اشتراک گذاری

پرینتر سوزنی چیست؟

پرینتر (Printer) که در زبان فارسی از آن با نام پرینتر یاد می‌شود یکی از تجهیزات جانبی رایانه است. نحوه کار یک پرینتر بر اساس ساختاری که دارد تعیین می‌گردد و عملکرد هر مدل متفاوت از دیگری است. از همین رو کاربر می بایست پرینتر خود را بر اساس نیاز و انتظارات خویش انتخاب و تهیه نماید. پرینترها در انواع و مدل های متفاوتی طراحی و تولید می شوند که عبارتند از:

 • پرینتر ماتریس سوزنی
 • پرینتر سوزنی
 • پرینتر جوهرافشان تماسی و غیرتماسی

از میان پرینترهای نامبرده، پرینتر سوزنی در دو نوع پرینتر تک رنگ و پرینتر رنگی طراحی و تولید می‌شوند. پرینتر سوزنی تک رنگ (یا همان سیاه و سفید) همانند دستگاه فتوکپی عمل می‌کنند از همین‌رو سرعت بالاتری دارند. پرینترهای سوزنی سیاه و سفید بهترین انتخاب برای چاپ صفحات متنی در تعداد بالا هستند. به خصوص اینکه از دقت بسیار بالایی برخوردارند.پرینترهای سوزنی رنگی، انتخابی بهینه جهت چاپ تصاویر گرافیکی و عکس هستند. 

در این پرینترها تونرهای CMYK جایگزین جوهر گشته‌‌اند. این پرینترها باعث ایجاد تصاویر گرافیکی و عکس‌هایی با کیفیت فوق‌العاده می‌شوند که نیاز عکاسان و گرافیست‌های حرفه‌ای را برآورده می‌سازند. در بخش‌های آتی شیوه کار این پرینترها شرح داده خواهد شد.

پرینتر سوزنی چیست؟

پرینتر سوزنی چگونه کار می‌کند؟

1. در پرینترهای سوزنی آنچه که سبب تولید کاراکترها می‌گردد ضربه زدن پین‌ها به یک ریبون جوهری است. خروجی چنین پرینترهایی عمدتاً کیفیت چندانی ندارد. چاپ فرم‌هائی مشتمل بر چندين صفحه یکی از ویژگی های بارز این دستگاه‌هاست؛ ویژگی‌ای که در پرینترهای ليزر و جوهرافشان دیده نمی‌شود.

2. سرعت چاپ در پرینترهای سوزنی بر حسب تعداد کاراکتر در ثانيه (CPS) اندازه‌گيری می‌شود. این سرعت می‌تواند با توجه به مدل پرینتر سوزنی از 50 تا 500 cps متغير باشد. البته اصولاً امکان تنظیم سرعت پرینتر وجود دارد. 

3. کيفيت چاپ در این دستگاه را می توان با توجه به تعداد پين‌های پرینتر تشخیص داد (امکانات سخت افزاری موجود به منظور توليد نقاط در خروجی). کیفیت چاپ در این دستگاه می‌تواند از نه تا بيست و چهار متغير باشد. پرینترهایی که دارای 24 پین باشند می‌توانند نتایج نسبتاً باکیفیتی را داشته باشند.

4. پرینترهای سوزنی دارای نويز و سرو صدای بمراتب بيشتری در مقايسه با پرینترهای ليزری و جوهر افشان هستند.

سایر ویژگی های پرینتر های سوزنی:

5. پرینترهای سوزنی در مقایسه با سایر پرینترها از حافظه کمتری استفاده می‌کنند. این پرینترهای بر خلاف پرینترهای ليزری و جوهر افشان توانایی پردازش يک صفحه در يک لحظه را ندارند و می‌بایست اطلاعات را به صورت خط به خط چاپ کنند. از همین رو حافظه کمتری نياز دارند.

6. عدم استفاده از زبان های توصيفی یکی دیگر از ویژگی‌های ذکر شده برای پرینترهای سوزنی است. پرینتر سوزنی برخلاف دیگر پرینترها از زبان های توصيفی خاصی نظير PCL و يا PostScript استفاده نمی کنند. در اين نوع پرینترها به منظور تنظيم پارامترهای چاپ نظير شماره صفحه و يا کيفيت چاپ از کاراکترهای اسکی استفاده شود.

7. در پرینترهای سوزنی استفاده از کاغذهای پيوسته جهت چاپ فرم هائی که احتمالاً چندين صفحه دارند، استفاده می شود. (البته این امر منوط به نوع و مدل پرینتر سوزنی نیز هست زیرا در برخی از مدل ها استفاده از صفحات پيوسته امکان پذیر نیست).

8. عمر مفيد اکثر هدهای این پرینتر چیزی حدود دويست ميليون کاراکتر است.

ویژگی های پرینتر های سوزنی

تعمیر پرینتر اچ پی

اگر از کاربران پرینترهای سوزنی اچ پی هستید و در طول روزهای اخیر متوجه بروز اشکال در عملکرد دستگاه خود شده‌اید، می‌توانید جهت دریافت خدمات مرتبط با تعمیر و بهسازی این دستگاه، با کارشناسان ما در نمایندگی تعمیر پرینتر سوزنی اچ پی تماس بگیرید. پس از تماس شما، کارشناسان ما راهنمایی‌های مورد نیاز را ارائه کرده و شیوه دریافت خدمات را با شما در میان می‌گذارند.

در صورتی که پرینتر مورد استفاده شما ابعاد بالایی ندارد، می‌توانید آنرا به نمایندگی اچ پی تحویل دهید تا بررسی‌ها و تعمیرات لازم بر روی آن اِعمال گردد. خدمات ارائه شده در این مرکز منحصر به پرینترهای سوزنی اچ پی نیست و سایر مدل های این دستگاه را شامل می‌گردد.

برخی از تخصصی‌ترین سرویس‌های قابل دریافت در نمایندگی تعمیر پرینتر اچ پی عبارتند از:

 • شارژ کارتریج پرینتر اچ پی
 • بررسی و اصلاح ایرادات نوار انکودر
 • بررسی بلوک دیاگرام و بخش های مختلف پرینتر اچ پی
 • اصلاح نواقص مربوط به داکتر بلید
 • اصلاح و شناسایی خطاهای مربوط به ریبون
 • حذف و نصب دوباره دایور پرینتر اچ پی جهت سازگاری بیشتر با سیستم عامل
 • شارژ مواد مصرفی پرینتر اچ پی
 • رفع خطاهای رایج در بوبین
 • تحلیل و بررسی عیوب مربوط به پنل پرینتر اچ پی