اشتراک گذاری

قابلیت SLEEP و STANDBY در پرینتر و کپی

در دستگاه های کپی و پرینترهای برندهای مختلف یک سری دکمه و گزینه وجود دارد که هر کدام برای یک کارایی به خصوص در دستگاه تعبیه شده اند. این قابلیت ها می توانند کار با کپی یا پرینتر مورد نظر را آسان تر کنند. یکی از این گزینه ها، قابلیت SLEEP و STANDBY در پرینتر و کپی است. این ویژگی ها می توانند مزیت های زیادی داشته باشند و با تنظیم کردن آنها می توان استفاده از سیستم را راحت تر کرد.

همان طور که از نام این دو گزینه مشخص است حالت اسلیپ یا استندبای در این دستگاه ها نیز مانند کامپیوترها برای مواقعی است که به صورت موقتی قصد استفاده از آنها را ندارید. در این جا با ما همراه باشید تا به صورت کامل با مزیت های استفاده از قابلیت SLEEP و STANDBY در پرینتر و کپی آشنا شویم و در ادامه نیز نحوه تنظیم این قابلیت ها در این سیستم ها را بررسی کنیم.

قابلیت SLEEP و STANDBY در پرینتر و کپی

مزیت های استفاده از قابلیت SLEEP و STANDBY در پرینتر و کپی

قطعا هر ویژگی و قابلیتی در این دستگاه ها کاربردی مفید دارد و استفاده از آنها مزیت هایی را به دنبال خواهد داشت. در خصوص قابلیت SLEEP و STANDBY در پرینتر و کپی نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صرفه جویی کردن در میزان مصرف انرژی
  • عملکرد راحت
  • امکان سفارشی سازی هرچه بهتر متناسب با نوع کارکرد دستگاه
  • همسو با محیط زیست
  • افزایش طول عمر دستگاه و خرابی کمتر آن

صرفه جویی در مصرف انرژی

قابلیت SLEEP و STANDBY در پرینتر و کپی را با عنوان حالت ذخیره انرژی نیز می شناسند، چرا که با قرار دادن دستگاه ها روی این حالت به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد. در این حالت دستگاه ها برق بسیار کمتری مصرف می کنند که قطعا منفعت زیادی دارد.

کارکرد راحت در صورت نیاز

با قرار دادن دستگاه روی حالت sleep، می توان در صورت نیاز در مواقعی که قصد استفاده مجدد از دستگاه را داریم در سریع ترین زمان ممکن آن را مجددا راه اندازی کرده و مورد استفاده قرار دهیم. در صورت فعال سازی قابلیت SLEEP و STANDBY در پرینتر و کپی می توان در کمترین زمان ممکن اسناد و عکس های مورد نظر را چاپ کرد.

امکان سفارشی سازی متناسب با نوع کارکرد دستگاه

با استفاده از قابلیت SLEEP و STANDBY در پرینتر و کپی می توان عملکردهای دستگاه را متناسب با نوع نیاز تنظیم کرد. در نتیجه می توان مشخص کرد که دستگاه در چه زمانی خاموش شود یا این که زمان روشن شدن و راه اندازی پرینتر یا کپی را بر اساس جدول زمان بندی کاری تنظیم کرد. حتی این امکان وجود دارد که در بخش تنظیمات دستگاه مشخص کنید که در برخی روزها مانند روزهای تعطیل دستگاه راه اندازی نشود و کار نکند.

گزینه دیگر این است که با استفاده از این ویژگی ها می توان مشخص کرد که دستگاه تنها برای کدام عملکردها و فعالیت ها فعال شده و روشن شود. برای مثال می توان تنظیمات را به گونه ای انجام داد که پرینتر یا کپی تنها در زمانی که فکس دریافت می کنند یا درخواستی برای پرینت و کپی وجود دارد، روشن شوند. با تنظیمات کمتر و انتخاب فعالیت های کمتر می توان بیشتر در مصرف برق پرینتر یا کپی مورد نظر صرفه جویی کرد.

حامی محیط زیست

این مزیت به نوعی با مورد اول مرتبط است. قابلیت SLEEP و STANDBY در پرینتر و کپی از آن جایی که موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود و از آن جایی که در مواقعی که به دستگاه نیازی نیست آن را موقتا خاموش می کند تا گرمای کمتری نیز تولید شود، یک ویژگی مفید همسو با محیط زیست است. این مورد در راستای تعهد بسیاری از برندها از جمله برند اچ پی در راستای کاهش مصرف انرژی در دستگاه هایی است که تولید می کند.

افزایش عمر دستگاه

زمانی که در این دستگاه ها میزان مصرف برق کمتر می شود و دستگاه در مواقعی که از آن استفاده نمی شود خاموش است، قطعا عمر مفید آن نیز افزایش می یابد و میزان خرابی دستگاه به مراتب کمتر است. خصوصا پاور یا منبع تغذیه پرینتر یا پاور دستگاه کپی مورد نظر دوام بیشتری می یابد و کمتر با خرابی آنها مواجه می شویم. بنابراین قابلیت SLEEP و STANDBY در پرینتر و کپی روی هم رفته در دراز مدت موجب افزایش عمر مفید دستگاه های چاپ نیز می شود.

نحوه تنظیم قابلیت SLEEP و STANDBY در پرینتر و دستگاه کپی

نحوه تنظیم این قابلیت ها در پرینتر و کپی بسته به برند و مدل دستگاه متفاوت است. با این حال معمولا می توان از چند طریق به این تنظیمات دسترسی یافت و آنها را فعال یا غیر فعال کرد. یکی از این گزینه ها از طریق سرور وب پرینتر مورد نظر است. برای مثال در خصوص پرینترهای اچ پی می توان از طریق وب سرور اچ پی این تنظیمات را انجام داد.

گزینه دیگر از طریق دسکتاپ است. در نهایت نیز می توان از طریق تنظیمات کنترل پنل خود پرینتر یا دستگاه کپی به قابلیت SLEEP و STANDBY در پرینتر و کپی دسترسی یافت و آنها را تنظیم کرد. به صورت کلی هم دسترسی و هم نحوه تنظیم کردن گزینه sleep و standby در دستگاه های کپی و پرینترهای مختلف بسیار ساده و راحت است و می توان با دسترسی به بخش تنظیمات دستگاه، این تنظیمات را اعمال کرد.