اشتراک گذاری

تعمیر و تعویض باتری تبلت اچ پی

باتری تبلت یا هر دستگاه دیگری از لپ تاپ گرفته تا موبایل و … دیر یا زود به پایان عمر خود می رسد و نیاز به تعویض پیدا می کند؛ البته اگر رفتار دوستانه ای با تبلت خود داشته باشید، می توانید عمر باتری آن را افزایش دهید اما در هر صورت چه دیر یا چه زود باید آن را تعویض کنید؛ چراکه باتری یک قطعه مصرفی است که بالاخره خراب می شود. فهمیدن این مسئله که باتری تبلت شما خراب شده است و نیاز به تعویض دارد اصلا کار سختی نیست! در ادامه شما را با نشانه های خرابی باتری تبلت و بهترین زمان برای تعویض باتری تبلت اچ پی آشنا خواهیم کرد.

تعویض باتری تبلت اچ پی

از کجا بفهمیم باتری تبلت خراب شده است؟

  • خاموش شدن ناگهانی تبلت

اولین و مهم ترین مشکلی که نشان می دهد زمان تعویض باتری تبلت اچ پی رسیده است و باید آن را هر چه سریع تر به مرکز تعمیرات تبلت اچ پی برسانید، خاموش شدن ناگهانی این دستگاه است. زمانی که باتری تبلت به پایان عمر خود می رسد، موجب می شود که وقتی در حال کار کردن با تبلت هستید، این دستگاه ناگهان خاموش شود، حتی در بعضی مواقع امکان دارد که تبلت خاموش شده و دیگر روشن نشود.

  • روشن شدن تبلت تنها در زمان اتصال به شارژ

یکی دیگر از مشکلاتی که با بروز آن می توانید مطمئن شوید باتری تبلت اچ پی نیاز به تعویض دارد، این است که تبلت خاموش شده و به هیچ وجه روشن نمی شود مگر اینکه آن را شارژ کنید(مطلب حل مشکل روشن نشدن تبلت را مطالعه کنید). این مشکل نشان می دهد که خود تبلت هیچ مشکلی ندارد و می تواند به خوبی کار کند منتهی باتری این دستگاه نمی تواند انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کند و همین مسئله موجب می شود که تبلت خاموش شود و تا زمانی که آن را به شارژ نزدید، روشن نشود.

  • خاموش شدن تبلت در مدت زمان کوتاه

ممکن است تبلت خود را ساعت ها به شارژ زده باشید اما زمانی که آن را از شارژ جدا می کنید و با آن کار می کنید بعد از گذشت مدت زمان خیلی کوتاهی خاموش شود و دست شما را توی پوست گردو بگذارد. این مشکل نیز نشان می دهد که زمان تعویض باتری تبلت اچ پی رسیده است. البته گاهی اوقات خالی شدن سریع شارژ باتری تبلت به دلیل اجرای بازی های سنگین بر روی این دستگاه است. اما خالی شدن غیر طبیعی و خیلی سریع شارژ باتری نمی تواند طبیعی باشد و مطمعنا نشان دهنده پایان عمر باتری تبلت است.

  • داغ کردن بدنه یا پشت تبلت

گاهی اوقات امکان دارد به دلیل اجرای بازی ها یا نرم افزارهای سنگین شاهد داغ شدن بدنه و پشت تبلت خود باشید که مسئله ای کاملا طبیعی است؛ اما اگر شاهد داغ شدن بیش از اندازه بدنه و پشت تبلت اچ پی هستید، حتی بدون اینکه نرم افزار یا بازی سنگینی بر روی آن اجرا کرده باشید باید به مشکل دار شدن باتری این دستگاه شک کنید.

  • متورم شدن باتری تبلت

و اما آخرین و واضح ترین مشکلی که نشان می دهد، کار باتری تبلت شما تمام است، متورم شدن باتری تبلت است. حتی گاهی اوقات باتری تبلت به حدی متورم می شود که به درب پشت این دستگاه نیز آسیب وارد کرده و موجب شکستگی آن می شود یا حتی درب پشت تبلت را بلند می کند و اجازه بسته شدن به آن را نمی دهد. از آن جایی که متورم شدن باتری تبلت خیلی برای این دستگاه و قطعات آن خطرناک است، بهتر است درصورت بروز چنین مشکلی هر چه سریع تر برای تعویض باتری تبلت اچ پی اقدام کنید.

بهترین زمان برای تعویض باتری تبلت اچ پی چه زمانی است؟

هر یک از مشکلاتی که به آن ها اشاره کردیم از خاموش شدن ناگهانی تبلت گرفته تا روشن شدن آن فقط زمانی که این دستگاه را به شارژ می زنیم، داغ کردن بدنه و پشت تبلت، خالی شدن سریع شارژ باتری آن و متورم شدن باتری این دستگاه، همگی نشان دهنده خرابی باتری تبلت اچ پی هستند. درصورت بروز هر یک از این مشکلات در تبلت اچ پی بهتر است بدون معطلی برای تعویض باتری تبلت اچ پی اقدام کنید.

چطور طول عمر باتری تبلت را افزایش دهیم؟

شما با رعایت چند نکته خیلی ساده می توانید طول عمر باتری تبلت خود را افزایش دهید. اولین نکته ای که باید در این خصوص رعایت کنید این است که همیشه سعی کنید از شارژری که مخصوص تبلت خود شماست استفاده کنید نه از شارژرهای متفرقه؛ چراکه این کار آسیب شدیدی به باتری تبلت شما وارد می کند.

دومین نکته ای که می تواند به افزایش طول عمر باتری تبلت شما کمک ویژه ای کند، این است که نباید اجازه دهید میزان شارژ باتری تبلت به حداقل خود برسد یا اینکه خاموش شود و بعدا تصمیم بگیرید که آن را به شارژ بزنید. همیشه سعی کنید شارژ باتری تبلت که به 20 درصد رسید آن را به شارژ بزنید.

و سومین نکته ای که می تواند موجب افزایش عمر باتری تبلت شما شود این است که نباید هنگام شارژ کردن این دستگاه از آن استفاده کنید. اجازه دهید باتری تبلت شما شارژ شود، سپس آن را از شارژرش جدا کرده و از آن استفاده کنید.