اشتراک گذاری

آموزش اشتراک گذاری پرینتر در شبکه

در یک شبکه کامپیوتری که چندین و چند کامپیوتر به یکدیگر وصل هستند، تنها با کامپیوترهایی می‌توان اسناد و فایل‌های مختلف را برای چاپ به پرینتر ارسال کرد که به چاپگر وصل باشند. با این وجود اگر سیستم شما جزء یک شبکه کامپیوتری باشد و به پرینتر وصل نباشد، شما نمی‌توانید فایل‌هایی که بر روی سیستم خود دارید را از آن به پرینتر ارسال کنید تا چاپ شوند.

در این حالت باید پرینتر را در شبکه به اشتراک بگذارید تا شما هم بتوانید فایل‌ها و اسناد موردنظرتان را برای چاپ از روی سیستم خود به پرینتر ارسال کنید. اگر نمی‌دانید نحوه اشتراک گذاری پرینتر در شبکه به چه شکل است و چطور باید این کار را انجام دهید، ادامه این مطلب را از دست ندهید چراکه قرار است نحوه اشتراک‌گذاری پرینتر اچ پی در شبکه را به شما آموزش دهیم.

آموزش اشتراک گذاری پرینتر در شبکه

نکاتی که باید قبل از اشتراک گذاری پرینتر HP در شبکه بدانید

برای اشتراک گذاری پرینتر در شبکه باید یکسری تنظیمات را بر روی کامپیوتری که به پرینتر متصل است، اعمال کنید و یکسری تنظیمات هم بر روی سایر کامپیوترهایی که قصد دارند از پرینتر استفاده کنند، اعمال کنید. قبل از اینکه نحوه به اشتراک گذاشتن پرینتر در شبکه را به شما آموزش دهیم، لازم است چندین نکته را باهم مرور کنیم:

 • اگر پرینتر شما قابلیت اتصال از راه دور را دارد آن را به کامپیوتر خود متصل کنید. اگر هم پرینتر شما چنین قابلیتی ندارد آن را با کابل به کامپیوتر خود متصل کنید. در هر صورت از متصل بودن پرینتر اچ پی به کامپیوتر خود مطمئن شوید.
 • پرینتر در هر حالت باید آماده به کار باشد.
 • از اتصال کامپیوتر به شبکه یا وای فای مطمئن شوید.
 • برای موفقیت‌آمیز بودن به اشتراک گذاشتن پرینتر در شبکه و اطمینان از برقراری ارتباط بین سیستم‌ها باید گزینه Network Profile را در همه سیستم‌ها بر روی حالت Private قرار دهید. برای انجام این کار باید از تنظیمات ویندوز به بخش Network & Internet بروید و گزینه Change Connection Properties را انتخاب کنید و به بخش Network Profile رفته و حالت Private را فعال کنید.
اشتراک گذاری پرینتر HP در شبکه

نحوه اشتراک گذاری پرینتر در شبکه

برای اشتراک گذاری پرینتر در شبکه در وهله اول باید قابلیت Share کردن پرینتر اچ پی در ویندوز کامپیوتر میزبان را فعال کنید و سپس تنظیمات پرینتر هم تغییر دهید. در ادامه شما را با تنظیمات اشتراک گذاری چاپگر در ویندوز و نحوه تغییر تنظیمات پرینتر آشنا خواهیم کرد.

 • تنظیمات اشتراک گذاری پرینتر در ویندوز کامپیوتر میزبان

اول از همه باید قابلیت اشتراک گذاری پرینتر در شبکه را فعال کنید که اصطلاحاً به این کار Share کردن پرینتر در ویندوز می‌گویند که مراحل آن به شرح زیر می‌باشد:

 1. به کنترل پنل ویندوز بروید.
 2. وارد بخش Network and Sharing Center شوید.
 3. گزینه Change Advance Sharing Settings را انتخاب کنید.
 4. در قسمت File and Printer Sharing گزینه Turn to file and printer sharing را انتخاب کنید.
تنظیمات اشتراک گذاری پرینتر در ویندوز
 • تغییر تنظیمات پرینتر برای اشتراک گذاری آن در شبکه

 1. در کامپیوتر خود به قسمت Devices and Printers بروید.
 2. روی نام پرینتری که تصمیم دارید آن را در شبکه Share کنید کلیک راست کرده و گزینه Printer Properties را انتخاب کنید.
 3. در تب Sharing گزینه Share this printer را انتخاب کنید.
 4. در قسمت Share Name، نامی برای پرینتری که قرار است در شبکه Share شود، انتخاب کنید.
 5. در این قسمت گزینه Render printer jobs on client Name را فعال کنید.
 6. اکنون گزینه Additional Drivers را انتخاب کنید.
 7. در پنجره‌ای که برای شما باز می‌شود، درایورهای پرینتر را برای پردازنده‌های 32 و 64 بیتی انتخاب کنید تا نصب شوند.
تغییر تنظیمات پرینتر برای اشتراک گذاری آن در شبکه
 • وصل کردن سایر کامپیوترهای شبکه به پرینتر

همانطور که اشاره کردیم برای اشتراک گذاری پرینتر در شبکه باید یکسری تنظیمات را بر روی کامپیوتر اصلی که قصد داریم به پرینتر وصل کنیم انجام دهیم و یکسری تنظیمات را بر روی سایر کامپیوترهای شبکه که تصمیم داریم آن‌ها را به پرینتر وصل کنیم، انجام دهیم. تا به اینجای کار موفق شدیم که تنظیمات لازم را بر روی کامپیوتر اصلی یا میزبان در شبکه انجام دهیم و از اینجا به بعد باید سایر کامپیوترهای شبکه را به پرینتری که به کامپیوتر اصلی وصل کردیم، متصل کنیم. برای انجام این کار باید در سایر کامپیوترهای شبکه گزینه Turn on file and printer sharing را همانطور که در بالا توضیح دادیم فعال کنید. سپس از طریق کنترل پنل کامپیوتر وارد بخش Printers and Scanners شوید، پرینتر موردنظر را پیدا کرده و به آن وصل شوید.

با دنبال کردن تمامی مراحلی که در این مطلب درخصوص اشتراک گذاری پرینتر در شبکه به شما آموزش دادیم، به راحتی می‌توانید پرینتر خود را در شبکه به اشتراک بگذارید. منتهی اگر در طی این مراحل به مشکلی برخوردید، تنها کافیست که با نمایندگی پرینتر اچ پی تماس بگیرید تا کارشناسان این مرکز شما را راهنمایی کنند.