اشتراک گذاری

چرا اسکنر HP در ویندوز 10 کار نمی کند؟

خراب شدن فایل های سیستمی ویندوز 10، تنظیمات اشتباه اسکنر، بروز اختلال نرم افزاری در درایور اسکنر و بروز اختلال در ویندوز 10 از مهم ترین عواملی هستند که در کار نکردن اسکنر در ویندوز 10 نقش دارند. اگر شما هم با چنین مشکلی در اسکنر اچ پی مواجه شده اید و نمی دانید چطور باید از شر آن خلاص شوید، ادامه این مطلب را از دست ندهید؛ چراکه قرار است شما را با راه های حل مشکل کار نکردن اسکنر HP در ویندوز 10 آشنا کنیم.

رفع مشکل کار نکردن اسکنر در ویندوز 10

 • تنظیمات اسکنر را پیکربندی کنید

اسکنر HP از تنظیمات زیادی برخوردار است که باید هر یک از تنظیمات آن به درستی پیکربندی شوند تا این دستگاه بتواند بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهد. اگر یکی از این سرویس ها یا تنظیمات اسکنر به درستی پیکربندی نشوند، اسکنر به درستی کار نخواهد کرد؛ بنابراین یکی دیگر از دلایلی که موجب کار نکردن اسکنر در ویندوز 10 می شود، عدم پیکربندی صحیح تنظیمات اسکنر است. با این وجود باید از پیکربندی درست بر روی تنظیمات و سرویس های اسکنر خود اطمینان حاصل کنید.

کلیه تنظیمات اسکنر HP که باید به درستی پیکربندی شده باشند تا این دستگاه به درستی کار کند به شرح زیر می باشند:

Remote Procedure Call RPC
DCOM Server Process Launcher
RPC Endpoint Mapper
Shell Hardware Detection
Windows Image Acquisition (WIA)

نحوه فعال سازی سرویس Remote Procedure Call RPC به عنوان یکی از مهم ترین تنظیمات اسکنر اچ پی به شرح زیر است:

 1. همزمان کلیدهای ویندوز و R را فشار دهید تا پنجره Run باز شود.
 2. حالا در کادر باز شده Run عبارت “msc” را وارد کرده و Enter را بزنید.
 3. در این مرحله یک پنجره با یک لیست طولانی از خدمات باز می شودکه باید Remote Procedure Call (PRC) را در این لیست پیدا کرده و بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه properties  را انتخاب کنید.
 4. وضعیت این سرویس را بر روی Start تنظیم نمایید و بر روی OK کلیک کنید.

شما می توانید مراحل بالا را برای هر یک از سرویس های اسکنر اچ پی انجام دهید و مطمئن شوید که تمامی سرویس های این دستگاه بر روی حالت Start قرار گرفته باشند.

کار نکردن اسکنر در ویندوز 10
 • فایل های سیستمی ویندوز 10 را تعمیر کنید

امکان دارد مشکل کار نکردن اسکنر در ویندوز 10 از بروز اختلال در فایل های سیستمی این سیستم عامل باشد. با این وجود تعمیر فایل های سیستمی ویندوز 10 می تواند این مشکل را برطرف کند و موجب شود که اسکنر اچ پی دوباره در ویندوز ۱۰ کار کند. برای تعمیر فایل های سیستمی ویندوز 10 مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در کادر جستجوی منوی استارت در ویندوز 10، گزینه Command را تایپ کنید، روی اولین نتیجه راست کلیک کرده و سپس روی run as administrator کلیک کنید.
 2. روی گزینه Yes کلیک کنید تا پنجره Command Prompt برای شما باز شود.
 3. بعد از باز شدن پنجره Command Prompt ، دستور sfc / scannow را تایپ کرده و Enter  را بزنید. اکنون اسکن سیستم آغاز می شود و مدتی طول می کشد.
 4. با این کار فایل های سیستمی ویندوز 10 اگر دچار خرابی شده باشند، تعمیر شده و اسکنر شما باز هم در ویندوز 10 کار خواهد کرد.
 • درایور اسکنر را حذف کرده و دوباره نصب کنید

اگر هم فایل های سیستمی ویندوز را بررسی و تعمیر کردید و هم تنظیمات اسکنر را به شکل صحیحی پیکربندی کردید اما باز هم با مشکل کار نکردن اسکنر در ویندوز 10 مواجه شدید، این احتمال وجود دارد که درایور اسکنر اچ پی به مشکل خورده باشد. برای رفع مشکل درایور اسکنر باید درایور های فعلی را به صورت دستی حذف کنید و مجدد آن ها را نصب کنید. برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کلید های Win+R را فشار دهید.
 2. در پنجره باز شده عبارت Control را تایپ کرده و اینتر را بزنید.
 3. در کنترل پنل باید به قسمت Programs and Features بروید.
 4. سپس درایور اسکنر را پیدا کرده، بر روی آن راست کلیک کرده و با انتخاب گزینهUninstall آن را حذف کنید.
 5. حالا سیستم خود را ریستارت کنید و به سایت رسمی HP بروید و با وارد کردن مدل اسکنر خود، درایور آن را دانلود کنید.
 6. حالا روی درایور دانلود شده کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.
 7. سپس به تب Compatibility بروید و تیک گزینه Run This Program In Compatibility Mode For را بزنید.
 8. در منوی باز شده نیز Windows 10 را انتخاب کنید.
 9. حال برنامه را نصب کنید و در انتها رایانه را مجدد ریستارت نمایید.
 • ویندوز 10 را آپدیت کنید

اگر تمامی روش های گفته شده برای رفع مشکل کار نکردن اسکنر در ویندوز 10 را امتحان کردید اما همچنان این مشکل پابرجا بود، به عنوان آخرین راهکار ویندوز 10 را آپدیت کنید. احتمال دارد با آپدیت کردن ویندوز بتوانید خطای اسکنر را رفع کنید. برای انجام این کار، در سرچ ویندوز عبارت Windows Update  را تایپ کنید و روی Windows Updates Settings کلیک کنید. سپس آخرین به روز رسانی های ویندوز را نصب کنید تا مشکل اسکنر HP رفع شود.