اشتراک گذاری

دلایل خط افتادن روی صفحه لپ تاپ چیست؟

خط افتادگی یا پیدا شدن خطوط عمودی یا افقی بر روی صفحه لپ‌ تاپ یکی از مشکلات رایج و مهم در این دستگاه ها به شمار می آید. این خطوط ممکن است از زیبایی تصویر و نمایش محتوا در صفحه لپ ‌تاپ کاسته و تجربه کاربری شما را تحت ‌تأثیر قرار دهند. به طور کلی دلایل بسیار زیادی در رابطه با مشکل خط افتادن روی صفحه لپ تاپ وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به خطوط درونی صفحه LCD، کارت گرافیک خراب یا معیوب، کابل تصویر خراب، مشکلات نرم افزاری و بسیاری از دلایل دیگر اشاره کرد. در این مقاله، به بررسی دلایل احتمالی خط افتادگی روی صفحه لپ‌ تاپ می پردازیم و به صورت تخصصی راه ‌حل‌ ها و روش های ممکن برای رفع این مشکل را مورد بررسی قرار می دهیم.

خط افتادن روی صفحه لپ تاپ

تعمیر لپ تاپ در کوتاه ترین زمان به همراه گارانتی معتبر تعمیرات و قطعات ، شماره تماس 24 ساعته : 1662

دلایل مشکل خط افتادن روی صفحه لپ تاپ

1. خطوط درونی صفحه LCD

خطوط عمودی یا افقی که از صفحه LCD ناشی می ‌شوند ممکن است به دلیل خرابی در قطعات داخلی صفحه باشند. در رابطه با این موضوع، در صورت وجود گارانتی، با شرکت تولید ‌کننده تماس بگیرید و تعمیرات لازم را انجام دهید. همچنین در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی نیست، می توانید از طریق نمایندگی تعمیرات مجاز خدمات مورد نظر خود را دریافت نمایید.

2. کارت گرافیک خراب

مشکل در کارت گرافیک می ‌تواند باعث ظاهر شدن خطوط و خط افتادگی در تصویر لپ تاپ شما شود. جهت رفع این مشکل، در تنظیمات سیستم، اطمینان حاصل کنید که درایورهای گرافیک بروز باشند. اگر مشکل ادامه داشت، اقدام به تعویض کارت گرافیک نمایید. جهت بروزرسانی درایور های گرافیکی، نیاز به اتصال به اینترنت پرسرعت خواهید داشت. در صورتی که امکان اتصال به اینترنت برای شما وجود ندارد، می توانید از طریق نمایندگی های تعمیرات نرم افزاری خدمات مورد نظر خود را دریافت نمایید.

چرا روی صفحه لپ تاپ خط افتاده

پیشنهاد سایت: سفید شدن صفحه لپ تاپ

3. کابل تصویر خراب یا معیوب

اگر کابل ‌های اتصال صفحه نمایش دستگاه شما به مادربرد یا کابل ‌های دیگر خراب یا قطع شده باشند، خط افتادگی در تصویر ایجاد می ‌شود. در رابطه با این موضوع، کابل ‌ها را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که به ‌درستی وصل شده‌ اند. در صورت لزوم، کابل ‌های خراب را تعویض کنید.

4. مشکلات نرم ‌افزاری

نرم‌ افزارهای گرافیکی ناصحیح ممکن است به خط افتادگی در تصویر منجر شوند. در تنظیمات گرافیک نرم‌افزار، تنظیمات را به حالت پیش‌فرض بازنشانی کنید. به‌روزرسانی نرم‌افزارهای گرافیکی به آخرین نسخه را انجام دهید.

راه‌ حل‌ها و روش های رفع مشکل خط افتادن روی صفحه لپ تاپ

1. صفحه لپ تاپ خود را به صورت منظم تمیز و پاک کنید.

گاهی اوقات خطوط روی صفحه به دلیل اثر انگشت ‌ها یا گرد و غبار بر روی شیشه صفحه ممکن است ظاهر شوند. با پاک کردن صفحه از این امور، ممکن است مشکل حل شود.

2. مانیتور خود را خاموش و دوباره روشن کنید.

به نظر یک راه حل اساسی است، اما اغلب می تواند اشکالات صفحه نمایش، مانند خطوط افقی را اصلاح کند. برای انجام این اقدام می توانید لپ تاپ خود را خاموش کنید. پس از گذشت 2 الی 3 دقیقه مجددا دستگاه خود را روشن نمایید و ایراد خط افتادن روی صفحه لپ تاپ را مجددا مورد بررسی قرار دهید.

این مقاله را از دست ندهید: دلیل ساه شدن صفحه لپ تاپ

3. لپ تاپ خود را مجددا راه اندازی کنید.

این اقدام می ‌تواند انواع مختلفی از مشکلات فنی را برطرف کند و می ‌تواند هر گونه خطوط روی صفحه ‌نمایش را رفع کند.

رفع خطوط روی نمایشگر لپ تاپ

4. تصویر لپ تاپ خود را روی مانیتور دیگری را امتحان کنید.

انجام این کار می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا خطوط ناشی از صفحه نمایش لپ تاپ شما است یا ایراد خط افتادن روی صفحه لپ تاپ مربوط به خود دستگاه است.

5. دستگاه  خود را در حالی که خاموش است بررسی کنید.

لپ تاپ خود را خاموش کرده یا به حالت استند بای ببرید و در ادامه مشکل خط افتادن روی صفحه لپ تاپ را در دستگاه خود مروبط بررسی قرار دهید. در صورتی که ایرادی مانند خطوط عمودی یا افقی روی صفحه نمایش لپ تاپ شما وجود داشته باشد ایراد از قطعه LCD دستگاه شما است.

6. صفحه کلید را جدا کرده و دوباره وصل کنید.

اگر لپ تاپی دارید که از صفحه کلید جداگانه استفاده می کند، آن را بردارید، چند ثانیه صبر کنید و دوباره آن را وصل کنید.

7. لپ تاپ خود را ببندید و دوباره باز کنید.

صفحه لپ تاپ خود را ببندید، چند ثانیه صبر کنید و به آرامی آن را دوباره باز کنید. وقتی صفحه را باز می کنید، ببینید چه زمانی خطوط روی صفحه ظاهر می شوند. اگر خطوط فقط در یک زاویه خاص رخ دهند، احتمالاً علت آسیب در بخش کانکتور تصویر لپ تاپ شما است.

8. لپ تاپ خود را روی یک سطح صاف استفاده کنید.

سطوح نرم، مانند روی یک پتو یا رومیزی، می توانند باعث گرم شدن بیش از حد شوند و در نتیجه صفحه نمایش دستگاه شما دچار خطوط شود.

این مقاله را از دست ندهید: ریست فکتوری لپ تاپ 

9. آخرین بروزرسانی های سیستم عامل را نصب کنید.

اختلالات نرم افزاری یکی دیگر از دلایل مشکل خط افتادن روی صفحه لپ تاپ است. از این رو توصیه می شود در رابطه با این موضوع، لپ تاپ خود را به اینترنت متصل نمایید و سپس درایورهای نرم افزاری ویندوز خود را بروزرسانی کنید.

خطوط افقی lcd لپ تاپ

10. اتصال مانیتور را بررسی کنید.

اطمینان حاصل کنید که همه کابل ها به طور ایمن وصل شده اند و در حین بازرسی کابل ها مراقب هر گونه بهبودی در کیفیت تصویر صفحه باشید. اگر متوجه بهبود یا بدتر شدن تصویر هنگام لمس کابل اتصال شدید، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

11. مانیتور را جدا کنید.

اگر از یک مانیتور خارجی استفاده می کنید، آن را از لپ تاپ خود جدا کنید، چند ثانیه صبر کنید و دوباره آن را وصل کنید.

12. آهنربا ها و وسایل الکترونیکی را بردارید.

اگر وسایل الکترونیکی یا مغناطیسی دیگری در نزدیکی دستگاه شما، صفحه نمایش یا کابل های اتصال دارید، آن ها را به جای دیگری منتقل کنید زیرا ممکن است در اتصال اختلال ایجاد کنند و باعث ایجاد خطوط شوند.

13. لپ تاپ و مانیتور خود را تمیز کنید.

گرد و غبار ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد لپ تاپ و نمایشگر آن و ایجاد خطوط عمودی و افقی شود.

14. وضوح صفحه نمایش را تغییر دهید.

در صورتی که از یک لپ تاپ Windows یا Mac استفاده کنید، سعی کنید وضوح صفحه نمایش آن را تغییر دهید. این اقدام می تواند ایراد خط افتادن روی صفحه لپ تاپ را در صورت نرم افزاری بودن آن، رفع کند.

خطوط عمدی نمایشگر لپ تاپ

15. مانیتور لپ تاپ خود را کالیبره کنید.

این فرآیند فقط چند دقیقه طول می کشد و می تواند به بهینه سازی مانیتور شما برای استفاده با لپ تاپ و محیط آن کمک کند.

16. نرخ رفرش مانیتور خود را تغییر دهید.

جا به‌ جایی به تنظیم نرخ تازه ‌سازی دیگر می ‌تواند به رفع خطوط  در صفحه نمایش دستگاه شما کمک کند.

17. درایورهای دستگاه خود را به روز کنید.

به روز رسانی درایور پروفایل های مرتبط با مانیتور و صفحه نمایش خود را بررسی کنید.

18. یک برنامه عیب یابی را اجرا کنید.

تنظیمات > سیستم > عیب یابی > عیب یابی دیگر را باز کنید و عیب یابی پخش ویدیو و سازگاری برنامه را اجرا کنید. اگر توصیه هایی برای سایر عیب یابی ها به شما ارائه شد، آن ها را نیز اجرا کنید.

19. مانیتور خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید.

اگر از مانیتور یا صفحه نمایش خارجی استفاده می کنید، از تنظیمات داخلی آن استفاده کنید، تا آن را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید. شما می توانید از طریق دکمه تنظیمات فیزیکی یا منو در مانیتور کامپیوتر به این تنظیمات دسترسی داشته باشید.

20. تنظیمات رزولوشن

در تنظیمات گرافیک سیستم، رزولوشن را به تنظیمات پیشنهادی یا به طور دستی تنظیم کنید. خط افتادگی روی صفحه لپ ‌تاپ می ‌تواند از علل مختلفی ناشی شود. با اجرای راه‌ حل ‌های ارائه شده و یا مراجعه به تعمیرکار متخصص یا مرکز تعمیرات مجاز، می ‌توانید به راحتی به رفع این مشکلات بپردازید و از لپ ‌تاپ خود با تصویر کیفیتی بالا استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید