اشتراک گذاری

بوت کردن فلش با CMD

بوت کردن فلش با CMD ، و نصب ویندوز با استفاده از فلش قابل بوت، کم کم در حال جایگزین شدن نصب سیستم عامل از روی DVD است. این رویکرد دلایل مختلفی دارد. سرعت بیشتر و کاهش هزینه جزء دلایل اصلی این رویکرد است. ساخت فلش بوتیبل با CMD مراحل پیچیده ای ندارد، اما باید با دقت انجام شود. توصیه می شود در زمان انجام مراحل به غیر از فلش، حافظه ای غیر از فلشی که می خواهید بوتیبل کنید به دستگاه متصل نباشد. زیرا این امکان وجود دارد که در فرایند بوت کردن فلش با CMD، با انتخاب اشتباه دیسک، اطلاعات خود را در حافظه های دیگر پاک کنید. در این مقاله به توضیح مراحل بوتیبل کردن فلش با CMD به همراه تصویر می پردازیم.

بوت کردن فلش با CMD

اقدامات پیش از بوت کردن فلش با CMD

برای بوت کردن فلش با CMD، شما به فلشی با حداقل 8 گیگابایت حافظه نیاز دارید. علاوه بر این باید فایل های نصب ویندوز را از DVD یا سایت های دانلود دریافت کنید. یک کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز نیز برای طی کردن مراحل بوتیبل کردن فلش با CMD مورد نیاز است.

مراحل بوتیبل کردن فلش با CMD

مزیت استفاده از این روش این است که برای بوتیبل کردن فلش با CMD نیازی به اینترنت برای دانلود برنامه های مرتبط نیست و شما می توانید با استفاده از دستورهای مختلف CMD نسبت به بوتیبل کردن فلش اقدام کنید. برای این کار کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا سیستمی که دارای سیستم عامل ویندوز است روشن کنید. بعد از بوت شدن سیستم فلش را به کامپیوتر متصل کنید. در این مرحله از بوت کردن فلش با CMD، بر روی دکمه استارت منو کلیک کنید و عبارت CMD را جستجو کنید. در لیست نتایج جستجو بر روی گزینه Command Prompt کلیک راست کنید و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید تا برنامه CMD با مجوزهای مدیریتی اجرا شود

ساخت فلش بوتیبل با CMD

در برنامه CMD، دستور Diskpart را تایپ اجرا کنید.

بوت کردن فلش با CMD

حالا در خط فرمان با تایپ list disk و فشردن دکمه Enter، لیست حافظه های متصل به کامپیوتر نمایش داده می شود.

ساخت فلش بوتیبل با CMD

دستور select disk X ار وارد کنید و به جای x شماره دیسک مورد نظر (فلش) را قرار دهید.

بوت کردن فلش با CMD

دستور Clean را تایپ کنید و کلید Enter را بزنید. این دستور تمام اطلاعات روی فلش را پاک میکند.

ساخت فلش بوتیبل با CMD

دستور Create partition primary را وارد کنید تا یک پارتیشن در حافظه فلش ایجاد شود.

بوت کردن فلش با CMD

در این مرحله برای بوت کردن فلش با CMD دستور Active را تایپ کرده و اجرا کنید.

ساخت فلش بوتیبل با CMD

دستور format fs=ntfs quick را وارد کرده و کلید Enter را بزنید. با این کار پارتیشن با فرمت NTFS فرمت می شود. حالا در این مرحله دستور assign را وارد کنید و Enter را بزنید. با این کار فلش به حالت بوتیبل در می آید.

بوت کردن فلش با CMD

برای نصب ویندوز از روی فلش بوتیبل با CMD، فایل های نصب ویندوز را بر روی فلش کپی کنید و کامپیوتر را با آن بوت کنید تا نصب ویندوز آغاز شود.