اشتراک گذاری

فرق پرینترهای جوهرافشان و پرینترهای لیزری چیست؟

آیا به دنبال خرید یک پرینتر هستید و برای انتخاب بین مدل های لیزری و جوهرافشان مردد شده اید؟ قطعا برای این که ببینیم کدام یک بهتر است، باید تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری را بدانیم. برخی از این پرینترها برای کاربردهای خانگی مناسب ترند و برخی نیز برای کاربردهای حرفه ای تر.

با این حال این که باید بین پرینتر جوهرافشان یا لیزری کدام یک را انتخاب کنیم در درجه اول به این بستگی دارد که هدف از خرید پرینتر چیست و در چه زمینه ای قرار است از آن استفاده شود. با توجه به این مهم در این مطلب می خواهیم به بررسی تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری بپردازیم و ببینیم که کدام دستگاه گزینه مناسب تر و ایده آل تری برای خرید است.

فرق پرینترهای جوهرافشان و پرینترهای لیزری

معیارهای بررسی تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری

برای این که بتوان بین پرینترهای جوهرافشان یا لیزری یکی را انتخاب کرد، باید مقایسه این دو مدل را از نقطه نظرهای متفاوتی انجام داد. مهم ترین گزینه هایی که در بررسی تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری باید بررسی شوند، عبارتند از: کاربرد، کیفیت چاپ، سرعت چاپ، میزان و نوع مواد مصرفی، قیمت و هزینه تعمیر پرینتر و نگهداری آن.

1. تفاوت پرینترهای لیزری و جوهرافشان از نظر کاربرد

اولین موردی که باید در مقایسه چاپگر لیزری و جوهرافشان در نظر بگیریم، بحث کاربردی است که هر یک از این دستگاه ها دارند. به صورت کلی بیشترین کاربرد پرینترهای جوهرافشان برای پرینت عکس و تصاویر رنگی است. این پرینترها به مراتب در چاپ عکس ها عملکرد بهتری نسبت به پرینترهای لیزری دارند. در نتیجه اگر هدف خرید پرینتر برای کاربردهای خانگی و چاپ عکس های رنگی و خانوادگی باشد، قطعا پرینترهای جوهرافشان گزینه بهتری هستند.

این مدل ها برای پرینت هایی با تعداد کم مناسب ترند. اما در مقابل آنها پرینترهای لیزری قرار دارند که معمولا از آنها برای چاپ متن های سیاه و سفید در تعداد بالا استفاده می شود. از این رو معمولا این پرینترها در سازمان ها، شرکت ها و ادارات بیشترین استفاده را دارند. بنابراین یکی از معیارهای مهم در بررسی تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری، کاربرد این دستگاه هاست.

2. فرق پرینترهای لیزری با جوهرافشان از نظر کیفیت چاپ

یکی دیگر از معیارهای مهم در بررسی تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری، کیفیت چاپ است. در خصوص تفاوت کیفیت چاپ در پرینترهای لیزری و جوهرافشان هم باید به نوع کاربرد و نوع چاپ توجه کرد. برای چاپ کردن برگه های رنگی و چاپ تصاویر و عکس ها، پرینترهای جوهرافشان کیفیت بسیار بالاتری دارند. اما پرینترهای لیزری دقت و کیفیت بسیار بیشتری در چاپ متن های سیاه و سفید دارند.

خصوصا این که اگر متن ها فونت ریزتری داشته باشند، قطعا پرینترهای لیزری بهتر از پرینترهای جوهرافشان هستند. با این حال از نظر کیفیت چاپ باید مدل دستگاه، کیفیت ساخت و طراحی آن را در نظر گرفت. هر دستگاهی بسته به قدرت و ساختاری که دارد، کیفیت متفاوتی را در چاپ ارائه می دهد. هرچه دستگاه حرفه ای تر و مدرن تر باشد، قطعا کیفیت چاپ آن نیز بیشتر است.

3. مقایسه پرینترهای لیزری و جوهرافشان از نظر سرعت چاپ

در خصوص سرعت چاپ نیز می توان تفاوت هایی را بین پرینترهای لیزری و جوهرافشان در نظر گرفت. اگر بحث سرعت در میان باشد، پرینترهای لیزری سریع تر از پرینترهای جوهرافشان اند. پرینترهای جوهرافشان به دلیل این که از ترکیب یک کارتریج مشکی و سه کارتریج رنگی تشکیل شده اند، برای پرینت سرعت کمتری دارند و عملکرد آنها زمان برتر است.

به همین دلیل نیز پرینترهای لیزری معمولا در سازمان ها و ادارات بیشتر استفاده می شوند، چرا که در این مکان ها به سرعت بالا در پرینت تعداد بالایی از اسناد نیاز است. بنابراین باز هم بسته به نوع کاربرد پرینتر باید سرعت چاپگر را به عنوان یکی از مهم ترین فاکتورها برای بررسی تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری در نظر گرفت.

