اشتراک گذاری

نحوه رفع ارور فرمت اجباری هارد HP

آیا تاکنون با ارور “You need to format the disk in drive H: before you can use it” مواجه شده اید؟ این ارور به شما می گوید که باید قبل از استفاده از درایو مورد نظر آن را فرمت کنید؛ درواقع به این ارور که امکان دارد برای برخی از کاربران آشنا باشد، ارور فرمت اجباری هارد گفته می شود. امکان دارد خرابی فایل های سیستمی، بدسکتور شدن هارد چه از نوع نرم افزاری و چه از نوع سخت افزاری، ویروسی شدن هارد و … در نمایش چنین اروری نقش داشته باشند؛ اما چگونه می توان ارور فرمت اجباری هارد را برطرف کرد؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید تا با نحوه رفع ارور فرمت اجباری هارد HP آشنا شوید.

دلایل نمایش ارور فرمت اجباری هارد

  • خرابی فایل های سیستمی

یکی از مهم ترین دلایلی که موجب نمایش ارور فرمت اجباری هارد می شود، وجود مشکل در فایل های سیستمی است. اگر یک فایل یا دایرکتوری مربوط به آن آسیب ببیند یا اینکه سیستم عامل نتواند فایل های سیستمی یا دایرکتوری آن ها را بخواند، سیستم پیام “The Volume does not contain file system”  را به شما نمایش خواهد داد. با این وجود اگر چنین پیامی بر روی نمایشگر سیستم خود مشاهده کردید، مطمئن باشید که به دلیل وجود مشکل در فایل های سیستمی، سیستم عامل نمی تواند فایل ها سیستمی را شناسایی کند. به همین دلیل سیستم از کاربر می خواهد که با فرمت کردن هارد، آن را به حالت اولیه بازگرداند. خوشبختانه این مشکل نرم افزاری است و برای رفع ارور فرمت اجباری هارد اچ پی در این حالت باید به سراغ تعمیر فایل ها سیستمی خود بروید.


  • بد سکتور شدن هارد

دومین عاملی که در نمایش ارور فرمت اجباری هارد دست دارد، بد سکتور شدن هارد است. اگر با بد سکتور شدن هارد آشنایی ندارید، لازم است بدانید که هر هاردی از چندین بخش تشکیل شده است که داده ها و اطلاعات در هر یک از بخش های آن ذخیره می شوند. به هر یک از بخش های هارد یک سکتور می گویند. آسیب فیزیکی و نرم افزاری دو عاملی هستند که به سکتورهای هارد آسیب وارد می کنند و موجب می شوند که یک سکتور از هارد دچار آسیب دیدگی شود و در برابر عملیات خواندن و نوشتن هیچ واکنشی نشان ندهد. با این وجود دو نوع بدسکتور شدن هارد وجود دارد، بدسکتور سخت افزاری هارد و بدسکتور نرم افزاری هارد. متاسفانه در بدسکتور سخت افزاری هارد، هارد قابل ترمیم نیست اما در بدسکتور نرم افزاری هارد، هارد قابل ترمیم است.


  • ویروسی شدن هارد

ویروسی شدن هارد نیز می تواند دلیل دیگری برای نمایش ارور فرمت اجباری هارد باشد. به همین دلیل بهتر است برای رفع ارور فرمت اجباری هارد اچ پی، سیستم خود را با یک آنتی ویروس اورجینال ویروس کشی کنید. اگر هم چنین مشکلی برای هارد اکسترنال شما به وجود آمده است آن را به کامپیوتر یا لپ تاپ خود متصل کرده و سپس آن را ویروس کشی کنید.

رفع ارور فرمت اجباری هارد

روش های رفع ارور فرمت اجباری هارد اچ پی

  • ویروس کشی هارد

همانطور که اشاره کردیم یکی از احتمالاتی که می تواند موجب ارور فرمت اجباری هارد شود، ویروسی شدن آن است. با این وجود می توانید برای اطمینان از این مسئله که آیا هارد شما به دلیل ویروسی شدن دچار مشکل شده است یا خیر، آن را با استفاده از یک آنتی ویروس اورجینال ویروس کشی کنید.

  • استفاده از ابزار Check Disk

خوشبختانه خود سیستم عامل ابزاری دارد به نام Check Disk که می توانید با استفاده از آن برای رفع ارور فرمت اجباری هارد اچ پی اقدام کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. دکمه‌های ترکیبی Win+R را فشار دهید
  2. سپس در قسمت کادر جستجو، عبارت cmd را تایپ کنید
  3. در صفحه command promptکه برای شما باز می شود، عبارت”  chkdsk H:/f”را وارد کرده و دکمه Enter را از روی کیبورد بزنید. توجه داشته باشید که هنگام استفاده از دستور مذکور به جای حرف H باید از نام درایوی که نیاز به فرمت دارد استفاده نمایید.
  4. پس از این که تمام مراحل انجام شد و اسکن به پایان رسید، کامپیوتر را ریست کنید.
  5. اکنون سیستم عامل می تواند بدون هیچ مشکلی به فایل ‌های آن درایو دسترسی پیدا کند.