اشتراک گذاری

چرا نمایشگر لپ تاپ لکه سیاه دارد؟

لکه سیاه روی صفحه لپ تاپ، مسئله ای نسبتا شایع در برندهای مختلف این دستگاه است. این وضعیت، نشان می دهد که یک ایراد نرم افزاری در لپ تاپ وجود دارد و یا قطعات آن آسیب دیده اند. دقت کنید که محض دیدن لکه های سیاه در نمایشگر لپ تاپ، باید برای عیب یابی و برطرف کردن این مشکل اقدام کنید.

در غیر این صورت، ممکن است آسیب دیدگی قطعات بیشتر شده و هزینه های تعمیراتی را افزایش دهد. در ادامه این مقاله، دلایل ایجاد لکه سیاه روی صفحه لپ تاپ اچ پی را بررسی می کنیم؛ دلایل و راهکارهای مطرح شده، منحصر به لپ تاپ های اچ پی نبوده و برای دستگاه های سایر برندها هم کاربرد دارند. اگر لکه سیاه روی نمایشگر لپ تاپ با این روش ها از بین نرفت، می توانید برای دریافت تخصصی ترین خدمات، از تیم تعمیر لپ تاپ در نمایندگی اچ پی مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

دلایل ایجاد لکه سیاه روی صفحه لپ تاپ اچ پی

ایجاد لکه های رنگی یا سیاه و سفید نمایشگر لپ تاپ، دلایل نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی دارد. یکی از این دلایل، خرابی ال سی دی است که می تواند موجب به وجود آمدن لکه های غیر عادی شود. البته گاهی این لکه ها ناشی از آسیب دیدگی کارت گرافیک و عملکرد نادرست این قطعه هستند. خرابی مادربرد و برخی اجزای دیگر لپ تاپ هم می تواند روی عملکرد نمایشگر تاثیر منفی بگذارد.

گاهی هم لکه سیاه روی نمایشگر لپ تاپ، ناشی از بهم ریختن تنظیمات است و به راحتی برطرف می شود. در صورت سوختن مقاومت های روی مادربرد، ممکن است مشکلاتی همچون ایجاد لکه در صفحه نمایش ایجاد شوند. ویروسی شدن سیستم و ناهماهنگی های ویندوز را نیز باید به عنوان یکی از دلایل مهم، مد نظر داشته باشید. خرابی آداپتور ویدئو یا آسیب دیدگی آن و البته عملکرد نادرست ماتریس نمایشگر یا حلقه هم عوامل دیگری هستند که موجب ایجاد لکه های سیاه رنگ در صفحه  لپ تاپ می شوند.

اگه تلویزیونت لکه سیاه داره بیا اینجا 👈 تعمیرات تلویزیون سونی با گارانتی 👉

چرا نمایشگر لپ تاپ لکه سیاه دارد؟

روش های رفع مشکل لکه های سیاه در نمایشگر لپ تاپ

جایگزین کردن ماتریس

معمولا تکنسین ها و تعمیرکاران برای رفع مشکل لکه سیاه روی صفحه لپ تاپ، ماتریس را جایگزین می کنند. دقت کنید که جایگزین کردن ماتریس صفحه نمایش، کاری تخصصی است و نیاز به استفاده از ابزار و تجهیزات مخصوص دارد. برای این منظور، پیچ ها و اتصالات بدنه لپ تاپ باز می شوند تا نمایشگر، جدا گردد.

پس از باز کردن درب پشتی، تمامی اتصال دهنده های فلزی باز شده و حلقه ها و ماتریس آسیب دیده، حذف می گردند. در مرحله بعدی، ماتریس جدید جایگزین می شود و حلقه های جدا شده، مطابق قبل بسته می شوند.  پس از بستن تمامی اتصالات و اجزای باز شده هم باید بدنه لپ تاپ، با دقت بسته شود.

حذف و نصب مجدد درایور کارت ویدئو

برای از بین بردن لکه روی صفحه لپ تاپ hp و سایر برندها، بد نیست که درایور کارت ویدئو را حذف کرده و مجددا نصب نمایید. اگر ایراد از درایور باشد، باید درایورهای کارت ویدیو را بررسی کرده و در صورت لزوم، آنها را دوباره نصب کرده و یا آپدیت نمایید.

تمیز کردن لپ تاپ

یکی دیگر از اقداماتی که به رفع مشکل لکه سیاه در نمایشگر لپ تاپ کمک می کند، تمیز کردن این دستگاه است. جالب است بدانید که آلودگی انباشته شده در قطعات داخلی هم می تواند باعث ایجاد لکه سیاه روی نمایشگر لپ تاپ شود. بهتر است هرچند وقت یک بار، دستگاه را باز کرده و قطعات داخلی آن را تمیز کنید. اگر در این زمینه مهارت کافی ندارید، تکنسین های تعمیر لپ تاپ اچ پی در کنار شما هستند.

تعمیر کارت گرافیک و مادربرد

در برخی موارد، تعمیر کارت گرافیک و مادربرد هم می تواند مشکل لکه سیاه روی صفحه لپ تاپ را حل کند. البته عیب یابی لپ تاپ در این شرایط و تشخیص این که مسئله مربوط به این قطعات است، باید توسط تکنسین های مجرب تعمیر لپ تاپ انجام شود. در صورت نیاز به ترمیم یا تعویض قطعات هم باید حتما از تعمیرکاران این حوزه کمک بگیرید.