اشتراک گذاری

نحوه برطرف کردن خطای Paper Jam در پرینتر HP

خطای Paper Jam یکی از رایج‌ترین خطاهای پرینتر اچ پی است که اکثر کاربران حداقل یک بار هم شده با این خطا مواجه شده‌اند. اگر شما هم با خطای Paper Jam در پرینتر HP مواجه شده‌اید و به دنبال دلیل آن می‌گردید، لازم است بدانید که این خطا زمانی نمایش داده می‌شود که کاغذ درون پرینتر گیر کرده باشد؛

با این وجود بعد از مواجه شدن با خطای Paper Jam باید پرینتر خود را خاموش کنید و آن را از برق بکشید و سپس با باز کردن درب پشت پرینتر به دنبال کاغذ گیر کرده در این دستگاه بگردید و بعد از پیدا کردن آن با استفاده از هر دو دست با دقت و نهایت آرامش کاغذ را از پرینتر خارج کنید؛ چراکه اگر کاغذ پاره شده و بخش‌هایی از آن بین غلطک داخل پرینتر باقی بماند، خسارت‌های زیادی به بار می‌آید. ادامه این مطلب را از دست ندهید تا بیشتر با دلیل نمایش ارور Paper Jam در پرینتر اچ پی، دلایل گیر کردن کاغذ در پرینتر و همچنین راه‌های رفع خطای Paper Jam در پرینتر آشنا شوید.

دلایل گیر کردن کاغذ در پرینتر

همانطور که اشاره کردیم زمانی خطای Paper Jam در پرینتر HP نمایش داده می‌شود که کاغذ درون پرینتر گیر کرده باشد. گیر کردن کاغذ درون پرینتر دلایلی متعددی دارد که شامل موارد زیر می‌باشند:

 • استفاده از کاغذ تاخورده، چروکیده و مچاله شده در پرینتر
 • استفاده از کاغذ منگنه‌دار در پرینتر
 • ورود همزمان چندین کاغذ به داخل پرینتر به دلیل خرابی پیکاپ یا کاغذکش پرینتر
 • کج گذاشتن کاغذها در سینی کاغذ
 • کثیف بودن اجزا داخلی پرینتر به دلیل ریختن پودر تونر بر روی آن‌ها
 • خراب شدن پیکاپ یا کاغذکش پرینتر
خطای Paper Jam در پرینتر HP

راهکارهای رفع خطای Paper Jam در پرینتر HP

 • از کاغذ نو و باکیفیت در پرینتر استفاده کنید

برخی از کاربران به اشتباه فکر می‌کنند که با خرید کاغذ ارزان‌قیمت می‌توانند در هزینه‌های پرینتر خود صرفه‌جویی کنند؛ درصورتی که شاید در ابتدا اینگونه به نظر برسد اما هیچ ارزانی بی‌حکمت نیست؛ چراکه کاغذهای ارزان‌قیمت از کیفیت پایینی برخوردارند و ضخامت بسیار کمی دارند، همین مسئله موجب می‌شود که کاغذ درون پرینتر گیر کرده و این دستگاه با مشکل مواجه شود؛ با این وجود همیشه سعی کنید از باکیفیت‌ترین کاغذها در پرینتر خود استفاده کنید. از طرفی به هیچ‌وجه سعی نکنید از کاغذهای مچاله‌شده و تاخورده در پرینتر خود استفاده کنید و برای اینکه با مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر و خطای Paper Jam در پرینتر HP مواجه نشوید، حتما از کاغذ کاملا نو و باکیفیت استفاده کنید.


 • به هیچ‌وجه از کاغذ منگنه‌دار در پرینتر استفاده نکنید

استفاده از کاغذ منگنه‌دار در پرینتر موجب می‌شود که منگنه کاغذ بین غلطک دستگاه گیر کرده و آسیب‌های شدیدی به دستگاه وارد شود؛ که در این حالت باید هزینه خیلی زیادی را برای تعمیر پرینتر خود متحمل شوید. بنابراین قبل از اینکه سندی را پرینت بگیرید از اینکه هیچ‌کدام یک از برگه‌ها دارای منگنه نیستند مطمئن شوید.


 • کاغذها را به صورت مرتب در سینی کاغذ پرینتر قرار دهید

همانطور که اشاره کردیم کج گذاشتن کاغذها در سینی کاغذ پرینتر عامل دیگری است که موجب گیر کردن کاغذ در پرینتر و نمایش خطای Paper Jam در پرینتر HP می‌شود؛ با این وجود قبل از پرینت گرفتن دقت کنید که همه کاغذها به صورت مرتب درون سینی کاغذ پرینتر قرار گرفته باشند.


 • به سرویس مرتب پرینتر اهمیت دهید

مطمئنا هیچ یک از کاربران دوست ندارند که با مشکلی مثل گیر کردن کاغذ در پرینتر به ویژه اگر این مشکل دائما تکرار شود، مواجه شوند؛ با این وجود باید به سرویس مرتب پرینتر خود اهمیت دهید. از آن‌جایی که ریختن تونر بر روی اجزا پرینتر و جمع شدن گرد و خاک بر روی آن‌ها می‌تواند موجب گیر کردن کاغذ در پرینتر شود، همیشه پیشنهاد می‌شود که مرتبا پرینتر خود را سرویس کنید.


 • پیکاپ رولر پرینتر را مورد عیب‌یابی قرار دهید

اگر هیچ یک از مواردی که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم، دلیل اصلی گیر کردن کاغذ در پرینتر و نمایش خطای Paper Jam در پرینتر HP نباشند، امکان دارد مشکل از پیکاپ رولر پرینتر یا همان کاغذکش پرینتر باشد. همانطور که از نام کاغذکش پرینتر مشخص است، وظیفه آن کشیدن کاغذ به داخل پرینتر و درنهایت خارج کردن آن از پرینتر است. در این حالت شما می‌توانید با نمایندگی تعمیرات پرینتر شارپ تماس بگیرید تا تکنسین‌های این مرکز به آدرس موردنظر شما اعزام شده و به عیب‌یابی کاغذکش پرینتر بپردازند تا اگر مشکل از آن بود این قطعه را مورد تعمیر قرار دهند.