اشتراک گذاری

شارژ کارتریج بهتر است یا تعویض آن؟

یکی از سوالات رایج کاربران پرینتر این است که آیا باید کارتریج خود را تعویض کنند یا تنها با شارژ کردن آن هم می توانند با همان کارایی و کیفیت از دستگاه شان استفاده کنند. در این زمینه باید یک کاربر بداند که بهترین و مناسب ترین زمان برای شارژ کارتریج چه زمانی است و در چه مواردی دیگر امکان شارژ آن وجود ندارد و باید کارتریج را تعویض کرد. از چند نظر شارژ به موقع و همچنین تعویض به موقع کارتریج اهمیت زیادی دارد. در این مقاله به شما می گوییم که چرا باید دقیقا بدانید زمان شارژ کردن کارتریج چه زمانی است و چرا باید به موقع آن را تعویض کنید. علاوه بر این ترفندها و روش هایی را به شما آموزش می دهیم که با کمک آنها می توانید بفهمید که کی زمان شارژ کارتریج است و کی باید آن را تعویض کنید.

شارژ کارتریج بهتر است یا تعویض آن؟

چرا شارژ کارتریج یا تعویض به موقع آن اهمیت زیادی دارد؟

در یک کلام شارژ یا تعویض به موقع کارتریج یکی از اصول مهم در نگهداری و مراقبت از پرینترهاست. در واقع با این کار می توانید علاوه بر حفظ کیفیت دستگاه، عمر مفید آن را هم بیشتر کنید. زمانی که کارتریج کاملا خالی شود، خصوصا اگر برای مدتی طولانی این محفظه خالی بماند علاوه بر این که کیفیت چاپ اصلا مطلوب نیست، ممکن است به دستگاه نیز آسیب وارد شود. در نتیجه اگر همیشه می خواهید دستگاهی با کیفیت و کارامد داشته باشید، حتما به موقع شارژ کارتریج یا تعویض آن را انجام دهید.

تعویض یا شارژ کردن کارتریج در پرینترهای مختلف

این که بعد از خالی شدن مخزن کارتریج باید آن را شارژ کرد یا تعویض، در درجه اول بسته به نوع پرینتر دارد. در خصوص پرینترهای لیزری که کارتریج با تونر پر می شود، می توان برای صرفه جویی در هزینه ها بعد از اتمام آن کارتریج را مجددا شارژ کرد. البته قطعا نباید انتظار همان کیفیت اولیه را داشت. این مورد در خصوص پرینترهای جوهرافشان متفاوت است. در این پرینترها منبع تامین رنگ، جوهر است. معمولا کارتریج های پرینترهای جوهرافشان بسته به کارکرد و مدل دستگاه تا 6 ماه دوام دارند و بعد از آن خالی می شوند. بعد از اتمام مخزن رنگ این کارتریج ها بهتر است از شارژ کارتریج خودداری کرده و ترجیحا آن را تعویض کرد.

چرا در پرینترهای جوهرافشان شارژ کارتریج توصیه نمی شود؟

در پرینترهای جوهرافشان هم می توان بعد از خالی شدن مخزن رنگ کارتریج آن را شارژ کرد و تنها با شارژ کارتریج مجددا از پرینتر استفاده کرد، اما یک مشکل بزرگ در این زمینه وجود دارد و آن نحوه شارژ کردن کارتریج پرینترهای جوهرافشان است. برای شارژ این کارتریج ها باید رنگ با استفاده از یک سرنگ به درون مخزن تزریق شود. انجام این کار یک سوراخ روی کارتریج ایجاد می کند که ممکن است رنگ از آن سوراخ به بیرون نشت کرده و روی سایر قسمت های دستگاه بریزد. در نتیجه شارژ شدن کارتریج در این پرینترها می تواند موجب خرابی دستگاه و به بار آمدن هزینه های بالا شود. به همین دلیل شاید در نگاه اول تعویض کارتریج هزینه بر باشد، اما با در نظر گرفتن این موضوع قطعا تعویض کارتریج به جای شارژ آن مقرون به صرفه تر است. خرابی قطعات داخلی پرینتر، کاهش چشمگیر کیفیت چاپ، نشت جوهر از درزهای کارتریج به اطراف دستگاه و کثیف شدن آن و افزایش اصطحکاک قطعات داخلی از جمله دلایلی است که توصیه می شود در پرینترهای جوهرافشان به جای شارژ، کارتریج را تعویض کنید.

چطور بفهمیم زمان تعویض یا شارژ شدن کارتریج است؟

بدون در نظر گرفتن این که باید کارتریج را شارژ کرد یا تعویض، می توان از برخی نشانه ها به صورت مشترک زمان تعویض یا شارژ کارتریج پرینتر را تشخیص داد. اکثر پرینترها در زمان اتمام کارتریج به کاربران هشدار می دهند و با یک پیغام، به کاربر می گویند که باید کارتریج را شارژ یا تعویض کنند. با این حال بهتر است قبل از مشاهده این پیغام کارتریج را شارژ یا تعویض کرد. چاپ کم رنگ، کم شدن کیفیت پرینت، گذشتن شش ماه از عمر کارتریج، رسیدن شاخص جوهر به کم ترین میزان خود و همچنین اتمام جوهر دستگاه، همگی به ما می گویند که آیا زمان شارژ کارتریج یا تعویض آن فرا رسیده یا خیر.

نکات مهم در خصوص شارژ کارتریج ها

مزیت های شارژ کارتریج نسبت به تعویض آن چیست؟

بدون شک تنها مزیتی که می توان برای شارژ کردن کارتریج به نسبت تعویض آن در نظر گرفت، کم کردن هزینه هاست. شارژ کارتریج بسیار مقرون به صرفه تر از تعویض آن است و می تواند موجب کم شدن هزینه ها شود. به همین دلیل است که در اکثر مواردی که کیفیت بالای چاپ اهمیت زیادی ندارد؛ خصوصا در پرینترهای لیزری کاربران به جای تعویض کارتریج آن را شارژ می کنند.

معایب شارژ کارتریج چیست؟

با وجودی که شارژ کردن کارتریج ها بسیار مقرون به صرفه است اما ایرادهای زیادی نیز دارد و می تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. در درجه اول زمانی که شما کارتریج ها را به جای تعویض شارژ می کنید نباید انتظار کیفیت بالای چاپ را داشته باشید. با شارژ شدن کارتریج ها کیفیت پرینت به میزان قابل توجهی کم می شود. همین امر موجب می شود تا کاربران سریع تر به فکر شارژ مجدد یا حتی تعویض کارتریج باشند. نکته مهم دیگر این که شارژ شدن کارتریج ها باید طبق یک اصول حرفه ای انجام شود. در نتیجه اگر کوچکترین اشتباهی در این امر صورت بگیرد احتمال این که پرینتر آسیب ببیند و به تعمیر نیاز داشته باشد بالاست. خصوصا در مورد پرینترهای جوهرافشان این امکان هست که شارژ کارتریج موجب خرابی بخش هایی از دستگاه از جمله هد پرینتر شود.

نکات مهم در خصوص شارژ کارتریج ها

اگر به جای تعویض کردن کارتریج به فکر شارژ آن هستید بهتر است به چند نکته مهم توجه کنید. اول از همه سعی کنید تنها اگر از پرینترهای لیزری استفاده می کنید به فکر شارژ کردن مجدد کارتریج باشید. مورد بعدی نحوه انجام آن است. شارژ شدن کارتریج باید طبق یک سری اصول انجام شود. بنابراین اگر تجربه کافی را ندارید حتما شارژ دستگاه را به یک مرکز تعمیراتی معتبر بسپارید که تکنسین های آن در زمینه شارژ کارتریج مهارت کافی را داشته باشند. علاوه بر مهارت داشتن تجهیزات اختصاصی و مناسب برای باز و بسته کردن پرینترها هم بسیار مهم و ضروری است. سلسله مراتب شارژ شدن کارتریج در هر دستگاهی نیز متفاوت است و باید بر اساس دستورالعمل های خود پرینتر انجام شود. در خصوص پرینترهای لیزری نیز بهتر است شارژ شدن کارتریج ها را تنها دو تا سه بار بیشتر انجام ندهید و بعد از آن ترجیحا کارتریج را تعویض کنید. در نهایت نکته مهم خرید تونرهای با کیفیت و اصلی است. در نظر داشته باشید شارژ کردن کارتریج با متریال بی کیفیت و تقلبی می تواند علاوه بر کم شدن کیفیت چاپ روی کارکرد و عمر مفید پرینتر هم تاثیر منفی داشته باشد.

آیا می توان زمان شارژ یا تعویض کارتریج را به تعویق انداخت؟

اگر زمان شارژ یا تعویض کارتریج فرا رسیده باشد نمی توان این کار را به تعویق انداخت. اما قبل از آن می توان با تغییر یک سری رویکردها در استفاده از پرینتر، زمان تعویض کارتریج را به تعویق انداخت. اول از هم تنظیم کیفیت چاپ روی حالت استاندارد و کیفیت معمولی برای چاپ های غیر ضروری است. در نتیجه اگر ضروری نیست که الزاما صفحات و اسنادی که پرینت می گیرید کیفیت چاپ بسیار بالایی داشته باشند، می توانند با تغییر تنظیمات رنگ پرینتر، در مصرف تونر و جوهر صرفه جویی کنید. تغییر فونت متن ها و استفاده از فونت هایی که به جوهر کمتری نیاز دارند هم می تواند موجب افزایش دوام و ماندگاری کارتریج دستگاه شود. در خصوص پرینترهای رنگی نیز بهتر است همیشه و در موارد غیر ضروری از حالت چاپ رنگی استفاده نکنید تا خیلی زود مجبور به تعویض یا شارژ کارتریج نشوید. استفاده از کارتریج های با کیفیت و اورجینال به نوبه خود روی افزایش دوام کارتریج تاثیر دارد، چرا که کارتریج های تقلبی ظرفیت کمتری دارند و زودتر هم خشک شده یا تمام می شوند.