اشتراک گذاری

OPC درام چیست؟

از استاندارد Organic Photo Conductor که برای درام های پرینتر و دستگاه های کپی تعیین شده است، به اختصار با عنوان OPC درام یاد می‌شود. این درام، قطعه ای بلند، از جنس فلز و شبیه به سیلندر است که پوشش بیرونی بسیار حساس و ظریفی دارد. تولید OPC درام عموماً به رنگ های آبی، سبز و قرمز صورت می گیرد.

درام های OPC جایگزینی سازگار با محیط، برای فوتوریسپتور (گیرنده های عکس) قدیم هستند. درام ها به کمک خاصیت رسانا بودن الکتریکی، بارهای منفی را به خود جذب می‌کنند و باعث انتقال تونر به کاغذ و در نهایت چاپ تصویر می‌شوند. یک OPC درام دارای لایه زیری آلومینیومی است که باعث شارژ و جذب موقت پودر تونر، قبل از انتقال به کاغذ می‌شود. هر درام متشکل از سه لایه پوششی است که هر یک از این لایه‌ها کابرد متفاوتی دارند.

OPC درام

رایج‌ترین اشکالات مرتبط با OPC درام

خط عمودی مستقیم و بسیار نازک در تمام طول صفحه

در صورت مشاهده این نشانه در صفحات چاپ شده‌تان، می‌توانید احتمال دهید که OPC درام دستگاه خراشیده شده است. این خراش ممکن است به دلیل برخورد درام با یک جسم خارج و یا ناشی از تونر روی وایپر بلید باشد که در هنگام چرخش، اطراف درام را به شکل یک حلقه می‌خراشد.

تکرار نقطه هایی به طور مساوی

این نشانه نیز می‌تواند دال بر خراشیدگی OPC درام باشد. چاپ نقطه‌هایی به صورت مساوی بر روی صفحه معمولاً به دلیل وجود خراش‌هایی اتفاق می‌افتد که تعمیرکاران از آنها با پین هول (pinhole) یاد می‌کنند. فاصله نقاط مشاهده شده بر روی برگه، به محیط پیرامون درام بستگی دارد اما این تعداد معمولا 4 مورد است. در صورتی که پین هول ‎های ایجاد شده توسط یک جسم خارجی ایجاد شده باشند (خشک شدن تونر روی درام) می ‎توان با استفاده از یک پنبه و الکل ایزو پروپیل آنها را رفع کرد. اگر نیاز به تعمیر درام پرینتر اچ پی دارید می توانید با شماره های ثبت شده در سایت تماس بگیرید.

تکرار نقاطی به طور یکنواخت به صورت یک نوار افقی در سراسر صفحه

مشاهده چنین نقاطی احتمالا به دلیل وجود اتصالی در PCR است. این نقاط به شکل پین هول و نوارهایی در سرتاسر صفحه مشاهده می‌شوند.

مشاهده «اثر تایر» خاکستری در سمت راست یا چپ صفحه

این اشکال به دلیل شکل ظاهری آن، گاه با عنوان شن باد خورده نیز یاد می‎شود و معمولاً به دلیل نازک شدن پوشش OPC درام اتفاق می‌ افتد.

خطوط نازک در صفحه با فاصله‎ مساوی از یکدیگر

در صورتی که این خطوط نازک به اندازه محیط پیرامون درام از هم فاصله داشته باشند، احتمالاً پوشش OPC درام توسط وایپر بلید خراش داده شده است. این موضوع معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که وایپر بلید بر روی درام در حالت استراحت است (یعنی زمانی که از پرینتر استفاده نمی‎کنید). مورد دیگری نیز که می‌تواند سبب این اتفاق گردد گرما است.

اتصال لکه های تونر در سراسر صفحه به صورت عمودی

در صورتی که پوشش OPC درام در معرض نور خورشید قرار گیرد، این اشکال در فرآیند چاپ ایجاد خواهد شد. همانگونه که می‌دانید قرار دادن درام در معرض نور مستقیم برای مدت زمان طولانی، باعث آسیب به پوشش آن می‎شود. لکه های تونر مشاهده شده در سراسر صفحه به محیط پیرامون درام بستگی دارد اما این لکه‌ها معمولاً 4 مورد هستند.

نگهداری از OPC درام

مهم‌ترین نکته‌ای که باید درباره OPC درام دانست آن است که این قطعه به شدت حساس و آسیب‌پذیر است از این رو نباید به آن دست زده شود. (حتی با انگشتان). دیگر آنکه این قطعه به دلیل حساسیت بالا نباید در معرض گرما و نور شدید قرار گیرد. مورد شایان ذکر دیگر آن است که سرویس‌های مرتبط با تعمیر و تعویض این قطعه می‌بایست صرفاً توسط کارشناسان و تعمیرکاران این حوزه انجام شود.

 (سرویس‌های مرتبط با این قطعه با حضور در نمایندگی اچ پی قابل دریافت است). در صورتی که کاربر به هر دلیل خود جهت تعویض OPC درام اقدام کند می‌بایست این کار را حتما در محیط بسیار کم نور انجام دهد. به علاوه میزان دمای محیط نیز باید متعادل باشد. (نکته: برای تمیز کردن OPC درام نباید از هیچ تمیزکننده و روغن های لکه گیری و … استفاده کرد).

نمایندگی پرینتر hp

نمایندگی پرینتر hp در راستای ارتقاء سطح کیفی خدمات ارائه شده در این مرکز تمامی دستگاه های پرینتر را مورد آنالیز و بررسی قرار داده و با تمرکز بر ساختار هریک از آنها، پیشرفته ترین و سازگارترین تجهیزات تعمیر را در اختیار کارشناسان خویش نهاده است. بهره‌مندی کارشناسان نمایندگی hp از جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات تعمیر سبب گشته است تا تعمیرات انجام شده به دست این کارشناسان بالاترین نتیجه و بازدهی را داشته باشند و کلیه عیوب و اختلالات ایجاد شده در دستگاه ها رفع گردند.

دارندگان پرینترهای اچ پی می توانند با مراجعه به مرکز تعمیرات اچ پی و حضور در پارت تخصصی تعمیرات پرینتر اچ پی سرویس های مورد نیاز خویش را دریافت نمایند. در صورتی که امکان حضور در تعمیرگاه نباشد، می توان از سیستم تعمیرات پرینتر در محل استفاده کرد. تعمیرات پرینتر اچ پی در این مرکز محدود به مدل خاصی از پرینتر نیست و تمامی مدلهای پرینتر اعم از جوهری، لیزری و … را دربر می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید