اشتراک گذاری

راهنمای خرید پرینتر چندکاره

برای خرید پرینتر چندکاره؛ گزینه ای زیادی از برندهای مختلف در اختیار ماست. به همین دلیل انتخاب از میان این محصولات، می تواند گیج کننده باشد و یا در نهایت در پی انتخاب اشتباه، فرایند خرید چاپگر چندکاره به یک شکست کامل مالی تبدیل شود. اما برای یک خرید خوب چه راهکاری را پیش بگیریم؟ برای پاسخ به این سوال، باید با معیار های اصلی خرید پرینتر چندکاره آشنا شوید.

با آشنایی با این معیارها شما می توانید بهترین پرینتر چندکاره را با بالاترین ارزش خرید خریداری کنید. در این مقاله در ابتدا به بررسی این معیارها می پردازیم و سپس به معرفی اجمالی سه مدل از بهترین پرینترهای چندکاره اچ پی می پردازیم.

معیارهای اصلی در خرید پرینتر چندکاره

انتخاب بهترین مدل در فرایند خرید پرینتر چندکاره ، براساس معیارهای مشخصی اتفاق می افتد. این معیارها به ما برای انتخابی بهتر و متناسب با نیازهای شخصی ما کمک زیادی میکند. در کل انتخاب درست براساس این معیارها به شما کمک می کند، تا پرینتری با بالاترین میزان ارزش خرید را انتخاب کنید. در ادامه به بررسی این معیارها می پردازیم

راهنمای خرید پرینتر چندکاره

شکل، نوع و اندازه کسب و کار و کاربری شما

در بسیاری از مواقع، اندازه کسب و کار شما با حجم امور چاپی مورد نیاز شما رابطه مستقیم دارد. پرینتری که انتخاب می کنید باید توانایی انجام این میزان مشخص از سفارشات پرینت را داشته باشد. در کل می توان برای خرید پرینتر چندکاره، آنها را براساس همین معیار به چند دسته تقسیم کرد:

  • پرینتر های خانگی: در این نوع از مصرف، فرایند چاپ در تعداد حداقل و در فواصل زمان نامنظم است.
  • پرینترهای کسب و کار خانگی: این نوع از کاربری تنها بخشی از حجم کاری یک دفتر را در یک روز کاری شامل می شود.
  • پرینترهای کسب و کارهای کوچک: این دفاتر کاری معمولاً میزان مشخصی از امور چاپی روزانه را انجام می دهند و به علت استفاده همزمان چند کاربر، ممکن است ساعات پیک کاری را متحمل شوند.
  • پرینترهای کسب و کارهای متوسط: حجم کار این نوع از دفاتر با ثبات و بسیار بیشتر از دفاتر خانگی و کوچک است. در بسیاری از مواقع استفاده از پرینتر های ضعیف چندکاره برای این شرکت ها مقرون به صرفه نخواهد بود.

در نظر داشته باشید که حجم کاری مورد نیاز نقشی اساسی در خرید پرینتر چندکاره دارد. اگر برای دفتر کسب و کار متوسط خود از پرینتری ضعیف استفاده کنید، هزینه های نگهداری و تعمیر این پرینتر در دراز مدت می تواند برابر با هزینه خرید یک پرینتر قوی تر و البته گران قیمت تر شود.

همچنین در صورت خرید پرینتری بسیار قوی برای مصارف خانگی، بخشی از سرمایه خود بدون استفاده در خانه انباشت کرده اید. انتخاب پرینتر متناسب با اندازه های کسب و کار و مصرف ماهیانه شما، می تواند به کاهش هزینه ها در دراز مدت کمک بزرگی کند. 

نوع  و سرعت چاپ

یکی از معیارهای مهم دیگر که باید در خرید پرینتر چندکاره به آن توجه کنید، نوع چاپی است که بیشتر در فرایند چاپ با آن درگیر هستید. اگر بیشتر به دنبال چاپ عکس و تصویر هستید، استفاده از پرینترهای لیزری برای شما مقرون به صرفه نخواهد بود و کیفیت مناسبی را در اختیار شما قرار نمی دهد. ضمن اینکه در بسیاری از موارد، امکان چاپ عکس بر روی کاغذ عکس با استفاده از پرینترهای لیزری وجود ندارد.

