اشتراک گذاری

آموزش تمیز کردن لپ تاپ اچ پی به روش صحیح

بعد از استفاده طولانی مدت از لپ تاپ شاهد نمایشگری پر از اثر انگشت، کیبوردی پر از گرد و غبار که مواد ریز و درشت بین کلیدهای آن گیر افتاده اند و پورت ها و مجرای هواکش که پر از گرد و خاک هستند، خواهید بود؛ تا اینکه به فکر می افتید، دستی به سر و روی لپ تاپتان بکشید و آن را تمیز کنید.

برای تمیز کردن هر یک از بخش های لپ تاپ باید یکسری تکنیک های خاص را رعایت کنید تا در حین تمیز کردن این دستگاه، مشکلی برای آن به وجود نیاید؛ به همین دلیل تصمیم داریم در ادامه این مطلب که درخصوص آموزش تمیز کردن لپ تاپ اچ پی است، نحوه تمیز کردن هر یک از قسمت های این دستگاه را به شما آموزش دهیم.

مراحل آموزش تمیز کردن لپ تاپ HP

اولین کاری که باید قبل از تمیز کردن لپ تاپ انجام دهید این است که این دستگاه را خاموش کرده و کابل شارژر لپ تاپ را نیز از آن جدا کنید. اگر لپ تاپ شما از آن دسته از لپ تاپ هایی است که باتری آن قابل جداسازی است، بهتر است باتری لپ تاپ را نیز از آن خارج کنید. سپس برای تمیز کردن هر یک از بخش های لپ تاپ، ادامه این آموزش را دنبال کنید.

آموزش تمیز کردن لپ تاپ

تمیز کردن نمایشگر

در اولین مرحله از آموزش تمیز کردن لپ تاپ اچ پی، به سراغ تمیز کردن نمایشگر این دستگاه می رویم. رایج ترین اشتباهی که کاربران هنگام تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ می کنند، این است که از یک دستمال خیس برای تمیز کردن نمایشگر لپ تاپ استفاده می کنند؛ یا اینکه مایع تمیز کننده را مستقیما بر روی مانیتور لپ تاپ اسپری می کنند. انجام هر یک از این کارها برای تمیز کردن مانیتور لپ تاپ، موجب می شود رطوبت به داخل لپ تاپ نفوذ کرده و نه تنها به مانیتور لپ تاپ بلکه به برد آن نیز آسیب وارد کند.

اصولی ترین روشی که می توانید از آن برای تمیز کردن نمایشگر لپ تاپ استفاده کنید، این است که از یک دستمال بدون پرز و کاملا خشک استفاده کنید؛ سپس مایع تمیز کننده یا آب را بر روی دستمال اسپری کنید و دستمال را به آرامی بر روی مانیتور لپ تاپ بکشید تا کاملا تمیز شود. اگر از دستمالی که درون جعبه های عینک قرار دارند برای تمیز کردن نمایشگر لپ تاپ استفاده کنید که عالی است؛ چراکه این نوع دستمال ها هم کاملا نرم هستند و هیچ خط و خشی بر روی ال سی دی لپ تاپ ایجاد نمی کنند، هم اینکه هیچ پرزی روی مانیتور لپ تاپ به جا نمی گذارند.


تمیز کردن کیبورد

در این مرحله از آموزش تمیز کردن لپ تاپ اچ پی نوبت تمیز کردن یکی دیگر از مهم ترین قطعات لپ تاپ یعنی کیبورد آن است. اگر ذرات ریز و درشت در بین کلیدهای کیبورد لپ تاپ شما گیر افتاده اند، بهتر است اول از همه لپ تاپ خود را وارونه کرده و چند ضربه آرام به پشت کیبورد آن بزنید تا ذرات گیر کرده از بین کلیدهای کیبورد خارج شوند.

اگر این روش کارساز نبود می توانید از چسب یا خمیر اسلایم که قدرت چسبندگی دارند، استفاده کنید؛ به گونه ای که چسب یا خمیر اسلایم را بر روی کیبورد لپ تاپ بچسبانید و بردارید و این کار را چند بار انجام دهید تا ذراتی که بین کلیدها گیر افتاده اند خارج شوند.حالا می توانید یک دستمال کاملا خشک که پرز نمی دهد را بردارید و مایع تمیز کننده، آب یا الکل را بر روی آن اسپری کرده و دستمال را به آرامی بر روی کیبورد لپ تاپ بکشید.


تمیز کردن پورت ها

بهترین راه برای تمیز کردن پورت های لپ تاپ استفاده از گوش پاک کن است؛ به گونه ای که باید گوش پاک کن را به آرامی درون پورت های لپ تاپ کرده و گرد و خاک موجود در آن ها را به این شکل پاک کنید. اگر گوش پاک کن در برخی از پورت های کوچک مانند جک هدفون یا همان پورت هندزفری و هدفون نمی رود، می توانید یک خلال دندان بردارید و سر آن را کمی پنبه بگذارید و خلال دندان را به راحتی درون جک هدفون کرده و داخل آن را تمیز کنید.


تمیز کردن سوراخ های هواکش

رسیدیم به آخرین مرحله از آموزش تمیز کردن لپ تاپ اچ پی یعنی تمیز کردن سوراخ های هواکش لپ تاپ. می توانید برای تمیز کردن گرد و غبار لابه‌لای سوراخ ها از دستمالی که پرز نمی دهد و کمی مرطوب است، استفاده کنید؛ منتهی برای تمیز کردن داخل سوراخ های هواکش لپ تاپ باید از یک کمپرسور دمنده هوا استفاده کنید. اما باید در استفاده از این ابزار نهایت دقت را به خرج دهید؛ چراکه نباید با شدت زیاد به داخل سوراخ های هواکش اسپری کنید؛ یا اینکه کمپرسور دمنده هوا را مستقیما مقابل فن بگیرید، چراکه هر دوی این کارها به فن و پره های آن آسیب وارد می کند.