اشتراک گذاری

تعمیر برد فرمتر پرینتر اچ پی

چرا هنگام اتصال کامپیوتر به پرینتر با کابل USB ارور “Unrecognized USB Device” نمایش داده می‌شود؟ جدا از اینکه نمایش این ارور می‌تواند به دلیل خراب بودن کابل USB باشد، دلیل اصلی بروز چنین مشکلی خرابی قطعه‌ای به نام برد فرمتر در پرینتر است. 

اما برد فرمتر چیست و چه نقشی را در پرینتر بازی می‌کند؟ عملکرد برد فرمتر در پرینتر چگونه است و چه عاملی موجب خراب شدن آن می‌شود؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید تا ضمن گرفتن پاسخ این سوالات با مرکزی معتبر جهت تعمیر برد فرمتر پرینتر اچ پی آشنا شوید.

تعمیر برد فرمتر پرینتر اچ پی

برد فرمتر چیست و چه وظیفه‌ای در پرینتر دارد؟

برد فرمتر به عنوان یک مدار چاپی در پرینترهای لیزری مورد استفاده قرار می‌گیرد که وظیفه اصلی آن دریافت داده‌ها از کامپیوتر و انتقال آن‌ها به سیستم کنترل موتور پرینتر است. بنابراین وظیفه اصلی برد فرمتر این است که داده‌ها را از کامپیوتر دریافت کرده و به سازمان‌دهی آن‌ها می‌پردازد و درنهایت آن‌ها را برای چاپ به سیستم کنترل موتور پرینتر ارسال می‌کند.

این برد به عنوان یکی از قطعات اصلی و مرکزی پرینتر که به پردازش قسمت‌های مختلف پرینتر می‌‌پردازد، نقشی مانند CPU در کامپیوتر را بازی می‌کند. با این وجود اگر مشکلی در برد فرمتر پرینتر به وجود بیاید به طور خودکار کل این دستگاه دچار مشکل می‌شود و متاسفانه اکثر اوقات شناسایی منشأ مشکل در برد فرمتر کار آسانی نیست. اما جای نگرانی نیست، تکنسین‌های نمایندگی تعمیرات پرینتر اچ پی به خوبی از پس عیب‌یابی و تعمیر برد فرمتر پرینتر اچ پی برمی‌آیند. از این‌رو بهتر است درصورت بروز مشکلی برای برد فرمتر پرینتر خود با خیال راحت عیب‌یابی و تعمیرات آن را به این مرکز بسپارید.

عملکرد برد فرمتر در پرینتر چگونه است؟

برد فرمتر علاوه‌بر دریافت داده‌ها از کامپیوتر و انتقال آن‌ها به سیستم کنترل موتور پرینتر، وظیفه مدیریت و پردازش تمامی دستورها و کنترل همه قطعات پرینتر را برعهده دارد. درضمن این برد ارتباط بین بخش‌های مختلف را نیز برقرار می‌کند. برای مثال زمانی که دکمه کپی از روی پرینتر را فشار می‌دهید، پرینتر با استفاده از توان برد فرمتر این دستور را برای ثبت تصویر موردنظر و ذخیره‌سازی اطلاعات وارده در حافظه پرینتر و پس از آن ارسال اطلاعات و چاپ آن‌ها اجرا می‌کند.

این فرآیند هنگام ارسال و دریافت فکس یا زمانی که از طریق اینترنت اقدام به چاپ تصاویر می‌کنید نیز به همین شکل اجرا می‌شود چراکه همه فرآیندها توسط برد فرمتر اجرا می‌شوند. یکی دیگر از عملکردهای برد فرمتر در پرینتر دریافت ورودی‌های USB، شبکه LAN، شبکه بی‌سیم و حتی ورودی کارت‌های حافظه است.

از کجا بفهمیم برد فرمتر پرینتر با مشکل مواجه شده است؟

همانطور که اشاره کردیم یکی از نشانه‌های خرابی برد فرمتر پرینتر این است که وقتی کامپیوتر را از طریق کابل USB به پرینتر متصل می‌کنیم، پرینتر نمی‌تواند آن را شناسایی کند و ارور می‌دهد. علاوه‌بر این درصورتی که برد فرمتر به مشکل خورده باشد پورت شبکه نیز عملکرد صحیحی نخواهد داشت.

درصورتی که با اتصال کابل USB به کامپیوتر و پرینتر با ارور عدم شناسایی کابل USB مواجه شدید، ابتدا کابل USB خود را تعویض کنید. اما اگر بعد از تعویض کابل USB این مشکل همچنان وجود داشت، بهتر است که عیب‌یابی و تعمیر برد فرمتر پرینتر اچ پی را به نمایندگی تعمیرات پرینتر اچ پی بسپارید.

چه عاملی موجب خرابی برد فرمتر پرینتر می‌شود؟

مهم‌ترین عاملی که موجب خرابی برد فرمتر پرینتر می‌شود، نوسان برق است. به همین دلیل توصیه می‌شود در مسیر ورودی برق پرینتر از یک محافظ برق و همچنین نوسان‌گیر استفاده کنید. محافظ برق از بروز نوسان برق و همچنین خرابی برد فرمتر جلوگیری می‌کند. اینگونه دیگر با مشکل خرابی برد فرمتر و مشکلاتی که با خود در پی خواهد داشت مواجه نخواهید شد.

تعمیر برد فرمتر پرینتر اچ پی در محل توسط تکنسین‌های نمایندگی اچ پی

همانطور که اشاره کردیم عیب‌یابی برد فرمتر و پیدا کردن مشکلی اصلی آن کار خیلی سختی است از این‌رو به تخصص و تجربه بالایی نیاز دارد. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که تعمیر برد فرمتر پرینتر اچ پی را به نمایندگی تعمیرات پرینتر اچ پی بسپارید. تنها کافیست که با این مرکز تماس بگیرید تا تکنسین‌های این مرکز به آدرس موردنظر شما اعزام شده و خدمات عیب‌یابی و تعمیرات پرینتر اچ پی را در محل به شما ارائه دهند.