در مقابل اگر بیشتر امور چاپی شما از نوع متن است و سرعت چاپ یک فاکتور تعیین کننده برای شماست، بهترین انتخاب پرینترهای لیزری است. از طرف دیگر اگر تعداد پرینت هفتگی شما بسیار کم است و ممکن است در فواصل زمانی طولانی نیازی به چاپ پیدا نکنید، به این نکته توجه کنید که، پرینترهای جوهرافشان براحتی دچار خشکی در کارتریج و نازل های هد می شود در عمل هزینه تعمیر آنها با قیمت خود پرینتر برابری می کند.

در این صورت استفاده از پرینتر لیزری امن تر خواهد بود. اما اگر بیشتر پرینت های شما مربوط به چاپ عکس است، باید از اصول نگهداری پرینترهای جوهر افشان آگاه شوید.

خریدن چاپگر چند کاره

کیفیت ساخت و هزینه های تعمیر و نگهداری

در کل چاپگر جزء ابزاری است که برای کاربری راحت آن، باید سرویس های تعمیر و نگهداری این دستگاه را به صورت منظم انجام دهید. کیفیت ساخت بالا و همچنین هزینه های تعمیر و نگهداری و یا تعویض قطعات مصرفی، نقش مهمی در تعیین میزان ارزش خرید پرینتر چندکاره انتخابی شما دارد.

دقت کنید که دسترسی راحت به قطعات یدکی و تعمیرکار خبره در برند پرینتر می تواند نقش بزرگی در کاربری دستگاه و قیمت نهایی بازی کند. برای مثال ممکن است پرینتری با برند متفرقه از قیمت خرید کمی برخوردار باشد، اما در زمان نیاز به تعویض قطعه های مصرفی مانند درام، عدم دسترسی به قطعه کل پرینتر را از کار بیاندازد. پس خرید از برندهای معتبر حتی با قیمت خرید بالاتر می تواند در دراز مدت شما را از ریسک خرید مجدد پرینتر حفظ کند.

رزولوشن چاپ یا کیفیت چاپ

اگر به دنبال چاپ متون و تصویر (برای مثال نمودار در گزارشات ماهانه) به صورت ترکیبی هستید، رزولوشن بیشتر به معنی چاپ بهتر برای شما خواهد بود. اگر تنها به دنبال چاپ متن هستید، رزولوشن بیشتر به کیفیت بالاتر چاپ حروف در لبه ها و خوانایی بیشتر متن کمک میکند، هر چند که نیاز به رزولوشنی مانند 1200 در 1200 در متن ضروری محسوب نمی شود. رزولوشن 600 در 600 می تواند بهترین کیفیت را در چاپ متن و حتی گرافیک های ساده فراهم کند. اما در کل هرچه رزولوشن در خرید پرینتر چندکاره بیشتر باشد، مسلما کیفیت چاپ نیز بیشتر خواهد بود.

ظرفیت چاپ ماهانه

حجم امور چاپی شما باید در تناسب با ظرفیت پرینت ماهانه دستگاه باشد و در این صورت در سرویس های ماهانه دستگاه برای یک ماه کاری دیگر آماده می شود و هزینه های تعمیر و نگهداری تا حد زیادی کاهش پیدا میکند. دقت کنید که در صورت پایین تر بودن این ظرفیت نسبت به حجم کاری شما، هزینه های تعمیر و نگهداری و طول عمر دستگاه به شدت تحت تاثیر قرار میگیرند و نتیجه خرید پرینتر چندکاره شکست خواهد بود.

معرفی پرینتر های چند کاره

نوع اتصال

امروزه تنوع اتصال و درگاه در پرینتر ، چه در مصارف خانگی و چه در مصارف کاری و دفتری از اهمیت بالایی برخوردار است. در دفاتر کاری تنوع اتصال برای مثال قابلیت اتصال و پرینت مستقیم از گوشی، حافظه ابری و یا اتصال وای فای و LAN می تواند نقش مهمی در کاهش هزینه های کابل کشی ایفا کند و سرعت کار را تا حد زیادی افزایش دهد.

