اشتراک گذاری

چگونه منوی استارت ویندوز ۱۱ را شخصی سازی کنیم؟

شخصی سازی منوی استارت ویندوز 11، قابلیتی است که مایکروسافت در نسخه جدید سیستم عاملش به کاربران ارائه داده است. ردموندی ها ویندوز 11 را با طراحی جدیدی عرضه کرده اند و امکان شخصی سازی منوی استارت را همچون نسخه های قبلی، در این نسخه هم فراهم کرده اند. می توان گفت که مهم ترین تفاوت منوی استارت در ورژن جدید ویندوز با ویندوز 10، عدم وجود کاشی است. مایکروسافت، کاشی های زنده را در ویندوز 11 حذف کرده و گزینه های عادی را جایگزین آنها کرده است.

شما می توانید این منو را مطابق با سلیقه خود شخصی سازی کنید تا ظاهری دلچسب تر برایتان داشته باشد. در ادامه روش ها و مراحل شخصی سازی منوی استارت ویندوز 11 را به شما آموزش می دهیم. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر و یا خدمات تخصصی، با نمایندگی اچ پی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

شخصی سازی منوی استارت ویندوز 11

روش های شخصی سازی منوی استارت ویندوز 11

به شکل های مختلفی می توانید منوی استارت را در ویندوز 11 شخصی سازی کنید. به عنوان مثال شما می توانید کاری کنید که شورتکات برنامه های مورد نظرتان به این منو اضافه شود. البته شورتکات های فولدر دسکتاپ به این منو اضافه نمی شوند. همچنین امکان فعال یا غیرفعال سازی قابلیت های اپ و آیتم منوی استارت هم فراهم شده است.

حتی می توانید رنگ منو را تغییر داده و آن را به سمت چپ صفحه منتقل کنید. امکان جایگزین کردن منوی استارت هم  وجود دارد و به طور کلی می توانید شخصی سازی منوی استارت ویندوز 11 را به روش های مختلفی انجام دهید. در ادامه هریک از این روش ها را مفصل تر بررسی کرده و به شما آموزش می دهیم.

پین کردن شورتکات های برنامه

یکی از روش های ساده برای این که منوی استارت را در ویندوز 11 شخصی سازی کنید، پین کردن شورتکات برنامه هاست. برای این کار، روی دکمه استارت در تسکبار کلیک کرده و دکمه All Apps را بزنید. روی برنامه مورد نظرتان راست کلیک کرده و گزینه Pin to Start را انتخاب کنید. به این ترتیب می توانید برنامه ها را در بخش اپ های پین شده منوی استارت ببینید.

پین کردن شورتکات های برنامه

افزودن شورتکات های فولدر کتابخانه به منوی استارت

امکان اضافه کردن شورتکات های فولدر دسکتاپ به منوی استارت وجود ندارد. اما می توانید برای شخصی سازی منوی استارت ویندوز 11، شورتکات های فولدرهای کتابخانه (Library Folder) را به این منو اضافه کنید. به این ترتیب به فولدر ویدئوها، اسناد، تصاویر، دانلودها و موسیقی ها، راحت تر و سریع تر دسترسی خواهید داشت.

برای این کار، منوی استارت را باز کرده و روی شورتکات پین شده تنظیمات کلیک کنید. سپس به تب Personalization رفته و مسیر Start > Folders را طی کنید تا گزینه های آن برایتان ظاهر شوند. در نهایت گزینه فولدرهای کتابخانه‌ ای را که می خواهید به منوی استارت اضافه شوند، فعال کنید.

افزودن شورتکات های فولدر کتابخانه به منوی استارت

فعال و غیرفعالسازی قابلیت های اپ و آیتم منوی استارت

یکی دیگر از روش های شخصی سازی منوی استارت ویندوز 11، فعال یا غیر فعال کردن قابلیت های اپ است. جالب است بدانید که منوی استارت در ویندوز ۱۱ ، اپ ها و آیتم هایی را که اخیرا اضافه کرده ‌اید، نمایش می دهد؛ اما امکان غیرفعال کردن این قابلیت هم وجود دارد. برای پیکربندی این گزینه، کلیدهای ویندوز + I را در کیبورد فشار دهید.

