اشتراک گذاری

مشکلات پرینتر و راه حل آن ها

مشکلات پرینتر، طیف وسیعی از ایرادات چاپ تا مسائلی همچون روشن نشدن، خاموش شدن و … را شامل می شود. هریک از این مشکلات، به دلایل مختلفی ایجاد می شوند و البته راهکارهای مشخصی هم دارند. برخی از مشکلات چاپگر، با اقدامات ساده ای همچون خاموش و روشن کردن دستگاه برطرف می شوند.

اما گاهی نیاز به بررسی تخصصی و تعمیر پرینتر توسط کارشناسان مجرب است. در ادامه ضمن بررسی مشکلات پرینتر، راهکارهای حل آنها را به شما آموزش می دهیم. در صورت نیاز به دریافت خدمات تخصصی هم کافی است با نمایندگی تعمیر پرینتر اچ پی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

رایج ترین مشکلات پرینتر

بررسی رایج ترین مشکلات پرینتر

1. چرا پرینتر کار نمی کند و فایل مورد نظر را چاپ نمی کند؟

چنین اشکالی ممکن است به دلایل متعددی بروز یابد، پس بهتر است برای رفع مشکل کار نکردن پرینتر با بررسی های پایه آغاز شود. برای شروع بهتر است ببینیم چراغ Error بر روی دستگاه پرینتر روشن است یا خیر. بعد از این کار باید موارد زیر را چک کنیم:

 

 • بعد باید مطمئن شویم که کاغذ در محل خود قرار دارد
 • محفظه قرارگیری کارتریج خالی نباشد.
 • کابل USB به دستگاه‌ای که می‌خواهیم پرینت بگیریم متصل شده یا اینکه از طریق بی‌سیم ارتباط برقرار باشد. 
 • ترجیحاً در این زمان که پرینتر اقدام به پرینت برگه نمی‌کند از سیم USB به جای اتصال بی‌سیم استفاده کنید.
 • در این میان ذکر این نکته لازم به نظر می رسد که گاه برای حصول نتیجه، می بایست برای پرینتر‌های قدیمی حالت چاپ کننده پیش‌فرض (default printer) را انتخاب کنیم. 
 • برای این کار Control Panel ویندوز را باز کنید و به بخش Devices and Printers بروید.
 • سپس بر روی پرینتری که می‌خواهید از طریق آن پرینت انجام شود کلیک راست کنید.
 • با انتخاب set as default آن را به حالت پیش‌فرض چاپ ببرید. 
 • از انتخاب دستگاه صحیح اطمینان حاصل نمایید.
 • مایکروسافت برای شناسایی مشکلات پرینتر، بخش راهنمایی با نام printing troubleshooter دارد که می تواند جهت حل برخی از مشکلات به کاربر کمک کند. 
 • برای استفاده از این برنامه بر روی دکمه Fix کلیک کند و با دانلود و اجرای برنامه‌، راهنمای مایکروسافت را به کار بگیرید.
 • همچنین می‌توانید با رفتن به بخش Control Panel، انتخاب Devices and Printers و کلیک راست بر روی آیکون پرینتر خود گزینه Troubleshoot را انتخاب کنید. 
 • شرکت های دیگر نظیر اچ پی و کانن نیز راهنمایی هایی را برای کاربران خویش در نظر گرفته اند.
 • برای مثال شرکت HP بخشی با نام Print and Scan Doctor دارد که کاربر را در پیدا کردن مشکل اصلی پرینتر کمک می کند.

پیشنهاد نمایندگی اچ پی: آموزش قرار دادن کاغذ در پرینتر

2. چگونه می توان کیفیت برگ چاپ شده را بالا برد؟

جهت داشتن یک برگ پرینت خوب با کیفیت مناسب بهتر است پیش از هر چیز به سایز صفحه وب دقت نمایید زیرا صفحات وب معمولاً ابعاد متنوعی دارند و این کاربر است که می بایست سایز آنها را با توجه به عرض و طول کاغذ خود تغییر دهد. کاربران گرامی می توانند جهت اطمینان از کیفیت صفحه پرینت، پیش نمایشی از آن را با استفاده از ابزار Print Preview در مرورگر اینترنت اکسپلورر مشاهده نمایند و سپس اقدام به پرینت صفحه مورد نظر کنید.

