اشتراک گذاری

جت پرینتر چیست و چه کاربردی در صنایع دارد؟

جت پرینتر به نوعی از پرینتر جوهرافشان می گویند که کاربرد زیادی در صنعت داشته و برای چاپ باکیفیت و سریع اطلاعاتی از قبیل تاریخ تولید، تاریخ انقضا، بارکد و غیره روی بسته بندی کالاها مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد جت پرینتر در صنایع زیادی همانند محصولات آرایشی و بهداشتی، محصولات دارویی، صنایع خودروسازی، صنایع لوله سازی و موارد دیگر فراوان است. در ادامه مبحث به طور کامل به کاربردهای جت پرینتر اشاره می کنیم.

جت پرینتر چیست

جت پرینتر دستی چیست؟

جت پرینتر دستی نوعی دستگاه پرتابل بوده که کوچک بوده و دارای وزن سبک و قابل حملی است. از آنجا که این دستگاه ها سنسور ندارند، کار چاپ در آن ها توسط اپراتور و به شکل دستی انجام می شود. به این صورت که اپراتور با فشردن اهرم چاپ می تواند اطلاعات را روی بسته بندی محصول چاپ کند.

جت پرینترهای دستی برای چاپ روی محصولاتی که دارای وزن و حجم زیادی بوده و انتقال آن ها توسط نوار نقاله دشوار است، کاربرد زیادی دارد. در نوع قدیمی این دستگاه باید با قرار دادن اعداد و حروف در قسمت مخصوص، کار چاپ را انجام داد. اما نوع جدید این دستگاه دارای صفحه و سیستم ورودی بوده و کار چاپ را به راحتی انجام می دهد. برای تهیه دستگاه های جت پرینتر می توانید با واحد فروش نمایندگی رسمی اچ پی تماس بگیرید.

جت پرینتر ثابت چیست؟

جت پرینتر ثابت دستگاهی اتوماتیک است که به منظور چاپ اطلاعات ضروری روی محصولات در کارخانجات بزرگ با تیراژ محصولات بالا مورد استفاده قرار می گیرد. در این کارخانه ها محصولات روی نوار نقاله حرکت کرده و سپس روبروی دستگاه جت ثابت قرار می گیرند. با توجه به اینکه این دستگاه دارای سنسور است، با قرار گرفتن محصول روبروی آن، به صورت اتوماتیک آن را تشخیص می دهد و اطلاعات روی آن چاپ می شود.

جت پرینتر ثابت چیست؟

ویژگی های مهم جت پرینتر چیست؟

جت پرینتر دارای ویژگی های بسیاری بوده که لازم است مورد توجه قرار بگیرد. این ویژگی ها از قرار زیر هستند:

1.مصرف جوهر را محاسبه می کند

دستگاه جت پرینتر می تواند به محاسبه میزان مصرف جوهر برای هر پیغام بپردازد. البته لازم است جوهرهایی که قابل خشک شدن در زمان کم، روغنی و مخصوص محیط غبارآلود هستند، به کار رود.

  1. از هد مناسب استفاده شود

در صورتی که از هد مناسب برای این دستگاه استفاده کنید، نیاز به استفاده مداوم از حلال نبوده و هزینه های شما نیز کاهش می یابد. در صورت خرابی هد پرینتر می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با تکنسین های تعمیر پرینتر تماس بگیرید.

  1. از حافظه های جانبی استفاده می کند

با کمک جت پرینتر می توانید به راحتی پیغام بنویسید. به این معنا که با کمک نرم افزارهای انحصاری امکان انجام این کار و اتصال به فلش فراهم می شود.

  1. از زبان فارسی پشتیبانی می کند

یکی دیگر از ویژگی های جت پرینتر این است که به منوی فارسی مجهز شده و کار را با دستگاه را راحت تر می کند. در واقع کاربران بدون نیاز به آموزش خاصی می توانند به سادگی از این دستگاه استفاده کنند.

  1. انتقال دستگاه راحت است

به منظور جابجایی و انتقال دستگاه از خطی به خط دیگر، می توانید به راحتی آن را انجام دهید. چرا که این دستگاه دارای طراحی منحصر به فردی بوده و قدرت مانور بالایی دارند.

