اشتراک گذاری
  • خانه
  • مقالات
  • چرا بدنه لپ تاپ شوک الکتریکی به بدن وارد می‌کند؟

چرا بدنه لپ تاپ شوک الکتریکی به بدن وارد می‌کند؟

آیا در هنگام استفاده از لپ تاپ با شوک الکتریکی در بدنه فلزی لپ تاپ مواجه می شوید؟ و یا در هنگام لمس بدنه فلزی لپ تاپ خود احساس شوک یا برق گرفتگی خفیفی دارید؟ در صورتی که پاسخ شما به این سوال ها مثبت باشد، منطقی خواهد بود اگر از خود بپرسید “علت شوک الکتریکی در بدنه لپ تاپ چیست؟”  و یا احتمالاً نگران این خواهید بود که “آیا این برق گرفتگی در بدنه لپ تاپ خطرناک است یا نه؟”. شاید برخی از کاربران برای مدت طولانی با این مشکلات درگیر بوده اند. البته وجود شوک الکتریکی در بدنه فلزی لپ تاپ خطرناک نیست، اما در هر صورت حسی ناخوشایند را به کاربر القاء می کند. شاید بهتر باشد ابتدا به دنبال علت بروز این شوک در بدنه لپ تاپ باشیم.

علت شوک الکتریکی در بدنه فلزی لپ تاپ

اگر بخواهیم به زبان ساده به این سوال پاسخ دهیم که ” چرا بدنه لپ تاپ برق دارد؟ “، باید گفت  آنچه که در هنگام شوک الکتریکی در بدنه فلزی لپ تاپ تجربه می کنید، تخلیه الکتریکی کوچکی است که از منبع تغذیه نشات می گیرد و با حرکت در طول کابل و ارتینگ از طریق بدنه فلزی تخلیه می شود. این شوک الکتریکی میزان کمی از جریان الکتریکی در گستره‌ی ریز آمپر است که خطری برای شما ایجاد نمی کند. این اتفاق در منابع تغذیه دارای سوئیچینگ اتفاق می افتد.

باید در نظر داشت که تمامی شارژرها شوک الکتریکی در بدنه لپ تاپ تولید نمی کنند. به عنوان مثال بد نیست بدانید که سیستم حذف نویز فرکانس رادیویی در شارژرهای اپل به نحوی عمل می کند که احتمال بروز شوک الکتریکی در بدنه لپ تاپ های اپل را بیشتر می کند. البته این تنها دلیل بروز این مشکل نیست. عواملی همچون محل قرار گیری لپ تاپ، لباسی که پوشیده اید، میزان و مدت زمان تماس بدن شما با بدنه لپ تاپ و نقطه تماس بدن شما و لپ تاپ از عوامل تاثیرگذار در بروز برق گرفتگی توسط بدنه لپ تاپ است.

برای مثال پوست شما در ناحیه زیر بازو و یا پشت دست نازکتر است و همین می تواند موجب شود تا بیشتر این شوک را در این نواحی احساس کنید. در صورتی که با لپ تاپ در آب و هوای خشک کار می کنید و دستتان عرق می کند، شرایط بدتر هم خواهد بود. زیرا جریان الکتریکی به راحتی پراکنده نمی شود و رطوبت دست شما باعث رسانایی بیشتر و حرکت راحت جریان الکتریکی می شود. همچنین افرادی که لباس آستین کوتاه می پوشند بیشتر از افرادی که لباس آستین بلند می پوشند دچار شوک الکتریکی می شوند.

شوک الکتریکی در بدنه فلزی لپ تاپ

راهکارهای حل مشکل شوک الکتریکی به بدن از بدنه فلزی لپ تاپ

راه حل های متفاوتی برای حل مشکل شوک الکتریکی در بدنه فلزی لپ تاپ ارائه شده است. در آمریکا، انگلستان و کشورهای اروپایی در لپ تاپ های اپل از سوکت (پریز) و آداپتور شارژر زمینی با سری سه شاخه برای ارتینگ استفاده می شود. اما برای کشورهای دیگر مانند کشور ما که پریزهای دو شاخه در آن رایج است، مشکل کمی پیچیده خواهد بود و به احتمال زیاد شما نیاز به مشاوره با یک تکنسین برقکار را خواهید داشت. برخی با قرار دادن لایه ای پلاستیکی بر روی بخش های فلزی بدنه لپ تاپ سعی در حل مشکل داشته اند. همچنین در صورت امکان می توانید در هنگام کار با لپ تاپ از شارژر استفاده نکنید تا با مشکل احساس برق گرفتگی توسط بدنه لپ تاپ مواجه نشوید. البته این بهترین راه حل نخواهد بود.