اشتراک گذاری

علت روشن نشدن پرینتر چیست؟

روشن نشدن پرینتر، اتفاقی نگران کننده است که ممکن است ناشی از خرابی شدید این دستگاه و از کار افتادن قطعات داخلی آن باشد. البته گاهی هم یک دلیل یا عامل بسیار ساده برای بروز این مشکل وجود دارد. در هر صورت، در ادامه این مقاله، تمامی دلایل روشن نشدن پرینتر اچ پی و سایر برندها را خواهید شناخت. همچنین با کمک تکنسین های تعمیر پرینتر، راهکارهای حل این ایراد را نیز به شما معرفی می کنیم. چنانچه نیاز به دریافت خدمات تخصصی و تعمیر و تعویض قطعات داشتید، همکاران ما در نمایندگی اچ پی مرکز سخت افزار ایران، در خدمت شما هستند.

روشن نشدن پرینتر اچ پی

اصلی ترین دلایل روشن نشدن پرینتر

  1. خرابی مین برد پرینتر
  2. خرابی برد پاور پرینتر اچ پی
  3. ایارد در اتصالات برق
  4. خرابی آداپتور و کابل برق

بررسی دلایل روشن نشدن پرینتر

گاهی به دلایلی بسیار ساد، مثل باز بودن درب های پوششی پرینتر، این دستگاه روشن نمی شود. ممکن است کابل برق، پریز برقی که پرینتر به آن متصل است ایراد داشته باشند. حتی گاهی مشکلات نرم افزاری موجب روشن نشدن چاپگر اچ پی و سایر برندها می شوند. 

توضیح این که در بسیاری از چاپگرها دکمه پاور یک دکمه کاملا سخت افزاری نیست که مسئولیت روشن و یا خاموش کردن پرینتر را به عهده داشته باشد. بلکه کلیدی نیمه سخت افزاری و نیمه نرم افزاری است که بنا به نوع فشردن آن کاربری های متفاوتی دارد. البته گاهی هم روشن نشدن پرینتر اچ پی، نشان دهنده خرابی قطعاتی همچون مین برد، برد پاور، برد تغذیه و … است.

خرابی مین برد پرینتر

مین برد یا برد اصلی پرینتر یکی از مهم‌ترین اجزاء این دستگاه است که به شریان‌های ارتباطی در پرینتر نیز شهرت دارد. چراکه علاوه ‌بر تعیین مسئولیت و وظایف هر یک از قطعات این دستگاه به برقراری ارتباط بین آن‌ها با یکدیگر نیز می‌پردازد.

بنابراین بدیهی است که خرابی مین برد موجب روشن نشدن پرینتر می‌شود چراکه هیچ یک از اجزاء پرینتر نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند از این‌رو دستگاه چاپگر ناگهان خاموش شده و دیگر روشن نمی‌شود تا مین برد آن مورد تعمیر قرار بگیرد. توجه داشته باشید که عمده‌ترین دلیلی که موجب خرابی مین برد یا همان برد اصلی پرینتر می‌شود، نوسان برق است از این ‌رو حتماً دستگاه پرینتر خود را به یک محافظ برق متصل کنید تا چنین مشکلی برای آن به وجود نیاید و خرج اضافی روی دست شما نگذارد.

خرابی برد پاور پرینتر

دیگر علت روشن نشدن پرینتر، خرابی برد پاور این دستگاه است که به آن منبع تغذیه نیز می‌گویند چراکه وظیفه آن تامین برق مورد نیاز پرینتر برای روشن ماندن و کار کردن این دستگاه است. به گونه‌ای که برد پاور یا منبع تغذیه، برق 220 ولت شهری که از نوع AC است را دریافت کرده و آن را به برق مورد نیاز برای کار کردن اجزاء پرینتر یعنی نوع DC تبدیل می‌کند. سپس این جریان برق را از طریق مین برد به قطعات پرینتر انتقال می‌دهد. جالب است بدانید که دلیل اصلی خراب شدن برد پاور مانند دلیل خرابی مین برد پرینتر نوسان برق است.

البته از آن جایی که منبع تغذیه باید برق شهری را دریافت کند و آن را به جریان برق از نوع DC تبدیل کند بدیهی است که با نوسانات برق دست و پنجه نرم کند که متاسفانه تکرار این مسئله موجب سوختن منبع تغذیه چاپگر خواهد شد. از این‌رو پرینتر ناگهان خاموش شده و دیگر روشن نمی‌‎شود. البته اگر از محافظ برق برای پرینتر خود استفاده کنید با چنین مشکلی مواجه نخواهد شد.