  1. چاپ روی سطوح ناهموار انجام می شود

با کمک جت پرینترها می توانید به راحتی روی سطوح ناهموار و ناصاف چاپ انجام دهید. در حقیقت محصولات مختلف با سطوح متفاوت و جنس های گوناگون کدگذاری می شوند.

  1. حجم حافظه داخلی مناسب است

حجم حافظه داخلی این دستگاه مناسب بوده و کمک می کند پیام های مختلف به شکل پیش فرض و آماده در دستگاه قرار داشته باشد.

کاربرد جت پرینتر در صنایع مختلف

برای اینکه با کاربرد جت پرینتر در صنایع مختلف آشنا شوید، این بخش را دنبال کنید. جت پرینتر در صنایع زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

1.فرایند چاپ در صنایع پزشکی و دارویی

در خطوط تولیدی صنایع پزشکی و دارویی و محصولاتی که با سلامت افراد سر و کار دارند، جت پرینترها کاربرد دارند. به این معنا که اطلاعات مختلفی از قبیل نحوه تولید و مصرف محصولات را روی بسته بندی چاپ می کنند تا افراد بتوانند به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشند.

  1. فرایند چاپ در صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی

صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی به تولید انواع عطر، شامپو، ادکلن، رژلب، لوسیون، صابون، پودرهای شوینده و غیره می پردازند. با کمک دستگاه های جت پرینتر اطلاعات مرتبط با محصولات را روی بسته بندی ها درج می کنند. این اطلاعات شامل تاریخ تولید، تاریخ انقضا، سری ساخت و اطلاعات دیگری برای مصرف کنندگان است.

با کمک اطلاعات درج شده روی محصولات، مصرف کنندگان می توانند ار سلامت و کیفیت محصول اطمینان حاصل کنند. علاوه بر این، جت پرینترها می توانند با کمک چاپ با جوهر نامرئی، به اعلام اصالت و کیفیت محصولات به مشتری بپردازند.

  1. فرایند چاپ در صنایع خودروسازی

جت پرینتر قادر است چاپ روی صنایع خودروسازی از قبیل لنت، فیلتر هوا، فیلتر کابین خودرو، فیلتر روغن و سایر قطعات را انجام دهد. با توجه به اینکه اغلب قطعات خودروسازی دارای رنگ تیره هستند، چاپ روی آن ها به یک چالش تبدیل شده بود.

اما با دستگاه های جدیدی که عرضه شده، امکان چاپ با رنگ سفید و سایر رنگ ها نیز فراهم شده است. با کمک رنگ سفید و یا دیگر رنگ های جت پرینتر می توان اطلاعاتی از قبیل آرم و لوگو، تاریخ تولید و انقضا، سری ساخت و غیره را با کیفیتی بالا روی قطعات خودروسازی چاپ کرد.

  1. فرایند چاپ در صنایع غذایی و نوشیدنی

کاربرد جت پرینتر در صنایع غذایی و نوشیدنی، یکی از پرکاربرد ترین موارد صنعتی است. تمام محصولات غذایی و نوشیدنی که در بازار یافت می شوند، دارای چاپ بوده و مصرف کنندگان با کمک اطلاعات روی آن می توانند به کیفیت و سلامت محصولات اطمینان کنند.

محصولاتی از قبیل آبمیوه ها، فرآورده های گوشتی، شکلات ها، کلوچه، نام، بیسکوییت، آب معدنی و سایر موارد جزو محصولات غذایی و نوشیدنی هستند که از جت پرینتر برای چاپ اطلاعات محصول روی آن ها استفاده می شود.

  1. فرایند چاپ در صنایع لوله سازی

یکی دیگر از کاربرد جت پرینتر در صنایع، مربوط به صنایع لوله سازی می شود. لوله های پی وی سی، پروپیلن، پوش فیت و سایر محصولاتی که در صنایع لوله سازی مورد استفاده قرار می گیرند، دارای اطلاعات مختلفی از قبیل لوگو و آرم و تاریخ تولید و انقضا روی محصول هستند. چاپ بر روی محصولات لوله سازی با کمک جت پرینتر انجام می شود.