 • برای مثال می توانید از ابعاد ۲ در ۴ استفاده نمایید.
 • جهت پرینت مطالب وب انتخاب حالت عریض یا landscape چندان نتیجه مطلوبی در پی نخواهد داشت.
 • در شرایطی که صفحه مورد نظر شما بزرگ‌تر از صفحه‌ای است که می‌خواهید بر روی آن پرینت شود مرورگر اینترنت اکسپلورر گزینه‌ای به نام shrink-to-fit در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا ابعاد را متناسب با خواست تنظیم نماید.
 • در چاپ برخی نتایج و اطلاعات خاص نظیر اطلاعات شخصی، کارنامه‌ها و … بهتر است از آیکون چاپی که معمولاً تصویر یک پرینتر کوچک است و در همان صفحه وجود دارد استفاده شود.

3. چرا کاغذ در پرینتر گیر می کند؟

در صورتی که گیر کردن کاغذ در پرینتر به صورت متوالی و مکرر اتفاق بیفتد این احتمال وجود دارد که تکه‌ای از کاغذ در جایی از پرینتر (به ویژه در آن بخش که کاغذ به داخل کشیده میشود،) جا مانده باشد. برای پیدا کردن این تکه از کاغذ می توان بخش های مختلف پرینتر را بررسی کرد.

اگر در زیر دستگاه شما پنلی وجود داشته باشد این امکان هست که بتوانید با استفاده از آن کاغذ گیر کرده را بیرون بکشید. بهتر است برگه هایی را که جهت چاپ استفاده می نمایید در جای خشک نگه دارید زیرا پرینتر‌های قدیمی می‌توانند رطوبت را جذب کنند و در هنگام دریافت یک یا چند برگه آن‌ها را در درون خود گیر بیاندازند.

4. چگونه می توان فایل موجود در دستگاه های دیگر را با استفاده از پرینتر چاپ کرد؟

در صورتی که کاربر بخواهد با استفاده از تبلت آیپد، آیفون یا آیپاد تاچ، سندی را پرینت بگیرد می بایست در گام نخست ضمن اطمینان از اتصال صحیح بی‌سیم، از پشتیبانی دستگاه از ویژگی Air Print نیز مطمئن شود زیرا هنوز مدل‌های بسیاری به ویژه مدل‌های قدیمی از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنند. جهت پرینت یک سند در صورتی که سیستم شما مک باشد می‌توانید با استفاده از Handy Print این سیستم را به پرینتری مجهز به ویژگی Air Print مبدل سازید.

 • برای این کار می توانید از برنامه Printer Pro که یک اپلیکیشن برای دستگاه‌های iOS است، استفاده نمایید.
 • اما در صورتی که بخواهید سندی را با استفاده از گوشی‌های سامسونگ، تبلت‌ها و…  چاپ نمایید می بایست از اپلیکیشن Google Cloud Print استفاده کنید.
 • می توانید این اپلیکیشن را از گوگل پلی دانلود نمایید و سپس با استفاده از مرورگر گوگل کروم کامپیوتر شخصی به بخش menu > Settings > Advanced Settings بروید و بر روی Manage کلیک کنید.
 • با طی این مراحل شما می‌توانید پس از اتصال پرینتر به سیستم دسکتاپ و روشن کردن Provided، با استفاده از دستگاه اندرویدی خود سند موردنیازتان را چاپ نمایید.

5. دلیل خارج شدن برگ سفید از پرینتر چیست؟

درصورتی که دستگاه شما با چنین مشکلی مواجه شد مراحل زیر را طی کنید :

 • به کنترل پنل control panel بروید
 • در بخش Devices and Printers بر روی پرینتر خود کلیک راست کنید.
 • سپس گزینه Printing Preferencesرا انتخاب کنید.
 • اگر نمی‌توانید هیچ گزینه‌ای برای فعال کردن یا غیر فعال کردن فرآیند جداسازی صفحات با نام Separator Pagesمشاهده کنید پس با کلیک راست بر روی پرینتر گزینه Propertiesرا انتخاب کنید.
 • برای مثال در پرینتر‌های HP شما با دو بار کلیک بر روی پرینتر و دو بار کلیک بر روی Customize می‌توانید به بخش تنظیمات پیشرفته Advanced بروید.
 • در این بخش باید دکمه اختصاصی Separator Pageرا ببینید و در نهایت شروع به تنظیم آن کنید.

این مقاله را از دست ندهید: دلیل سفید بودن پرینتر چیست؟

6. دلیل پایین بودن کیفیت برگ پرینت شده چیست؟

بروز چنین مشکلی احتمالاً با پاک کردن هد پرینتر رفع گردد زیرا گاهی اوقات نازل جوهر در پرینتر‌های جوهر‌افشان مسدود شده و چاپ‌گر یا رنگ‌ها را اشتباه پخش می‌کند یا با کیفیت پایین برگه را پرینت می‌گیرد. شیوه پاک کردن هد در پرینترهای گوناگون متفاوت است. در برخی از پرینترها گزینه‌ای در بخش کنترل پنل پرینتر وجود دارد و در برخی دیگر نرم‌فزار پرینتر این امکان را برای کاربر فراهم می سازد.

در پرینتر‌های جوهر‌افشان HP صفحه شروعی برای کاربران ویندوز ۸ وجود دارد که می‌توان با کلیک بر روی دکمه Maintenance (تعمیر و نگهداری) هد پرینتر را تمیز یا آن را تراز کرد. راهکار دیگر جهت رفع این اشکال تعویض هد دستگاه است که در اینصورت می بایست کارتریج دستگاه نیز عوض شود. کاربران گرامی به یاد داشته باشند که برخلاف دستگاه های کپی، کیفیت کاغذی که جهت پرینت استفاده می شود بر کیفیت و نتیجه کار تأثیر بسزایی دارد.

7. تعویض کارتریج دستگاه در چه زمانی باید انجام شود؟

معمولاً تمامی پرینترها پیش از اتمام کارتریج پیامی مبنی بر این وضعیت را برای کاربر به نمایش میگذارند. در سازمان ها و ادارات که استفاده از این دستگاه زیاد است عموماً خشک شدن کارتریج پس از چند ساعت اتفاق می افتاد لیکن در مصارف خانگی زمان اتمام کارتریج حدود چند هفته (بسته به میزان استفاده از دستگاه) طول خواهد کشید. آنچه که کاربر در این میان می بایست به آن توجه کند تعویض کارتریج بلافاصله پس از دریافت پیام است. کاربران گرامی توجه داشته باشند که تا زمان کم رنگ‌ شدن یا متوقف شدن چاپ، کارتریج جدید را نصب ننمایند. برای دریافت خدمات شارژ یا تعویض کارتریج با نمایندگی اچ پی در تماس باشید.

مطالب مرتبط

نمایندگی رسمی اپل / نمایندگی رسمی ایسوس / تعمیرات فتوکپی توشیبا / تعمیرات فتوکپی شارپ / تعمیر پرینتر دل / تعمیرات پرینتر فوجیتسو / تعمیرات پرینتر پاناسونیک / تعمیرات پرینتر ریکو / نمایندگی رسمی سونی / نمایندگی رسمی ایسر / نمایندگی رسمی ال جی / تعمیرات پرینتر سامسونگ / نمایندگی رسمی برادر / تعمیرات پرینتر کانن / سرویس پرینتر زیراکس / نمایندگی رسمی لنوو /تعمیرات کپی کونیکا مینولتا / تعمیرات پرینتر کونیکا مینولتا / تعمیرات فتوکپی کونیکا مینولتا / مرکز اچ پینمایندگی اپل / نمایندگی ایسوس / تعمیرات کپی توشیبا /  تعمیرات کپی شارپ / تعمیر پرینتر دل / تعمیرات پرینتر فوجیتسو / نمایندگی پاناسونیک / تعمیرات کپی ریکو / نمایندگی سونی / نمایندگی ال جی /تعمیرات پرینتر سامسونگ / نمایندگی برادر / تعمیرات پرینتر کانن / تعمیرات کپی اچ پی / نمایندگی زیراکس/  نمایندگی لنووتعمیرات پرینتر کونیکا مینولتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید