اشتراک گذاری

علت کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر چیست؟

چرا پرینتر کمرنگ پرینت می گیرد؟ اگر شما هم با چنین مشکلی در پرینتر اچ پی مواجه شده اید، لازم است بدانید که کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر اچ پی دو علت اصلی دارد؛ به گونه ای که یا پرینتر خود را در حالت Economy Mode که موجب کاهش میزان مصرف تونر در کارتریج می شود قرار داده اید یا هنگام شارژ کارتریج این دستگاه از تونر یا جوهر بی کیفیت استفاده کرده اید. علاوه بر این اگر به تازگی یک کارتریج نو خریداری کرده اید و در پرینتر قرار داده اید، این احتمال وجود دارد که کارتریج شما به علت ارزان قیمت و بی کیفیت بودن موجب کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر HP شود. ادامه این مطلب را بررسی کنید تا هر یک از عوامل که در بروز چنین مشکلی دست دارند را با یکدیگر بررسی کنیم.

کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر اچ پی

بررسی دلایل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر HP

اصلی ترین دلایل کمرنگ شدن پرینت عبارتند از: 

 1. استفاده از حالت اقتصادی (economy mode)
 2. شارژ کارتریج
 3. خرابی درام
 4. خرابی غلتک
 5. گرفتگی نازل ها
 6. تنظیمات اشتباه پرینتر
 7. خرابی درایورهای پرینتر

1. کاهش میزان مصرف تونر در کارتریج

پرینترها در کنار کاربردی بودن، یک مشکل خیلی بزرگ دارند که آن هم هزینه های سرسام آور آن هاست. به همین دلیل آن دسته از کاربرانی که از پرینتر خود استفاده زیادی می کنند، با رعایت یکسری تکنیک ها به دنبال کاهش هزینه های پرینتر خود هستند. یکی از این تکنیک ها مصرف کمتر تونر در کارتریج است؛ چراکه در اکثر پرینترها بخصوص پرینترهای اچ پی این امکان برای کاربر وجود دارد که میزان مصرف تونر در کارتریج را کاهش دهد.

کاهش میزان مصرف تونر در کارتریج هم به افزایش طول عمر کارتریج کمک خواهد کرد و هم هزینه های پرینتر را به صورت چشم گیری کاهش خواهد داد. اما این کار یک مشکل دارد؛ چراکه موجب کمرنگ چاپ شدن برگه ها و پایین آمدن کیفیت چاپ می شود. بنابراین اگر میزان مصرف تونر در کارتریج را کاهش داده باشید با مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر اچ پی مواجه خواهید شد.

کاربران برای افزایش عمر تونر پرینتر، پرینتر خود را بر روی حالت Economy Mode قرار می دهند. اگر شما هم پرینتر خود را بر روی این حالت قرار داده اید برای اینکه از شر مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر HP خلاص شوید، بهتر است پرینتر خود را از روی این حالت بردارید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ­ ابتدا فایل مورد نظرتان را برای پرینت در کامپیوتر خود باز کرده و وارد تب File شوید و گزینه Print را انتخاب کنید.
 2. بر روی Printer properties که در پایین کادر Printer قرار دارد کلیک کنید.
 3. در پنجره جدیدی که برایتان باز می شود به تب Print/Quality بروید.
 4. در بخش Print Quality گزینه Economy Mode را غیر فعال کنید.
چرا پرینت کم رنگ است

2. شارژ کارتریج پرینتر

امکان دارد بعد از اینکه کارتریج پرینترتان را شارژ می کنید با مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر اچ پی مواجه شوید؛ دلیل آن هم می تواند رعایت نکردن یکسری نکات کلیدی، هنگام شارژ کردن کارتریج پرینتر باشد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

 • اگر قرار است خودتان پروسه شارژ کارتریج پرینتر اچ پی را انجام دهید، سعی کنید پودر یا جوهری را که خریداری می کنید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. اگر هم قرار است انجام شارژ کارتریج پرینتر HP را به یک مرکز بسپارید، بهتر است با نمایندگی پرینتر اچ پی تماس بگیرید تا تکنسین های این مرکز به آدرس مورد نظر شما اعزام شده و خدمات شارژ کارتریج پرینتر در محل را با استفاده از باکیفیت ترین تونر یا جوهر به شما ارائه دهند.
 • اگر هنگام شارژ کارتریج شاهد سبز رنگ شدن درام یا غلتک بودید، بهتر است بدانید که زمان تعویض کارتریج پرینتر شما رسیده است. در این صورت نیز بهتر است با نمایندگی تعمیرات پرینتر اچ پی تماس بگیرید تا تکنسین های این مرکز در محل مورد نظر حاضر شده به تعویض کارتریج پرینتر شما بپردازند.
 • توجه داشته باشید که در داخل کارتریج، قطعه ای تیغه ای شکل وجود دارد به نام Dr Blade که اگر به درستی در جای خود قرار نگیرد مانع از انتقال جوهر یا تونر به کارتریج می شود. درنتیجه موجب بروز مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر می شود.

3. خرابی درام

 درام یک قطعه حساس در پرینترهای لیزری است که وظیفه انتقال تونر به کاغذ را بر عهده دارد. اگر درام خراب شود، چاپ ها کمرنگ یا حتی محو می شوند.

4. خرابی غلتک فوم

 غلتک فوم در پرینترهای جوهرافشان وظیفه انتقال جوهر از کارتریج به کاغذ را بر عهده دارد. اگر غلتک فوم خراب شود، چاپ ها کمرنگ یا حتی پررنگ می شوند.

5. گرفتگی نازل ها

 نازل ها در پرینترهای جوهرافشان وظیفه پاشش جوهر روی کاغذ را بر عهده دارند. اگر نازل ها گرفته شوند، چاپ ها کمرنگ یا حتی خالی می شوند.

6. عدم تنظیم صحیح پرینتر

اگر تنظیمات پرینتر به درستی انجام نشود، ممکن است چاپ ها کمرنگ شوند. برای مثال، اگر غلظت جوهر در پرینترهای جوهرافشان به درستی تنظیم نشود، چاپ ها کمرنگ خواهند شد.

7. خرابی درایورهای پرینتر

درایورهای پرینتر نرم افزارهایی هستند که ارتباط بین پرینتر و سیستم عامل را برقرار می کنند. اگر درایورهای پرینتر خراب باشند، ممکن است چاپ ها کمرنگ شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید