اشتراک گذاری

آموزش رفع مشکل سیاه شدن بازی در ویندوز 7، 8 و 10

بسیاری از افراد سیستم های ویندوزی را برای انجام بازی انتخاب می کنند. گیمینگ با کامپیوتر لذت زیادی دارد تا زمانی که همه چیز خوب پیش می رود. اما زمانی که مشکلاتی در اجرای بازی ها به وجود می آید اکثر کاربران در خصوص دلیل این مشکلات و نحوه رفع آنها سردرگم خواهند شد. یکی از این موارد مشکل سیاه شدن بازی در ویندوزهای مختلف است.

منظور از سیاه شدن بازی در واقع سیاه شدن مانیتور در بازی است که به صورت ناگهانی در حین انجام بازی اتفاق می افتد. دلایل مختلفی می تواند موجب روز مشکلاتی این چنینی در حین انجام بازی با کامپیوتر شود. در این مقاله با بررسی دلایل می توان به راه حل هایی کاربردی اشاره کرد که با استفاده از آنها می توان مشکل سیاه شدن بازی در ویندوز 7، 8 و 10 را برطرف کرد.

سیاه شدن بازی در ویندوز

دلایل سیاه شدن بازی در ویندوزهای مختلف چیست؟

اول از همه باید دلایل بروز این مشکل را شناخت. سیاه شدن مانیتور در بازی می تواند هم به دلیل مشکلات نرم افزاری باشد و هم نقص های سخت افزاری. علاوه بر خود سیستم گاهی هم مشکلات بازی ها می تواند دلیل بروز مشکل سیاه شدن بازی در ویندوز باشد. مهمترین دلایل شامل موارد زیر می شود:

 • سخت افزار ضعیف سیستم
 • عملکرد نامناسب سیستم خنک کننده و فن کامپیوتر
 • کثیف بودن کیس کامپیوتر
 • به روز نبودن سیستم عامل
 • ویروسی شدن کامپیوتر 
 • استفاده از نسخه های دانلودی و غیر اصلی بازی ها
 • به روز نبودن کارت گرافیک

1. سخت افزار ضعیف سیستم

یکی از دلایل اصلی بروز مشکل سیاه شدن بازی در ویندوزهای مختلف سخت افزار ضعیف یک سیستم است. بروز مشکلات سخت افزاری از یک سو و عدم سازگاری مشخصات سخت افزاری سیستم با بازی ها از مهمترین دلایلی است که یک کامپیوتر در اجرای بازی به مشکل برمی خورد.

هر بازی برای اجرا شدن روی سیستم به یک سری حداقل های سخت افزاری نیاز دارد که در صورت نبودن آنها اجرا شدن بازی به مشکل بر می خورد. این مشخصات شامل پردازنده، گرافیک و رم سیستم می شود. در نتیجه زمانی که قصد اجرای یک بازی روی سیستم را دارید ابتدا مشخصات سخت افزاری را بررسی کرده و مطمئن شوید که این مشخصات با بازی شما مطابقت داشته باشند.

2. عملکرد نامناسب سیستم خنک کننده و فن کامپیوتر

گاهی اوقات گرمای بیش از حد سیستم دلیل سیاه شدن بازی در ویندوز است. بازی ها با مصرف پردازنده و درگیر کردن رم گرمای بسیار زیادی را تولید می کنند. اگر سیستم خنک کننده سیستم نتواند از پس خنک کردن آن بر آید یا اگر فن دستگاه به درستی کار نکند، گرم شدن بیش از حد سیستم می تواند موجب سیاه شدن مانیتور در بازی شود.

3. کثیف بودن کیس کامپیوتر

اگر گرد و غبار و ذرات آلاینده در کیس کامپیوتر جمع شوند می توانند در عملکرد سیستم اختلالاتی را به وجود آورند. از جمله این مشکلات افزایش دمای لپ تاپ اچ پی و کامپیوتراست. باز هم گرمای بیش از حد سیستم می تواند دلیل سیاه شدن بازی در ویندوز شود.

