اشتراک گذاری

آموزش تعمیر کارتریج خشک شده پرینتر اچ پی

چرا برگه چاپ شده سفید است؟علت کاهش کیفیت چاپ در پرینتر چیست؟ دلیل چاپ شدن خطوط افقی رنگی روی سند چاپی چیست؟ چرا پرینتر، پرینت نمی‌گیرد؟ بروز تمامی این مشکلات در پرینتر اچ پی می‌تواند یک دلیل مشترک داشته باشد که آن هم خشک شدن جوهر کارتریج پرینتر است. البته این مشکل دست به دامن کاربران پرینترهای جوهرافشان اچ پی می‌شود. به گونه‌ای که استفاده نکردن از پرینتر جوهرافشان در طولانی‌مدت موجب خشک شدن جوهر این دستگاه می‌شود. درواقع یکی از ویژگی‌های پرینتر جوهرافشان که فروشندگان هنگام فروش این محصول حرفی از آن نمی‌زنند، خشک شدن جوهر آن است. اما از کجا باید بفهمیم که جوهر پرینتر خشک شده است و نحوه تعمیر آن چگونه است؟ ادامه این مطلب از نمایندگی اچ پی را که درخصوص آموزش تعمیر کارتریج خشک شده است دنبال کنید تا پاسخ این سوالات را بگیرید.

آموزش تعمیر کارتریج خشک شده پرینتر اچ پی

کارتریج چیست؟

قبل از اینکه به سراغ آموزش تعمیر کارتریج خشک شده، برویم لازم است شما را با کارتریج آشنا کنیم. به زبان ساده کارتریج منبع جوهر یا تونر در پرینتر است. همانطور که می‌دانید پرینترها یا از نوع جوهرافشان هستند یا از نوع لیزری. پرینترهای جوهرافشان برای اینکه بتوانند تصاویر و اسناد مختلف را چاپ کنند به جوهر نیاز دارند که جوهر آن‌ها در قطعه‌ای به نام کارتریج نگهداری می‌شود. اما در مقابل پرینترهای لیزری برای چاپ اسناد و تصاویر به جای جوهر از پودری به نام تونر استفاده می‌کنند. پودر تونر نیز در محفظه کارتریج در پرینترهای لیزری نگهداری می‌شود.

چرا جوهر کارتریج پرینتر اچ پی خشک می‌شود؟

مطمئناً این پرسش برای شما پیش می‌آید که چه چیزی باعث می‌شود جوهر کارتریج پرینتر خشک شود؟ همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم استفاده نکردن از پرینتر جوهرافشان در مدت طولانی موجب می‌شود که جوهر موجود در کارتریج این دستگاه خشک شود. البته این تمام ماجرا نیست چراکه عوامل دیگری هم هستند که موجب خشک شدن جوهر کارتریج می‌شوند. یکی از این عوامل رسیدن تاریخ انقضاء کارتریج است. خیلی از کاربران پرینتر نمی‌دانند که مخزن کارتریج تاریخ انقضاء دارد و زمانی که به بازه زمانی مشخصی برسد، خاصیت خود را از دست می‌دهد. وارد شدن هوا به داخل کارتریج و قرار دادن پرینتر جوهرافشان در کنار وسایل گرمایشی یا زیر آفتاب نیز از دیگر عواملی هستند که موجب خشک شدن جوهر کارتریج این دستگاه می‌شوند. درواقع اگر شارژ کارتریج پرینتر اچ پی به درستی انجام نشود، هوا وارد کارتریج این دستگاه شده و جوهر آن خشک می‌شود.

با این وجود بهتر است شارژ کارتریج پرینتر اچ پی را به تکنسین‌های متخصص نمایندگی رسمی اچ پی بسپارید تا با چنین مشکلی مواجه نشوید. علاوه‌بر این سعی کنید حداقل هفته‌ای یک بار با پرینتر خود، اسنادی را چاپ کنید و این دستگاه را در معرض وسایل گرمایشی و تابش نور مستقیم آفتاب قرار ندهید تا جوهر آن خشک نشود.