در خرید پرینتر چندکاره برای مصارف خانگی نیز این قابلیت به اهالی کمک میکند تا بدون دردسر های معمول برای نصب وراه اندازی پرینت و یا استفاده از سیستم عامل و کامپیوتر، به راحتی عکسها  و متون خود را از گوشی برای چاپ ارسال کنند. دسترسی به این امکانات میتواند تجربه کار با پرینتر را بسیار لذت بخش تر کند.

حداکثر اندازه کاغذ

اگر اطمینان دارید که چاپ برروی کاغذی بزرگتر از اندازه A4 در دستور کار شما قرار دارد، بدون شک در خرید پرینتر چندکاره به دنبال مدلی باشید که این نیاز را برطرف کند. در غیر صورت پشتیبانی از حداقل سایز کاغذ A4 و حداقل اندازه کاغذ A5 برای بسیاری از مصارف خانگی و کاری کافیست. همچنین در صورتی که نیاز به چاپ بر روی پاکت را دارید، در هنگام خرید به سراغ گزینه ای بروید که از این مورد پشتیبانی کند. زیرا حتی یک بار پرینت بر روی پاکت در پرینتری نامناسب، می تواند خسارتی جدی به آن وارد کند.

کیفیت اسکن

هدف اصلی از خرید پرینتر چندکاره، استفاده از قابلیت های اسکن، کپی و چاپ در این پرینتر هاست. دقت و کیفیت اسکن، یکی از مواردی است که باید در خرید این دستگاه ها به آن اهمیت دهید، زیرا می تواند نقش مهمی در کیفیت کپی این دستگاه بازی کند.

پنل کاربری برای انجام امور چاپی

دسترسی به پنلی با قابلیت کاربری ساده و امکان انجام فرایند های تکراری چاپ و اسکن در دفاتر کاری، می تواند تا حد زیادی به بهینه تر کردن زمان کاری کمک کند. به همین دلیل توجه به این نکته در زمان خرید پرینتر چندکاره مفید خواهد بود.

بهترین پرینتر چندکاره جوهرافشان برای کاربری سبک  

پرینتر اچ پی مدل HP Officejet 5255 All-In-One printer یکی از بهترین پرینترهای تولید شرکت اچ پی برای دفتر کار خانگی است. رابط کاربری آسان، سرعت پرینت 10 برگه در دقیقه و انواع شیوه اتصال به این پرینتر آن را به یکی از بهترین انتخاب ها برای خرید پرینتر چندکاره تبدیل میکند. علاوه بر ین شما در این پرینتر به قابلیت فکس نیز دسترسی دارید. این پرینتر از نوع جوهر افشان و رنگی است و در تعداد کم پرینت اسناد کیفیت چاپ بسیار بالایی را ارائه می دهد.

بهترین پرینتر چندکاره جوهرافشان برای دفاتر کاری  

اگر به دنبال خرید پرینتری جوهرافشان برای دفاتر کاری خود هستید که علاوه بر کیفیت بالای پرینت عکس، بتواند از پس حجم بالای کاری دفاتر بربیاید، پیشنهاد ما HP Officejet Pro 8025 All-In-One printer است. این پرینتر دارای سینی 225 برگی است و قادر به اسکن مستقیم اسناد به فضای ابری است. پرینت دورو خودکار و سرعت 20 برگه در دقیقه برای چاپ سیاه و سفید و چاپ 10 برگه در دقیقه در چاپ رنگی،کارایی این دستگاه برای دفاتر کاری را تثبیت میکند. مصرف بسیار کم کارتریج رنگ نیز از دیگر ویژگی های این پرینتر است.

 بهترین پرینتر چندکاره لیزری

اگر در میان محصولات لیزری اچ پی به دنبال گزینه ای ایده آل برای خرید پرینتر چندکاره هستید،پیشنهاد میکنیم سری به مدل HP Color LaserJet Pro MFP M281fdw بزنید. این پرینتر قابلیت پرینت زنگی آثار گرافیکی را در انواع مختلفی از کاغذ دارد. حداکثر ظرفیت پرینت 40 هزار برگه در ماه و سرعت چاپ 22 برگه و دو سینی تغذیه کاغذ آن را بع گزینه ای تبدیل میکند.