به روز نبودن سیستم عامل ویندوز

4. به روز نبودن سیستم عامل

عامل مهم دیگری که می تواند موجب سیاه شدن بازی در ویندوزهای مختلف شود به روز نبودن سیستم عامل است. از هر نسخه سیستم عاملی که استفاده می کنید باید مطمئن شوید که جدیدترین نسخه آن را روی سیستم نصب کرده اید. به روز نبودن سیستم عامل می تواند در اجرای برنامه های مختلف از جمله بازی های کامپیوتری اختلال ایجاد کند.

5. ویروسی شدن کامپیوتر

گاهی اوقات سیاه شدن صفحه بازی در کامپیوتر به دلیل ویروسی شدن سیستم است. نفوذ ویروس ها به سیستم و نصب بدافزارها می تواند مشکلات متعددی را به وجود آورد. یکی از این مشکلات می تواند همین مشکل سیاه شدن بازی در ویندوز باشد.

6. استفاده از نسخه های دانلودی و غیر اصلی بازی ها

بازی هایی که طراحی و عرضه می شوند همگی دارای نسخه های اورجینال و نسخه های فیک و دانلودی هستند. برخی از کاربران به جای خرید بازی های اصلی از نسخه های دانلودی آنها استفاده می کنند. همین مورد می تواند موجب سیاه شدن بازی در ویندوز شود.

7. به روز نبودن کارت گرافیک

در اجرای بازی ها یک بخش مهم کارت گرافیک سیستم است. اگر کارت گرافیک به روز نباشد اجرای برنامه های گرافیکی مانند بازی های کامپیوتری به مشکل بر می خورد. بنابراین یکی از دلایل مهم سیاه شدن بازی در ویندوز می تواند به روز نبودن کارت گرافیک سیستم باشد.

روش های رفع مشکل سیاه شدن بازی در ویندوز

حالا که با اصلی ترین دلایل سیاه شدن مانیتور در بازی آشنا شدیم می توان از راه حل های کاربردی زیر برای رفع مشکل به وجود آمده کمک گرفت:

 • به روز کردن سیستم عامل؛ بسته به نسخه ویندوزی که از آن استفاده می کنید به دنبال دانلود و به روز رسانی سیستم عامل باشید تا مشکلات سیستم را رفع کنید
 • از بین بردن ویروس ها و حذف بدافزارها از سیستم
 • تمیز کردن کیس کامپیوتر از گرد و غبار و آلودگی ها تا عملکرد سیستم خنک کننده بهبود یابد
 • تعمیر یا تعویض فن و سیستم خنک کننده دستگاه
 • خاموش کردن سیستم و خنک کردن آن
 • استفاده از نسخه های اصلی و به روز بازی ها روی سیستم
 • مشخصات سخت افزاری سیستم را بررسی کنید و مطمئن شوید که کاملا با مشخصات بازی مطابقت داشته باشد

علاوه بر این موارد چند راهکار حرفه ای تر هم وجود دارد که در ادامه آنها را به صورت کامل توضیح می دهیم.

1. تنظیمات بازی را تغییر دهید

یکی از کارهایی که می توان برای رفع مشکل سیاه شدن بازی در ویندوزهای مختلف انجام داد تغییر دادن تنظیمات خود بازی مورد نظر است. خصوصا این که اکثر بازی ها به صورت پیش فرض روی سطح بالاترین تنظیمات قرار دارند. در نتیجه باید وارد محیط بازی و بخش تنظیمات آن شوید و تنظیمات را روی پایین ترین سطح قرار دهید.

درست است که با انجام دادن این کار کیفیت اجرای بازی ها کمتر می شود اما خصوصا اگر دلیل سیاه شدن مانیتور در بازی سخت افزار ضعیف سیستم باشد با انجام دادن این کار می توانید مشکل سیاه شدن صفحه کامپیوتر حین اجرای بازی ها را برطرف کنید. خصوصا تنظیمات رزولوشن و کیفیت تصویر باید روی سطح کمتر قرار بگیرند تا کارت گرافیک و پردازنده توان اجرا را داشته باشند.

این مقاله را از قلم نیندازید: نحوه فهمیدن مشخصات لپ تاپ

2. بروزرسانی کارت گرافیک

یکی دیگر از کارهای مهمی که می تواند در ویندوزهای مختلف به رفع مشکل سیاه شدن مانیتور در بازی کمک کند نصب کردن نرم افزارهای لازم برای اجرا شدن بازی ها و به روز کردن کارت گرافیک است. با به روز کردن کارت گرافیک سیستم امکان اجرای نرم افزارهای مختلف و از همه مهمتر اجرا شدن بازی ها را بدون هیچ مشکلی خواهید داشت.

بسته به ویندوز نصب شده در سیستم می توان وارد بخش Device Manager شد و با یافتن درایور کارت گرافیک در بخش Display Adapters، به دنبال نسخه های آپدیتی برای آن باشید. با به روز کردن درایورهای کارت گرافیک به جدیدترین نسخه ها مشکلات مختلفی مانند سیاه شدن بازی در ویندوز برطرف خواهد شد.

به روز رسانی کارت گرافیک

3. نرم افزارهای Bloatware را حذف کنید

نرم افزارهای Bloatware در واقع نرم افزارهای پیش فرضی هستند که در زمان نصب سیستم عامل به صورت خودکار نصب می شوند. اکثر این برنامه ها استفاده به خصوصی ندارند و تنها بخشی از حافظه و رم را درگیر می کنند. در نتیجه می توانند در اجرای برنامه های مختلف از جمله بازی ها اختلالاتی را به وجود آورد. بنابراین یکی از کارهایی که می توانید برای رفع مشکل سیاه شدن بازی در ویندوزهای 7، 8 و 10 انجام دهید، یافتن نرم افزارهای Bloatware و حذف آنهاست.

4. ارتقا دادن سیستم

اگر از یک سیستم کامپیوتری دسکتاپ استفاده می کنید دست شما برای ارتقا دادن سیستم باز است. اگر مشخصات سخت افزاری سیستم با بازی هایی که می خواهید انجام دهید مطابقت ندارد و سخت افزار ضعیف سیستم دلیل سیاه شدن بازی در ویندوز است می توانید در صورت امکان با ارتقا دادن لپ تاپ اچ پی و کامپیوتر مشخصات سخت افزاری سیستم مانند رم، پردازنده یا کارت گرافیک ، آن مشکل به وجود آمده را برطرف کنید. با استفاده از آموزش نحوه فهمیدن مشخصات کامپیوتر در ویندوز می توانید به مشخصات سیستمی که از آن استفاده می کنید را متوجه شده و تطابق آن را بررسی کنید.

فعال کردن State Power Management

یکی دیگر از کارهایی که می توان برای رفع مشکل سیاه شدن بازی در ویندوزهای مختلف انجام داد بررسی بخش power option و فعال سازی State Power Management است.

 • برای این منظور باید وارد کنترل پنل ویندوز شد ( بسته به نوع سیستم عامل مسیر ورود به کنترل پنل متفاوت است )
 • سپس در آن بخش به دنبال گزینه power option گشت.
 • در این بخش ابتدا روی گزینه Change plan settings کلیک کنید.
 • سپس Change advanced power settings را انتخاب کنید.
فعال کردن State Power Management
 • در ادامه پنجره ای برای شما باز می شود که باید روی گزینه PCI Express کلیک کنید.
فعالسازی State Power Management
 • حالا با فعال کردن State Power Management در این قسمت احتمالا مشکل سیاه شدن مانیتور در بازی برطرف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید