اشتراک گذاری

تونر دستگاه کپی چیست؟

تمامی کاربران دستگاه های کپی با اصطلاحی به نام تونر دستگاه کپی آشنایی دارند و بارها آن را شنیده اند. اما به راستی تونر چیست؟ آیا شما با تونر و نحوه کارکرد آن آشنایی دارید یا فقط اسم آن را شنیده اید؟ تونر در واقع نوعی پودر است که با فشردگی و غلظت زیاد، در کارتریج دستگاه کپی ذخیره می شود. تمامی دستگاه های کپی برای اینکه بتوانند اسناد مورد نظر را کپی کرده یا پرینت بگیرند، نیاز به تونر دارند. تونر فتوکپی به دو نوع مشکی و رنگی تقسیم می شود و با توجه به نوع دستگاه، از یکی از این دو نوع در آنها استفاده می شود.

تونر رنگی شامل رنگ های آبی، زرد و قرمز بوده و بر روی کارتریج با همین رنگ ها و یا کدهای مخصوص نشان داده می شوند. تونر نوعی پودری پلاستیکی با بار منفی است. این ماده در درون کارتریج قرار دارد و پس از چندین مرتبه چاپ و کپی به اتمام می رسد. بنابراین تونر از مواد مصرفی بوده و با اتمام آن باید به فکر تونر تازه برای دستگاه بود. تونر نقش زیادی در کیفیت چاپ و کارکرد قطعات دارد؛ به طوری که اگر از تونرهای نامرغوب و بی کیفیت استفاده شود ممکن است بخش های مختلف دستگاه از جمله کارتریج و درام دستگاه کپی با مشکل مواجه شود. در ادامه مطلب درباره شارژ کارتریج دستگاه کپی اچ پی توضیحات بیشتری ارائه می کنیم.

تونر دستگاه کپی چیست؟

ترکیبات و مشخصات تونر دستگاه کپی

به طور کلی تونر شامل ترکیبات پودر کربن، پلیمرهای خاص، پلی‌استر، رزین و اکسید آهن می باشد. مجموعه این عناصر تشکیل دهنده تونر دستگاه کپی هستند که در رنگ های مختلفی عرضه می شوند. امروزه کمپانی های بزرگی در زمینه ساخت تونر فعالیت دارند که در این زمینه اچ پی، کانن، توشیبا و زیراکس بیش از دیگر تولیدکنندگان مورد توجه می باشند. تونر به طور معمول در سایزهای ۱۴ تا ۱۶ میکرومتر است اما با توجه به میزان کیفیت مورد انتظار تصاویر، می توان این میزان را افزایش یا کاهش داد.

شارژ کارتریج تونر دستگاه کپی اچ پی

همانطور که گفتیم، تونر از مواد مصرفی دستگاه کپی است و پس از اتمام آن لازم است تا کارتریج مجدداً شارژ شود. هنگامی که تصاویر چاپ شده کم رنگ باشند یا از کیفیت بسیار پایینی برخوردار باشند، احتمالاً تونر دستگاه به اتمام رسیده و نیاز به شارژ مجدد دارد. دستگاه هایی که رنگی هستند، در هنگام شارژ باید تونرهای رنگی آنها نیز شارژ شود.

اگر از نظر فنی به این قضیه نگاه کنیم باید گفت: هنگام تمام شدن تونر، سازندگان دستگاه کپی توصیه می کنند تونر و کارتریج با هم تعویض شوند. از این رو تمامی تونرهای استاندارد شرکت های بزرگ در داخل کارتریج و در بسته بندی های مخصوص قرار دارند. اما راه دوم که از نظر اقتصادی به صرفه تر است، شارژ تونر دستگاه کپی است. در این روش نیازی به تعویض کارتریج نیست و تعمیرکاران با پر کردن مخازن کارتریج از تونر، اصطلاحاً کارتریج را شارژ می کنند.

قیمت تونر دستگاه کپی

قیمت تونر با توجه به نوع آن و برند مورد نظر، متفاوت می باشد. در این زمینه دو نوع تونر قابل تفکیک می باشد. تونرهای شرکتی و تونرهای فرعی. تونرهای شرکتی، تونرهای اصلی و مرغوب بوده و در درون کارتریج دستگاه به فروش می‌ رسند. این نوع از تونرها توسط سازندگان ماشین های اداری تولید می شوند. این تونرها به دلیل اینکه همراه با کارتریج فروخته می شوند قیمت بالاتری دارند. نوع دیگری از تونرها که قیمت پایین تری دارند توسط تولیدکنندگان فرعی ساخته شده و در بطری ‌ها و بسته ‌های متفاوتی از 45 گرم تا 10 کیلوگرم عرضه می‌شود. در این شرایط، چون نیازی به خرید کارتریج نیست، برای شارژ تونر دستگاه کپی هزینه کمتری پرداخت می شود.

نمایندگی تعمیرات اچ پی

نمایندگی تعمیرات اچ پی ارائه دهنده تخصصی ترین خدمات به کاربران محصولات اچ پی می باشد. این مرکز با بيش از دو دهه تجربه در زمينه ي تعمير انواع لوازم الکترونیکی و ماشین های اداری و با بهره گيري از کادری متخصص آمادگي پاسخگویی به تمامی درخواست های شما عزیزان است. وجه تمايز اين مجموعه تسلط کامل تکنسين ها به آخرين تکنولوژي ساخت و تعمير انواع دستگاه های اچ پی، بهره مندی از دانش روز، بهره گيري از جديد ترين تجهيزات تعميراتی و هزینه مناسب تعمیرات می باشد. تعمیر پرینتر اچ پی، تعمیر دستگاه کپی اچ پی، تعمیر لپ تاپ، هارد، اسکنر، کامپیوتر و تبلت اچ پی از مهمترین خدمات واحدهای این مجموعه می باشد. جهت دریافت خدمات مورد نظر خود کافی است با این مرکز تماس بگیرید.