اشتراک گذاری

تعویض کیبورد آل این وان اچ پی

  • چرا کیبورد آل این وان اچ پی کار نمی کند؟
  • دلیل گیر کردن یک یا چند کلید کیبورد چیست؟
  • چرا بعضی از کلیدهای کیبورد کار نمی کنند؟

تمامی این سوالات از رایج ترین مشکلاتی هستند که کاربران حین کار کردن با کیبورد آل این وان با آن مواجه می شوند؛ که به دلیل بروز دو عامل که یکی وارد شدن ضربه شدید به کیبورد و یکی دیگر آبخوردگی و نفوذ رطوبت به آل این وان است، رخ می دهد. ادامه این مطلب را دنبال کنید تا با انواع عوامل و خرابی های کیبورد آل این وان اچ پی که موجب تعویض کیبورد آل این وان HP می شوند، آشنا شوید.

تعویض کیبورد آل این وان

چه عواملی در خرابی کیبورد آل این وان دست دارند؟

وارد شدن ضربه به کیبورد و آبخوردگی آن تنها عواملی هستند که در خراب شدن و تعویض کیبورد آل این وان اچ پی دست دارند. درواقع وارد شدن ضربه به کیبورد به ویژه اگر با شدت بالایی باشد، می تواند به مدار چاپی کیبورد آسیب وارد کند و موجب از کار افتادن کل کیبورد شود. آبخوردگی کیبورد نیز در ابتدا تنها چند تا از کلیدهای کیبورد را از کار می اندازد اما به مرور زمان که بیشتر و بیشتر در کیبورد نفوذ می کند، تمام کلیدهای کیبورد را از کار می اندازد.

منظور از آبخوردگی کیبورد ریختن مقدار زیادی مایعات مثل آب، چایی و … روی کیبورد است؛ البته گاهی اوقات هم با نفوذ چند قطره آب به داخل کیبورد، کار آن تمام است! برای مثال زمانی که تصمیم دارید کیبورد را تمیز کنید نباید مایع تمیز کننده یا الکل را مستقیما روی کیبورد اسپری می کنید؛ چراکه این کار موجب نفوذ رطوبت به داخل کیبورد و خراب شدن آن می شود. پس اگر دوست ندارید به تعویض کیبورد آل این وان خود تن دهید و هزینه گزافی را برای خرید یک کیبورد جدید پرداخت کنید، از وارد شدن ضربه به کیبورد این دستگاه و همچنین نفوذ رطوبت به داخل آن خودداری کنید.

انواع خرابی های کیبورد آل این وان

خراب شدن کیبورد چندین و چن حالت دارد به گونه ای که گاهی اوقات کاربر با از کار افتادن کامل کیبورد که هم می تواند منشا نرم افزاری داشته باشد و هم سخت افزاری مواجه می شود و گاهی اوقات هم با مشکل گیر کردن یا کار نکردن یک یا چند کلید کیبورد مواجه می شود. در ادامه منشا بروز هر یک از این سه مشکل در کیبورد آل این وان اچ پی را بررسی خواهیم کرد.


  • از کار افتادن کل کیبورد

یکی از مشکلات رایج کیبورد آل این وان، از کار افتادن کامل آن است. همانطور که اشاره کردیم بروز این مشکل هم می تواند منشا نرم افزاری داشته باشد و هم منشا سخت افزاری؛ اما تنها یک عامل نرم افزاری در از کار افتادن کیبورد دست دارد که آن هم نصب نبودن درایور کیبورد است. این مسئله بیشتر زمانی رخ می دهد که آل این وان خود را به تازگی خریداری کرده باشید و هنوز درایورهای آن را نصب نکرده باشید؛ اما باز هم برای اطمینان از این مسئله که درایور کیبورد نصب است یا خیر از طریق منوی جستجوی ویندوز، عبارت Device Manager را سرچ کرده و وارد آن شوید. سپس بر روی کیبورد کلیک راست کنید، اگر گزینه Uninstall فعال بود یعنی اینکه درایور کیبورد شما نصب است اما اگر فعال نبود یعنی اینکه درایور کیبورد سیستم شما نصب نیست و باید آن را نصب کنید.

اما عوامل سخت افزاری که موجب از کار افتادن کامل کیبورد آل این وان می شوند شامل: خراب شدن پورت USB که کابل کیبورد به آن وصل می شود، خرابی کابل کیبورد و بروز مشکل در مدار چاپی کیبورد می باشند. اگر مشکل از پورت USB باشد که کیبورد را به آن متصل می کنید، می توانید کیبورد را به پورت USB دیگری متصل کرده و تست کنید؛ اما اگر مشکل از کابل کیبورد باشد، باید کابل آن تعویض شود. درصورتی که کیبورد آل این وان بعد از ریختن آب بر روی آن یا وارد شدن ضربه به آن به طور کامل از کار افتاده باشد، یعنی اینکه مدار چاپی آن آسیب دیده است و در این صورت راهی جز تعویض کیبورد آل این وان اچ پی وجود ندارد. چرا آل این وان اچ پی روشن نمی‌شود؟ این مطلب را بخوانید.


  • گیر کردن یک یا چند کلید کیبورد

یکی دیگر از رایج ترین مشکلاتی که کاربران هنگام کار با کیبورد آل این وان با آن مواجه می شوند، گیر کردن یک یا چند کلید کیبورد است؛ البته در این حالت آن کلیدی که گیر کرده است از کار نیفتاده و کاربر می تواند از آن استفاده کند؛ منتهی شاید لازم باشد که کاربر به آن کلید فشار بیشتری وارد کند تا کار کند. با این وجود گیر کردن کلیدهای کیبورد، مشکل خاصی نیست و خوشبختانه این مشکل قابل تعمیر است و نیازی به تعویض کیبورد آل این وان نیست؛ چراکه در این حالت تنها پلاستیکی که زیر کلید گیر کرده کیبورد به دلیل استفاده زیاد ساییده شده است، تعویض می شود.


  • از کار افتادن بعضی از کلیدهای کیبورد

زمانی که یک یا چند کلید کیبورد لپ تاپ از کار بیفتند، باید کل کیبورد تعویض شود؛ اما می توان به این مشکل در کیبورد آل این وان کمی خوشبینانه تر نگاه کرد؛ چراکه اگر مشکل از مدار چاپی کیبورد آل این وان نباشد، امکان تعمیر آن وجود دارد اما اگر مشکل از مدار چاپی کیبورد باشد، باید به تعویض کل کیبورد تن داد. اگر شما هم با چنین مشکلی در کیبورد آل این وان اچ پی مواجه شده اید، بهتر است آن را به نمایندگی تعمیرات آل این وان اچ پی بسپارید تا مورد عیب یابی و تعمیر قرار بگیرد.

در چه صورت نیاز به تعویض کیبورد آل این وان HP است؟

همانطور که در توضیحات انواع خرابی های کیبورد آل این وان اشاره کردیم تنها زمانی که مدار چاپی کیبورد آسیب ندیده باشد، می توان به تعمیر شدن آن امیدوار بود اما اگر مدار چاپی آن آسیب دیده باشد، هیچ راهی جز تعویض کیبورد آل این وان اچ پی وجود نخواهد داشت. به همین دلیل درصورت بروز هر گونه مشکلی برای کیبورد آل این وان، بهتر است آن را به نمایندگی تعمیرات آل این وان اچ پی بسپارید؛ تا تکنسین های این مرکز این قطعه را مورد عیب یابی قرار دهند و درنهایت اگر امکان تعمیر آن وجود داشت به تعمیرات تخصصی کیبورد آل این وان بپردازند.