4. میزان و نوع مواد مصرفی در پرینترهای لیزری و جوهرافشان

برای یک کاربر قطعا هزینه های کار با یک پرینتر نیز مطرح می شود. منظور از این مورد، هزینه مواد مصرفی است. یکی از اصلی ترین مواد مصرفی در پرینترها کارتریج است. در خصوص این مورد نیز پرینترهای لیزری مقرون به صرفه تر از پرینترهای جوهرافشان اند. هزینه کارتریج های مصرفی در پرینترهای جوهرافشان به مراتب بیشتر از پرینترهای لیزری است. کارتریج پرینترهای لیزری قابلیت شارژ دارند و عمر مفید آنها بسیار بیشتر است.

به دلیل دوام بیشتر و قابلیت شارژ تونر، پرینترهای لیزری را مقرون به صرفه تر از پرینترهای جوهرافشان در نظر می گیرند. در پرینترهای جوهرافشان عمر کارتریج ها بسیار کوتاه تر است و ظرفیت آن نیز در مقایسه با پرینترهای لیزری بسیار کمتر است. این ویژگی، خصوصا زمانی که حجم کاری پرینتر بالاست، اهمیت بیشتری پیدا می کند. به همین دلیل بعد از بررسی تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری از نظر میزان مصرف و مقرون به صرفه بودن، پرینترهای لیزری قطعا انتخابی بهتر برای حجم بالای کار هستند.

5. تفاوت قیمت پرینترهای لیزری و جوهرافشان

علاوه بر قیمت مواد مصرفی، قیمت خود دستگاه ها نیز در بحث تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری مطرح می شود. در این مورد به صورت کلی پرینترهای جوهرافشان قیمت مناسب تری نسبت به پرینترهای لیزری دارند. می توان با هزینه ای به مراتب کمتر یک پرینتر جوهرافشان را برای کاربرد خانگی خریداری کرد.

در مقابل معمولا برای خرید یک پرینتر لیزری مناسب و با کیفیت باید هزینه ای بیشتر را پرداخت کرد. این در حالی است که هزینه مواد مصرفی پرینترهای لیزری به نسبت قیمت خرید خود دستگاه بسیار مقرون به صرفه تر است. همین مورد در خصوص پرینترهای جوهرافشان برعکس است و در این دستگاه ها هزینه مواد مصرفی بسیار بالاتر از قیمت خرید اولیه خود دستگاه است.

6. هزینه های تعمیر و نگهداری پرینتر

در نهایت برای بررسی تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری باید به بحث تعمیر و نگهداری این دستگاه ها نیز اشاره کرد. بر اساس داده های موجود تعمیر و نگهداری یک پرینتر لیزری در مقایسه با پرینترهای جوهرافشان بسیار راحت تر و مقرون به صرفه تر است. برای تعمیر و نگهداری پرینترهای لیزری هزینه های بسیار کمتری در مقایسه با پرینترهای جوهرافشان نیاز است و تعمیرات پرینترهای لیزری بسیار راحت تر است.

نگهداری و سرویس پرینترهای لیزری نیز راحت تر از پرینترهای جوهرافشان بوده و به همین دلیل عمدتا برای استفاده های بالا و پرینت های زیاد یک پرینتر لیزری مناسب تر از پرینترهای جوهرافشان است. اگر نیاز به تعمیر قطعاتی مانند درام ، هد یا تعمیر مین برد پرینتر باشد، هزینه های تعمیر در پرینترهای لیزری کمتر از جوهرافشان است.

پرینتر جوهرافشان بخریم یا لیزری؟

در این مطلب به صورت کلی به بررسی تفاوت پرینتر جوهرافشان و لیزری پرداختیم. در جمع بندی نهایی باید به این سوال بپردازیم که چاپگر لیزری برای خرید بهتر است یا جوهرافشان؟ انتخاب بین پرینترهای لیزری و جوهرافشان باید بر اساس کاربرد این دستگاه ها صورت بگیرد. برای خرید یک چاپگر خانگی که زمان های کمتری از آن استفاده می شود و بودجه ای محدود برای خرید آن در دسترس است، پرینتر جوهرافشان قطعا بهترین گزینه است.

برای این منظور می توانید از راهنمای معرفی بهترین پرینترهای خانگی اچ پی نیز کمک بگیرید. اما اگر هدف استفاده از پرینتر برای چاپ متون سیاه و سفید در حجم بالا باشد، باید به دنبال خرید یک پرینتر لیزری بود، چراکه پرینترهای لیزری برای مواردی که میزان کار با دستگاه بسیار بیشتر است، گزینه بهتری محسوب می شوند. در نتیجه اگر برای یک سازمان یا اداره به دنبال خرید یک چاپگر باشید، باید یک پرینتر لیزری را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید