اشتراک گذاری

تنظیم سرعت پرینت

تنظیم سرعت پرینت چیست و چگونه انجام می شود؟ اگر کار شما طوری است که باید مدام از چاپگر استفاده کنید، این مطلب برایتان کاربردی است. سرعت چاپ برگه ها مقوله بسیار مهمی است و میزان کار شما را مشخص می کند. در بسیاری از مشاغل، نمی توان زمان زیادی را صرف پرینت برگه ها کرد و باید از حداکثر سرعت دستگاه استفاده کرد.

البته گاهی هم شرایط برعکس است؛ یعنی کاربر نیاز دارد که سرعت چاپ را کاهش دهد تا کیفیت کارش بیشتر شود. در این موارد است که تنظیم سرعت پرینت اهمیت پیدا می کند. در ادامه شما را با روش هایی برای تنظیم کردن سرعت چاپ در پرینترهای اچ پی آشنا می کنیم. البته در دستگاه های دیگر برندها هم می توانید از این روش ها و ترفندها استفاده کنید.

تنظیم سرعت پرینت

نحوه تنظیم سرعت پرینت در چاپگر اچ پی

هنگام خرید پرینتر، سرعت چاپ هم جزو مشخصاتی است که باید به آن توجه کنید. اگرچه سرعت نوشته شده روی پرینترها معمولا واقعی نبوده و اغراق شده است، اما می توان تا حدی متوجه سرعت چاپ برگه ها در مدل مورد نظر شد. با این حال امکان تنظیم سرعت پرینت هم وجود دارد. یعنی عدد نوشته شده ثابت و مطلق نیست و می توان کاری کرد که پرینت ها دیرتر یا زودتر انجام شوند. برای این منظور  کافی است اقدامات زیر را انجام دهید.

استفاده از کارتریج با کیفیت

یکی از عواملی که می تواند بر سرعت چاپ پرینترها تاثیر بگذارد، مدل کارتریج است. کارتریج های بی کیفیت و یا کارتریج هایی که چندین بار شارژ شده اند، معمولا موجب کاهش سرعت پرینت می شوند. بنابراین سعی کنید تا حد امکان از با کیفیت ترین کارتریج ها در پرینتر خود استفاده کنید.

چک کردن حافظه پرینتر

یکی دیگر از اقدامات موثر برای تنظیم سرعت پرینت، توجه به حافظه دستگاه و چک کردن آن است. اگر شما دستور پرینت را با چند رایانه صادر کنید، صف چاپ پر می شود و حافظه دستگاه زودتر از آنچه تصور می کردید، پر می شود. بنابراین مدام حافظه چاپگر را چک کنید و حتی الامکان آن را تخلیه نمایید.

بررسی پردازش های کامپیوتر

برای تنظیم سرعت چاپ و جلوگیری از کاهش آن، بهتر است سرعت پردازش های کامپیوتری را که پرینتر به آن متصل است بررسی کنید. چون اگر سرعت لپ تاپ یا کامپیوتر شما پایین باشد، سرعت چاپ نیز کاهش پیدا می کند.

چک کردن تعداد دستورات چاپ

گاهی تعداد دستوراتی که برای پرینتر ارسال می‌شوند به قدری زیاد هستند که باعث کاهش سرعت چاپ می شوند. بنابراین با کنترل دستورات چاپ هم می توانید سرعت پرینت را در چاپگرهای اچ پی و دیگر برندها کنترل کنید.

بررسی اتصال پرینتر به رایانه

برای تنظیم سرعت پرینت باید مطمئن باشید که اتصال دستگاه به لپ تاپ یا کامپیوتر درست انجام شده است. چنانچه کابل ایراد داشته باشد و یا اتصال بی سیم به شکل درست برقرار نشده باشد، باید منتظر تغییر سرعت چاپ و در اغلب موارد، کاهش آن باشید.

انتخاب درست سایز کاغذ

با انتخاب درست سایز کاغذهای مورد استفاده هم می توانید سرعت پرینت را به میزان مورد نظرتان تنظیم کنید. با توجه به کاغذی  که استفاده می کنید، مثلا کاغذ A4، باید تنظیمات پیش فرض پرینتر را هم روی همان مقدار تنظیم کنید. در غیر این صورت سرعت چاپ کاهش پیدا کرده و مشکلاتی را برای شما ایجاد می کند.

آپدیت درایور پرینتر

به عنوان آخرین روش موثر برای تنظیم و کنترل سرعت پرینتر، باید به آپدیت درایور پرینتر اشاره کنیم. اگر درایور چاپگر قدیمی باشد، کاهش سرعت چاپ برگه ها اتفاق عجیبی نیست. این در حالی است که تنها با بروز رسانی درایور پرینتر خود در رایانه، می توانید سرعت چاپ را افزایش داده و در کنار آن، بسیاری از مشکلات عملکردی دستگاه را برطرف کنید. برای این منظور وارد وب سایت رسمی اچ پی شوید و درایور مربوط به مدل پرینتر خود را با توجه به نسخه ویندوز، دانلود و نصب نمایید.

این مقاله را از دست ندهید: نصب درایور پرینتر

افزایش رم رایانه

شاید کمی عجیب باشد اما افزایش ظرفیت رم کامپیوتر هم به تنظیم سرعت پرینت کمک می کند. اگر میزان رم سیستم شما پایین باشد، پردازش اطلاعات به کندی صورت می گیرد. در نتیجه این امکان وجود دارد که سرعت چاپ محتوا در پرینتر نیز کاهش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید