اشتراک گذاری

آموزش نصب مخزن روی پرینتر

در پرینترها به صورت معمول از کارتریج ها استفاده می شود هر بار که جوهر آنها تمام شد باید با شارژ کارتریج، مجددا دستگاه را راه اندازی کنید. اما همانطور که قطعا می دانید هزینه خرید جوهر برای پرینترهای جوهرافشان بسیار زیاد است. در نتیجه کسانی که به میزان زیادی از پرینترهای جوهرافشان استفاده می کنند قطعا با معضل هزینه بر بودن شارژ کارتریج مواجه هستند. در نتیجه یکی از گزینه هایی که به کاربران این دستگاه ها پیشنهاد می شود نصب مخزن روی پرینتر است.

به این مخزن ها، تانک جوهر هم گفته می شود. تانک دار کردن پرینتر یک راه حل مقرون به صرفه تر برای نگهداری جوهر پرینتر است که مدت زمان نگهداری از آن را هم بیشتر می کند. از طرفی هم هزینه های نگهداری از تانک جوهر پرینتر و هم هزینه های شارژ کردن آن به نسبت کارتریج فابریک دستگاه بسیار مناسب تر است. در نتیجه بسیاری از کاربران با نصب مخزن روی پرینتر خود سعی می کنند تا از این طریق به میزان زیادی در هزینه ها صرفه جویی کنند. به دلیل کاربردی بودن نصب تانک جوهر در این آموزش به بررسی نحوه انجام این کار و نکات مربوط به آن می پردازیم.

نصب مخزن روی پرینتر

مراحل نصب مخزن روی پرینتر

اول از همه در نظر بگیرید که شما می توانید از همان ابتدا هم به جای یک پرینتر جوهرافشان کارتریج دار یک پرینتر مخزن دار را خریداری کنید. اما این مدل ها به مراتب گران قیمت ترند. در حالی که با مراحل زیر برای تانک دار کردن پرینتر به راحتی می توانید با هزینه ای کمتر یک پرینتر مخزن دار داشته باشید.

  • ابتدا بسته به مدل و برند پرینتری که از آن استفاده می کنید تانک جوهر مناسب آنها را تهیه نمایید.
  • در مرحله بعدی باید جوهر مناسب و با کیفیت هر دستگاه را خریداری کنید.
  • آماده کردن دستگاه برای نصب که شامل خارج کردن کارتریج و نصب اتصالات و شیلنگ های مخزن می شود.
  • بررسی اتصالات و اطمینان از اینکه هیچ نشتی وجود نداشته باشد.
  • ریختن جوهر در تانک و تست دستگاه

انجام این مراحل که در بالا گفته شد به ظاهر ساده است اما نصب مخزن روی پرینتر به دقت و مهارت بسیار زیادی نیاز دارد. بنابراین بهتر است برای مخزن دار کردن یک پرینتر حتما از یک مرکز تخصصی این دستگاه ها کمک بگیرید تا مشکلی در خصوص پرینتر و قطعات آن به وجود نیاید. برای پرکردن کارتریج پرینتر جوهر افشان از این مطلب کمک بگیرید.

مشکلات نصب نادرست مخزن روی پرینتر

همانطور که گفته شد نصب مخزن روی پرینتر کاری بسیار تخصصی است و باید به دقت زیاد و با ابزار و وسایل تخصصی انجام شود. در صورت کوچکترین اشتباهی در این زمینه ممکن است کارتریج دستگاه کاملا آسیب ببیند و دیگر قابل استفاده نباشد. علاوه بر این به دلیل این که باید دستگاه باز شود این احتمال وجود دارد که سایر قطعات آن نظیر درام و یونیت هم دچار مشکل شوند و کارکرد خود را از دست بدهند.

از طرفی کوچکترین نشتی در اتصالات می تواند موجب ریختن جوهر در کف پرینتر شود که قطعا نتیجه آن خراب شدن و آسیب های جدی به دستگاه خواهد بود. در نتیجه مهارت نداشتن در تانک دار کردن پرینتر می تواند به جای صرفه جویی در هزینه ها موجب وارد شدن خسارات زیادی شود.

نکات مهم نصب مخزن روی پرینتر

اگر به هر دلیلی شما هم جزو کاربرانی هستید که می خواهید تانک جوهر را روی پرینتر جوهرافشان خود نصب کنید باید قبل و بعد از انجام مراحل نصب به چند نکته توجه کنید. اول از همه مطمئن شوید که تانک جوهر را روی یک سطح صاف در کنار پرینتر قرار دهید و از همه مهمتر این تانک کاملا به صورت هم سطح با پرینتر باشد.

به هیچ عنوان نباید تانک بالاتر یا پایین تر از سطح پرینتر قرار بگیرد. نکته مهم دیگر در خصوص استفاده از تانک جوهر، توجه به گردش هوای مناسب است. زمانی که پرینتر در حال استفاده است باید با باز کردن درب سوراخ های کوچک گردش هوای مناسب دستگاه را فراهم کنید. نکته دیگر در خصوص زمانی است که نمی خواهید از پرینتر و تانک جوهر استفاده کنید.

در این زمان یا باید از طریق دکمه استاپر قطع کننده شیلنگ آن را ببندید یا به صورت دستی شیلنگ را بسته تا در زمان جا به جایی یا عدم استفاده جوهر به سمت تانک بازگشت نداشته باشد. در نهایت این که با نصب مخزن روی پرینتر دستگاه همیشه اخطار اتمام جوهر را می دهد که این امر طبیعی است و نیازی به انجام کار خاصی در این مورد نیست. تنها می توان به مدت 5 ثانیه دکمه stop را فشار داد تا این ارور برطرف شود. در نهایت مهمترین موضوع در خصوص استفاده از تانک جوهر بررسی اتصالات آن است. مطمئن شوید که دستگاه هیچ گونه نشتی نداشته باشد، چرا که در این صورت جوهر به درون پرینتر می ریزد و به آن آسیب می رساند.

مزیت های نصب مخزن برای پرینتر

نصب کردن مخزن روی پرینترهای جوهرافشان مزیت های زیادی دارد و به همین دلیل است که بسیاری از افراد این کار را انجام می دهند. در کل هدف انجام این کار صرفه جویی در هزینه هاست. زمانی که شما یک مخزن جوهر را روی پرینتر نصب می کنید می توانید قابلیت چاپ دستگاه را چند برابر کنید. افزایش ظرفیت چاپ بدون هیچ دردسری از مهمترین مزیت های نصب مخزن روی پرینتر است. نکته بعدی این که با انجام این کار دیگر نیازی به شارژ کارتریج نیست و می توان از دردسرهای این کار هم خلاص شد.

کافی است هر بار به میزان نیاز مخزن جوهر را پر کرده تا دستگاه آماده کار شود. با افزایش ظرفیت چاپ و عدم نیاز به تعویض مداوم کارتریج سرعت کار با پرینتر هم به میزان زیادی افزایش می یابد. هزینه های چاپ با پرینترهای مخزن دار بسیار کمتر از پرینترهای کارتریج دار است. در نتیجه خصوصا برای شرکت ها و سازمان هایی که به میزان بالایی از چاپ نیاز دارند قطعا تانک دار کردن پرینترهای جوهرافشان می تواند یک راه حل مقرون به صرفه باشد که به میزان زیادی در هزینه های آنها صرفه جویی می کند.

تانک دار کردن پرینترهای جوهرافشان برای چه کسانی مناسب است؟

با وجودی که تانک دار کردن پرینترها می تواند گزینه ای مقرون به صرفه باشد، اما این بدان معنا نیست که همه کاربران این پرینترها باید دستگاه خود را مخزن دار کنند.

قطعا افرادی که استفاده زیادی از پرینتر ندارند مانند کاربران خانگی نیازی به نصب مخزن روی پرینتر خود نیز نخواهند داشت. تانک جوهر می تواند برای لابراتوارهای عکاسی، دفاتر فنی که چاپ کار اصلی آنهاست، چاپخانه ها، شرکت ها و سازمان هایی که میزان پرینت بسیار بالایی دارند و مراکز دانشگاهی گزینه مناسبی باشد.