اشتراک گذاری
 • خانه
 • مقالات
 • آیا تونر پرینتر تاریخ انقضا دارد؟ روش های بالا بردن عمر تونر پرینتر

آیا تونر پرینتر تاریخ انقضا دارد؟ روش های بالا بردن عمر تونر پرینتر

احتمالا در یک روز تعطیل، در موقعیت عجیبی گیر کرده اید و در این بین باید برگه ای را پرینت بگیرید. اما خدا می داند تونر کارتریج پرینترتان هنوز هم جان چاپ کردن یک برگه را دارد یا نه؟ جایی هم درمورد تاریخ انقضای چیزی ننوشته است؛ به جز این جا! امروز و در این مطلب درمورد تاریخ انقضا و روش های افزایش عمر تونر پرینتر صحبت می کنیم.

همان طور که خیلی وقت پیش کدهای دیجیتال جایگزین امواج آنالوگ و گیرنده ها جانشین سیم ها شدند تونر هم جای جوهر را در پرینترها گرفت. تونر پودری جامد است که نگهداری آن آسان تر است و فرایند چاپ را ساده تر و با کیفیت تر می کند. اما برای افزایش عمر تونر پرینتر چه باید بکنیم؟

افزایش عمر تونر

آیا تونر پرینتر تاریخ انقضا دارد؟

تونر های پرینتر از موادی مانند کربن، اقسامی از پلاستیک ها و از این دست مواد اولیه تهیه می شود. بنابراین مانند بسیاری از مواد دیگر به آن شکل در معرض تغییرات شیمیایی قرار نمی گیرد. با این حال اکثر شرکت های تولید کننده پرینتر اذعان کرده اند که این مواد حداکثر تا دو سال بهترین عملکرد خود را خواهند داشت.

البته تونر در صورتی دو سال عمر مفید دارد که کیسه محافظ آن باز نشده باشد. در صورت باز شدن کیسه محافظ عمر مفید آن شش ماه خواهد بود. بعد از مدت ممکن دیگر کیفیت برگه های چاپی شما مانند قبل از این مدت نخواهد بود، با این حال همچنان قادر خواهید بود از آن برای پرینت گرفتن استفاده کنید.

در ادامه این مقاله با توجه به نظرات کارشناسان تعمیر پرینتر اچ پی عمر تونر در برندهای مختلف پرینتر و روش های افزایش عمر تونر پرینتر را برای شما توضیح خواهیم داد.

عمر تونر در برندهای مختلف پرینتر

 • برند HP صریحا در وب سایت خود به این مطلب اشاره کرده است که تونر پرینترهایی که تولید می کند، هیچ تاریخ انقضایی ندارد. همچنین این شرکت برای تونر کارتریج هایی که تولید می کند دو سال گارانتی در نظر گرفته است. بنابراین شما می توانید بدون دغدغه افزایش عمر تونر پرینتر اچ پی خود از آن استفاده کنید.
 • برند Brother توضیح می دهد که در صورت باز نکردن کیسه محافظ، تونرهایش به مدت دو سال عمر مفید خواهند داشت. اما اگر کیسه محافظ تونر کارتریج را باز کنید، عمر مفید آن شش ماه خواهد بود.
 • شرکت کانن 90 روز گارانتی برای تونرهای خود ارائه می دهد. این شرکت همچنین در منابع خود تضمین کرده که کیفیت تونرهای آن در صورتی که ظرفشان آسیبی نبیند کاهش پیدا نمی کند.
 • Epson توضیح می دهد که بهترین محدوده زمانی برای استفاده از تونرهایی که تولید می کند دو سال بعد از تولید آن هاست. شرکت Lexmark هم مانند برند Brother بازه های دو سال تا شش ماه را نسبت به باز یا بسته بودن بسته محافظ تعیین کرده است.

روش های افزایش عمر تونر پرینتر

تا اینجا متوجه شدیم که تونرها اکثرا تا دو سال عمر مفید دارند. با این حال قطعا شما می توانید با رعایت تعدادی از نکات و ترفندها بهترین استفاده را از تونر کارتریج خود ببرید. در ادامه تعدادی از این نکات را شرح می دهیم:

 • یکی از مهمترین ملاحظاتی که در رابطه با پرینتر خود مد نظر داشته باشید، شکل دهی تنظیمات مربوط به پرینتر است. برای دسترسی به این قسمت از تنظیمات می توانید از قسمت تنظیمات یا بخش مربوط به ابزارهای جانبی در Control Panel وارد شوید.
 • اگر کارتریج شما توانایی ارائه پرینت رنگی دارد، به غیر از مواقع مورد نیاز آن را در حالت سیاه و سفید قرار دهید. این حالت در تنظیمات معمولا با عبارت Grayscale نمایش داده می شود.
 • برای صرفه جویی و افزایش عمر تونر پرینتر می توانید از تنظیمات گزینه های economy یا draftmode را انتخاب کنید.
 • نکته نهایی این بخش این است که شما می توانید بسته به نیازی که به صفحه های پرینت شده دارید، دو صفحه را روی یک برگه (پشت و روی برگه) چاپ کنید. حتی این امکان هم در تنظیمات وجود دارد که گاهی دو صفحه از مطلب را روی یک روی پرینت بگیرید. در حالت می توانید روی یک برگه چهار صفحه را چاپ کنید.
روش های افزایش عمر تونر پرینتر

چند نکته فیزیکی درمورد افزایش عمر تونر پرینتر

در بخش قبلی درمورد نکاتی صحبت کردیم که مربوط به بخش نرم افزاری مسئله می شدند. در این بخش نکاتی را که در رابطه با فعالیت های سسخت افزاری هستند توضیح می دهیم.

اولین نکته ای که نه تنها به افزایش عمر تونر پرینتر، بلکه به تقویت عملکرد و طولانی شدن عمر تمام دستگاه منجر می شود، مراقبت و نظافت دستگاه است. مانند تمام دستگاه های دیگر پرینترها نیز به سرویس دوره ای نیاز دارند. حتی اگر طی این مراقبت و بررسی گرد و خاک دستگاه را بگیرید و بررسی کنید که مبادا بخش از دستگاه آسیب دیده باشد، باعث افزایش عمر تونر پرینتر شده اید.

برای تمیز کردن هم مانند شارژ کارتریج باید ابتدا آن را به آرامی از پرینتر جدا و خارج کنید. سپس قسمت انتهایی آن را به آرامی روی یک سطح صاف بزنید تا تونرها و گرد و خاک آن خارج شوند. توجه کنید هرگز نباید به صفحه کارتریج دست بزنید.

نکته نهایی این بخش این است برای افزایش عمر تونر پرینتر و خود دستگاه، تنها از تونرهای اصل استفاده کنید. این تونرها برای پرینتر شما تولید شده اند و بهترین کیفیت و عملکرد را برای شما خواهند داشت. استفاده کردن از تونرهای متفرقه می تواند به پرینتر شما آسیب بزند.

نتیجه گیری

تونرها اغلب دو سال عمر مفید دارند، اما برای استفاده تمام ظرفیت عمر آن ها کارهایی را باید انجام دهید که در این مطلب ذکر شد. برای افزایش عمر تونر پرینتر روش های نرم افزاری و سخت افزاری وجود دارد که به شما کمک می کنند تا علاوه افزایش دادن طول عمر تونر، عمر پرینتر را نیز افزایش دهید.

اگر تجربه یا نظری در این رابطه دارید، به اشتراک گذاشتن آن می تواند برای دیگر دوستانی که با نمایندگی اچ پی کمک کننده باشد.