روی گزینه Personaliztion در سمت چپ تنظیمات کلیک کنید. سپس برای نمایش فایل های پیشنهادی، گزینه Show recently opened items in Start, Jump Lists, and File  را فعال یا غیرفعال نمایید. با فعال و غیرفعال کردن گزینه ها، نحوه نمایش اپ‌ ها در منوی start تغییر می کند.  

فعال و غیرفعالسازی قابلیت های اپ و آیتم منوی استارت

تغییر رنگ منوی استارت در ویندوز 11

برای شخصی سازی منوی استارت ویندوز 11، می توانید رنگ آن را تغییر دهید. این منو هم مثل تسکبار، به صورت پیش فرض آبی رنگ است. برای تغییر دادن رنگ این منو، وارد تنظیمات شده و تب Personaliztion را انتخاب کنید. در این تب گزینه Colors را انتخاب کنید تا صفحه ‌جدیدی نمایش داده شود. در صورت انتخاب حالت White یا روشن، گزینه The Show accent color on Start and taskbar  در دسترس نیست.

برای دسترسی به این گزینه باید از منوی کشویی  Choose your mode، حالت Dark یا تاریک را انتخاب کنید. در ادامه باید وارد تنظیمات Show accent color on Start and taskbar شوید. برای دسترسی به پالت رنگ، دوبار روی گزینه Accent color کلیک کنید. حالا می توانید رنگ دیگری را برای تسکبار و استارت انتخاب کنید. متفاوت برای منوی استارت و تسکبار انتخاب کنید. گزینه View colors هم امکان دسترسی به یک پالت رنگ بزرگ تر را برای شما فراهم می کند. کلیک چپ کرده و دایره کوچک روی پالت را حرکت دهید تا رنگ مدنظرتان را انتخاب کنید. در نهایت روی گزینه Done کلیک کنید.

تغییر رنگ منوی استارت در ویندوز 11
تغییر رنگ منوی استارت در ویندوز 11

مقالات مرتبط با ویندوز 11

انتقال منوی استارت به سمت چپ تسکبار

با جابجا کردن منوی استارت به سمت چپ تسکبار هم می توانید شخصی سازی منوی استارت ویندوز 11 را انجام دهید. وارد تنظیمات ویندوز شده و روی گزینه Personalization و Taskbar کلیک کنید. سپس دوبار روی گزینه Taskbar behaviors کلیک کرده و در منوی کشویی  Taskbar alignment، گزینه Left یا چپ را انتخاب کنید. با این کار، منوی استارت و گزینه ‌ها به سمت چپ منتقل می‌ شوند و فضا یادآور ویندوز 10 می شود.

افزودن جایگزین منوی استارت با  StartAllBack

برخی از کاربران، طراحی منوی استارت ویندوز 11 را دوست ندارند. اگر شما هم چنین نظری دارید، می توانید با برنامه StartAllBack  به منوی کلاسیک دسترسی پیدا کنید. StartAllBack  یک برنامه جدید است که منوهای استارت و همچنین گزینه های شخصی سازی تسکبار زیادی را در اختیارتان قرار می دهد. پس از دانلود نسخه رایگان این برنامه، برای شخصی سازی منوی استارت ویندوز 11، روی گزینه فایل اکسپلورر در تسکبار کلیک کننید.

سپس فایل دانلودی را باز کرده و اپ را در سیستم نصب کنید. بعد از باز شدن صفحه پیکربندی، روی گزینه Start Menu در این پنجره کلیک کنید. در صفحه جدید می توانید گزینه Use enhanced classic start menu  را فعال کنید. در بخش سبک بصری یا Visual Style یکی از گزینه‌ های Plain8 یا ویندوز 7 را انتخاب کنید تا شکل و شمایل منوی استارت تغییر کند. با استفاده از StartAllBack هم می توانید تمام برنامه ها، گزینه های عمومی، جستجو و همچنین آیتم های سمت راست منوی استارت را هم پیکربندی کنید.

افزودن جایگزین منوی استارت با StartAllBack0