راهکارهای رفع مشکل روشن نشدن چاپگر اچ پی

بررسی برق متصل به دستگاه

قبل از هرگونه اقدام برای رفع مشکل روشن نشدن چاپگر hp و یا هر برند دیگری، پریزی را که دستگاه به آن متصل است بررسی کنید. بهترین روش آزمایش، استفاده از یک وسیله برقی مطمئن دیگر است. در صورتی که پریز سالم است و از محافظ برق استفاده می کنید، این احتمال وجود دارد که محافظ به علت استهلاک، میزان برق مورد نیاز را به دستگاه نرساند. بد نیست که پرینتر را مستقیماً به پریز برق وصل کنید تا مطمئن شوید.

بررسی کابل و آداپتور خارجی پرینتر

روش دیگر برای حل مشکل روشن نشدن پرینتر اچ پی، چک کردن کابل و آداپتور خارجی این دستگاه است. ابتدا کابل پرینتر را مورد بررسی قرار دهید تا دچار قطعی، تا خوردگی و یا آسیب ظاهری نباشد. اگر به کابل دیگری دسترسی دارید، دستگاه را با کابل جدید و سالم تست کنید. اگر پرینتر روشن شد، مشکل از کابل است.

برخی از مدلها مجهز به یک آداپتور خارجی هستند که بخشی از برد پاور یا تغذیه را در خود جای داده است.  در این صورت کابل را از برق و پرینتر جدا کنید. سپس کابل را از آداپتور نیز (در صورت امکان) جدا کنید. به مدت 30 ثانیه صبر کنید و کابل ها را دوباره به چاپگر وصل کرده و آن را روشن کنید. اگر مشکل حل نشد، روش های دیگر را امتحان کنید.

تعمیر برد پاور چاپگر

گاهی باید برای حل مشکل روشن نشدن پرینتر اچ پی، برد پاور را تعمیر یا تعویض کرد. برد منبع تغذیه وظیفه تامین و کنترل جریان برق ورودی دستگاه در بخش های مختلف مدار را به عهده دارد.

در صورت خرابی برد پاور پرینتر، این امکان وجود دارد که چاپگر روشن نشود. چنانچه هیچ یک از روش های بالا کارساز نباشند، این احتمال وجود دارد که خرابی در برد پاور رخ داده باشد. بررسی و عیب یابی برد پاور پرینتر نیاز به دانش و تجهیزات تخصصی دارد. به همین دلیل توصیه می کنیم که در صورت نداشتن این امکانات به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید.

تعمیر مین برد پرینتر

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن پرینتر اچ پی، خرابی مین برد پرینتر، یا برد منطقی است که وظیفه کنترل فرایند چاپ و کارکرد دستگاه را به عهده دارد. در صورت بروز خرابی در این برد، ممکن است چاپگر روشن نشود و یا به درستی کار نکند. همانند مورد بالا، تعمیر این برد نیز به دانش و تجهیزات تخصصی نیاز دارد. البته در بسیاری از موارد هم مین برد قابل تعمیر نبوده و نیاز به تعویض این قطعه است.

عیب‌یابی و تعمیرات تخصصی پرینتر در نمایندگی رسمی پرینتر اچ پی

اگر پرینتر شما هم روشن نمی‌شود یا با هر مشکل دیگری روبه‌رو شده‌ است سریعاً با نمایندگی تعمیرات پرینتر اچ پی تماس بگیرید تا تعمیرکاران این مرکز به آدرس مورد نظر شما اعزام شده و به عیب‌یابی دقیق پرینتر شما بپردازند تا بتوانند منشأ اصلی مشکل آن را پیدا کنند. تکنسین‌های نمایندگی رسمی پرینتر اچ پی با سرعت و کیفیت بالایی به عیب‌یابی چاپگر شما می‌پردازند. سپس هزینه تعمیرات آن را برآورد کرده و شما را در جریان قرار می‌دهند تا اگر تمایل داشتید پرینتر شما را به صورت حرفه‌ای تعمیر کنند. درنهایت نیز با تست و بررسی نهایی دستگاه پرینتر شما از رفع مشکل آن مطمئن شده و این دستگاه را مانند روز اول به شما تحویل می‌دهند.

نمایندگی فروش و تعمیرات پرینتر اچ پی

نمایندگی رسمی پرینتر اچ پی ارائه‌ دهنده خدمات فروش و پس از فروش انواع مدل‌های پرینتر اچ پی است. خدمات پس از فروش پرینتر اچ پی شامل: عیب‌یابی، سرویس و تعمیرات سخت‌افزاری این دستگاه می‌باشد. اگر قصد دارید یکی از مدل‌های پرینتر اچ پی را خریداری کنید می‌توانید به یکی از شعبه‌های نمایندگی رسمی اچ پی مراجعه کنید. درصورتی هم که به خدمات سرویس، عیب‌یابی و تعمیرات پرینتر نیاز داشتید با این مرکز تماس بگیرید تا تعمیرکاران آن جهت ارائه خدمات سرویس و تعمیر پرینتر اچ پی در محل به آدرس مورد نظر شما اعزام شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید