اشتراک گذاری

علت گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی اچ پی چیست؟

آیا شما هم با مشکل گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی اچ پی مواجه شده اید؟ این مشکل می تواند دلایل متعددی داشته باشد از استفاده از کاغذ بی کیفیت در دستگاه کپی گرفته تا استفاده از کاغذ منگنه دار و گیره دار، سازگار نبودن تنظیمات چاپ دستگاه کپی با ابعاد کاغذ استفاده شده و مهم تر از همه خرابی پیکاپ رولر دستگاه کپی. اگر دوست دارید بدانید که دلیل اصلی گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی شما چیست و چگونه باید این مشکل را برطرف کنید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی

دلیل گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی اچ پی

 • ناسازگار بودن تنظیمات دستگاه کپی با ابعاد کاغذ

گاهی اوقات امکان دارد از روی حواس پرتی یا فراموش کاری، کاغذی در دستگاه کپی قرار دهید که ابعاد آن با تنظیمات چاپ در دستگاه کپی ناسازگار باشد. برای مثال امکان دارد از کاغذ A5 در دستگاه کپی HP استفاده کنید در حالیکه که در تنظیمات دستگاه کپی، ابعاد کاغذ بر روی گزینه A4 تنظیم شده باشد. بنابراین بهتر است قبل از استفاده از دستگاه کپی از سازگار بودن ابعاد کاغذ موجود در سینی این دستگاه با تنظیمات آن اطمینان حاصل کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: علت کار نکردن دستگاه کپی چیست؟

 • استفاده از کاغذ به همراه منگنه یا گیره

عامل دیگری که در گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی اچ پی نقش دارد، استفاده از کاغذ منگنه دار یا گیره دار است. بنابراین قبل از قرار دادن کاغذ در سینی کاغذ دستگاه بهتر است از نبود منگنه و گیره بر روی آن مطمئن شوید.

 • استفاده از کاغذ بی کیفیت

کاربران دستگاه های کپی به ویژه دستگاه های کپی که در مراکز اداری، دانشگاه ها و … بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، کاملا از داستان هزینه های زیاد دستگاه کپی که شامل: هزینه های تعمیر دستگاه کپی و نگهداری آن، هزینه های خرید کاغذ و کارتریج و … می باشد به خوبی مطلع هستند. به همین دلیل برخی از کاربران تصمیم می گیرند برای کاهش هزینه های دستگاه کپی از کاغذهای ارزان قیمت که کیفیت پایینی دارند استفاده کنند. درصورتی که خبر ندارند استفاده از کاغذ ارزان قیمت به دلیل کیفیت پایین، جنس و وزن نامناسبی که دارد، موجب گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی شده و می تواند موجب بروز مشکلات سخت افزاری جدی در این دستگاه شود. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم به هیچ وجه از کاغذ بی کیفیت در دستگاه کپی استفاده نکنید.

 • خراب شدن پیکاپ رولر دستگاه کپی

و اما آخرین عامل و مهم ترین موردی که در گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی اچ پی نقش دارد، خراب شدن پیکاپ رولر دستگاه کپی است. به پیکاپ رولر دستگاه کپی، کاغذکش هم می گویند که همانطور که از نام آن پیداست وظیفه دارد تا کاغذ را به درون دستگاه کپی بکشد تا پروسه چاپ بر روی آن انجام شود.

این قطعه از سه بخش تشکیل شده است که شامل: بخش ورودی، بخش میانی و بخش خروجی است. بخش ورودی پیکاپ رولر وظیفه دارد تا کاغذ را به داخل دستگاه کپی بکشد، بخش میانی این قطعه نیز کاغذ را از بخش ورودی گرفته و به بخش خروجی می دهد و درنهایت بخش خروجی پیکاپ رولر کاغذ را از دستگاه کپی خارج می کند. هر مشکلی که برای هر یک از بخش های پیکاپ رولر به وجود بیاید، این قطعه معیوب شده و موجب می شود کاغذ درون دستگاه کپی گیر کند.

زمانی که کاغذ در ابتدای ورود به دستگاه کپی گیر کند به این معناست که بخش ورودی پیکاپ رولر خراب شده است. اما اگر کاغذ درون دستگاه کپی گیر کند و از این دستگاه خارج نشود به این معناست که یا بخش میانی و یا بخش خروجی پیکاپ رولر خراب شده است و به تعمیر نیاز دارد. در این صورت بهتر است با نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی اچ پی تماس بگیرید تا به آدرس مورد نظر شما اعزام شده و به عیب یابی و تعمیر پیکاپ رولر دستگاه کپی شما بپردازند.

خدمات تخصصی دستگاه کپی: تعمیر کاغذ کش کپی اچ پی

راهکارهای جلوگیری از گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی

 • برای جلوگیری از گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی اچ پی بهتر است از کاغذ باکیفیت که از جنس و وزن مناسبی برخوردار است، استفاده کنید.
 • حتما قبل از کپی گرفتن با دستگاه کپی، مطمئن شوید که هیچ یک از کاغذهایی که در سینی کاغذ دستگاه کپی قرار داده اید دارای منگنه یا گیره نباشند.
 • قبل از کپی گرفتن با دستگاه کپی مطمئن شوید که تنظیمات این دستگاه با ابعاد کاغذ قرار داده شده در سینی کاغذ، متناسب و سازگار باشد.

نحوه خارج کردن کاغذ گیر کرده در دستگاه کپی

 • اول از همه پرینتر را خاموش کنید و کابل برق آن را از پریز بکشید.
 • حالا درب پرینتر را باز کنید. اگر در این مرحله احساس کردید که گرمای زیادی به دستتان می‌خورد به این دلیل است که هنوز فیوزر هیتر داغ است. پس صبر کنید تا سرد شود و سپس باقی مراحل را دنبال کنید.
 • توجه داشته باشید که اگر کاغذ در ابتدای ورود به دستگاه کپی اچ پی گیر نکرده است و دقیقا نمی‌دانید که کجای پرینتر گیر کرده است باید تمامی درب‌های آن را باز کنید.
 • بعد از مشاهده کاغذ گیر کرده باید از هر دو دست خود برای بیرون کشیدن آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که باید این کار را به آرام‌ترین شکل ممکن انجام دهید تا به هیچ‌وجه کاغذ پاره نشود. اگر کاغذ پاره شده یا تکه تکه شود آسیب‌های جدی به دستگاه کپی شما وارد می شود.
 • درنهایت تمامی درب‌های پرینتر را ببندید و این دستگاه را ریست کنید تا آماده به کار شود. اگر از پس خارج کردن کاغذ گیر کرده در دستگاه کپی HP برنیامدید بهتر است از کارشناسان نمایندگی اچ پی کمک بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید