اشتراک گذاری

لنز درایو لپ تاپ اچ پی

یکی از اشکالات نسبتاً شایع مشاهده شده در لپ تاپ های امروزی، مشکل خرابی و کار نکردن درایو نوری یا همان دی وی دی رایتر لپ تاپ است. بروز اشکال در این بخش، گاه به دلیل وجود ایراد در لنز درایو است. به طور معمول آنچه که سبب ضعیف شدن لنز درایو لپ تاپ می‌گردد، کار کردن‌های بیش از اندازه‌ی این بخش –یعنی بخش سی دی و دی وی دی دستگاه – است.

هر چه میزان کار کاربر با DVD writer دستگاه بالاتر باشد، احتمال ضعیف‌تر شدن لنز نیز بالاتر می‌رود. احتمال درگیر شدن دستگاه با این مشکل به ویژه زمانی بیشتر است که کاربر مرتباً CD ها و DVD هایی را که دارای اتوران AutoRun سنگین هستند را با لپ تاپ اجرا می‌کند.

اگر شما نیز در طول روزهای اخیر متوجه وجود اشکال در بخش درایو به ویژه لنز درایو لپ تاپ اچ پی خود شده‌اید، احتمالاً موارد درج شده در این مقاله و بکارگیری آنها، بتواند در رفع اشکال پیش آمده به شما کمک کند. در صورتی که راهکارهای ارائه شده، کمکی به رفع اشکالات لنز لپ تاپ شما نکرد، می‌توانید جهت بررسی تخصصی‌تر دستگاه به نمایندگی تعمیر لپ تاپ اچ پی مراجعه نمایید.

لنز درایو لپ تاپ اچ پی

تعمیر لنز درایو لپ تاپ اچ پی

تمیز کردن لنز درایو لپ تاپ

برای شروع توصیه می‌شود درب DVD writer را باز کنید و روی چشمی یا همان لنز را با پنبه و الکل سفید تمیز نمایید. دلیل توصیه به این کار آن است که گاه اشکال پیش امده در این بخش به دلیل انباشت گردوغبار بر روی لنز دستگاه است. از همین رو ممکن است با تمیز کردن لنز، اشکال پیش آمده نیز مرتفع گردد.

تعمیر یا تعویض چشمی درایو نوری لپ تاپ

در صورتی که با تمیز کردن لنز، مشکل پیش امده رفع نشد، این احتمال وجود دارد که لنز دستگاه خراب شده باشد. در اینصورت می‌توانید با مراجعه به یکی از مراکز استاندارد در حوزه تعمیر لپ تاپ، جهت تعمیر و یا تعویض چشمی دستگاه اقدام نمایید. لنز درایو لپ تاپ اچ پی معمولاً ارزش تعمیر ندارد و اغلب تعمیرکاران توصیه به تعویض آن می‌کنند.

بررسی نرم افزاری درایور لپ تاپ اچ پی

در صورتی که از سالم بودن لنز دستگاه اطمینان دارید اما با اجرا شدن تمام CD ها و DVD ها مشکل دارید این روش را امتحان کنید. از طریق قسمت Device manager روی DVD writer خود کلیک نمایید و آن را uninstall کنید. پس از این کار مجدداً آن را نصب کنید.

تعمیر موتور چرخاننده درایو نوری لپ تاپ اچ پی

یکی دیگر از عللی که ممکن است سبب کار نکردن DVD writer دستگاه گردد، آن است که موتور چرخاننده سی دی و یا دی وی دی ضعیف شده باشد و توانایی چرخاندن CD ها و DVD ها را نداشته باشد. بد نیست بدانید که برای خوانده شدن اطلاعات موجود بر روی سی دی و یا دی وی دی توسط لنز درایو لپ تاپ اچ پی، لازم است که این دو با سرعت مشخصی بچرخند؛ در صورتی که موتور نتواند این میزان سرعت را ایجاد کند، مکانیزم DVD Writer به مرور از کار می‌افتد.

سرویس دوره ای برای پیشگیری از خرابی لنز درایو لپ تاپ اچ پی

یکی از علل کند شدن سرعت موتور، انباشته شدن گرد و غبار بر روی این قطعه است. بنابراین توصیه می‌شود با بروز این اشکال، جهت تمیز کردن لنز درایو لپ تاپ اچ پی اقدام کنید. (جهت پیشگیری از بروز این اشکال نیز سرویس‌های دوره‌ای و تمیز کردن‌های گاه و بی‌گاه این بخش از دستگاه را جدی بگیرید). در صورت عدم آشنایی با شیوه انجام این کار می‌توانید به مرکز تعمیر لپ تاپ اچ پی مراجعه کرده و سرویس‌های تخصصی مورد نیاز را دریافت نمایید.

تعویض لنز درایو لپ تاپ اچ پی

همانگونه که می‌دانید در صورت ضعیف شدن لنز، لپ تاپ دیگر قادر به خواندن سی دی و یا دی وی دی نخواهد بود و بدین ترتیب برنامه، تصویر، فیلم و داده‌های موجود در CD و یا DVD از دسترس خارج خواهند شد. در صورتی که با تمیز کردن لنز و طی موارد درج شده در بخش فوق، مشکل پیش آمده رفع نشد، این احتمال وجود دارد که لنز درایو لپ تاپ اچ پی شما خراب شده باشد.

در اینصورت می‌توانید با مراجعه به یکی از مراکز استاندارد در حوزه تعمیر لپ تاپ اچ پی، جهت تعمیر و یا تعویض چشمی دستگاه اقدام نمایید. لنز درایو لپ تاپ معمولاً ارزش تعمیر ندارد و اغلب تعمیرکاران توصیه به تعویض آن می‌کنند.

تعویض لنز درایو لپ تاپ اچ پی

نمایندگی تعمیرات لپ تاپ اچ پی در تهران

اگرچه خرابی‌های لپ تاپ اچ پی می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد لیکن تنها راه حل موجود جهت رفع همه‌ی آن‌ها، مراجعه به یک مرکز مجاز و استاندارد در حوزه تعمیرات لپ تاپ است. تعمیر لپ تاپ در صورتی که به دست کارشناسان این حیطه و با استفاده از تجهیزات تخصصی این کار انجام پذیرد می‌تواند کیفیت اولیه لپ تاپ معیوب را بازیابی کرده و مجدداً به کاربر، لذت کار با یک دستگاه نو و سالم را بچشاند.

نمایندگی تعمیرات اچ پی در تهران یکی از پیشروترین و معتبرترین مراکز ارائه دهنده سرویس های نرم افزاری و سخت افزاری انواع لپ تاپ به متقاضیان است که تمامی خدمات ارائه شده در آن –جز مواردی معدود- مشمول گارانتی و ضمانت است. سرویس های ارائه شده در نمایندگی تعمیرات لپ تاپ اچ پی در تهران منحصر به دستگاه یا اشکالی خاص نیست و کلیه برندهای لپ تاپ و مشکلات آنها را پشتیبانی می کند.