 از کجا بفهمیم جوهر کارتریج پرینتر اچ پی خشک شده است؟

مورد دیگری که باید قبل از آموزش تعمیر کارتریج خشک شده بدانید این است که بروز چنین مشکلاتی در پرینتر اچ پی نشان می‌دهد که جوهر کارتریج این دستگاه خشک شده است؟ همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم زمانی که پرینتر با مشکل خشک شدن جوهر کارتریج مواجه می‌شود، پرینت نمی‌گیرد یا اگر هم پرینت بگیرد، صفحات سفیدی را چاپ می‌کند یا اینکه یکسری خطوط افقی رنگی بر روی کاغذ چاپ می‌کند. در کل کیفیت چاپ پرینتر به صورت چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند. اگر با چنین مشکلاتی در پرینتر خود مواجه شده‌اید، می‌توانید ادامه این مطلب را دنبال کنید تا نحوه تعمیر کارتریج خشک شده را یاد بگیرید و تمام آنچه که یاد گرفتید را روی پرینتر خود اعمال کنید.

اطلاعات این مقاله کاربردی را از دست ندهید: دلیل سفید پرینت گرفتن پرینتر چیست؟

آموزش تعمیر کارتریج خشک شده

آموزش تعمیر کارتریج خشک شده با آب

اولین روشی که تصمیم داریم در آموزش تعمیر کارتریج خشک شده به آن اشاره کنیم، استفاده از آب است اما چگونه؟

 • اول از همه مطمئن شوید که پرینتر شما به برق وصل باشد و درایور پرینتر هم بر روی کامپیوتر شما نصب باشد.
 • حالا درب پرینتر را باز کنید تا بتوانید کارتریج‌های پرینتر را ببینید.
 • کارتریج مشکی را از پرینتر خارج کنید و آن را کنار سینک به صورت مورب بر روی دستمال کاغذی قرار دهید. توجه داشته باشید که نباید هیچ ضربه‌ای به کارتریج وارد شود چراکه آسیب می‌بیند و آن موقع دیگر نمی‌توانید آن را تعمیر کنید باید آن را به صورت کامل تعویض کنید.
 • شیر آب گرم را باز کنید و خروجی آب سینک را ببندید تا آب درون سینک جمع شود.
 • از آن‌جایی که نباید هیچ ضربه‌ای به نازل وارد شود بهتر است کف سینک یک ظرف پلاستیکی نرم یا حوله قرار دهید. سپس کارتریج را بر روی آن بگذارید. توجه داشته باشید باید کارتریج را به گونه‌ای بر روی حوله یا ظرف پلاستیکی در کف سینک قرار دهید که آن قسمتی که جوهر از آن خارج می‌شود در آب داغ قرار گیرد و بقیه کارتریج بیرون از سطح آب باشد.
 • در این مرحله باید جوهر از کارتریج خارج شود. درصورتی که این اتفاق خیلی سریع و در عرض 5 دقیقه افتاد یعنی اینکه جوهر کارتریج شما خیلی شدید خشک نشده بوده است. اگر جوهر کارتریج خیلی خشک شده باشد شاید مجبور باشید تا 20 دقیقه هم آن را در آب داغ نگه دارید.
 • حالا کارتریج را از توی سینک بردارید و آن را کاملاً خشک کنید به‌ گونه‌ای که کوچک‌ترین رطوبتی بر روی آن باقی نماند.
 • کارتریج را در جای خودش در پرینتر قرار دهید.
 • پرینتر را روشن کنید. اگر پرینتر پرینت گرفت و صفحه سفید چاپ نکرد یعنی اینکه هیچ مشکلی وجود ندارد.

آموزش تعمیر کارتریج خشک شده با مکش

دومین روش در آموزش تعمیر کارتریج خشک شده، استفاده از مکش است که برای این کار می‌توانید از جاروبرقی استفاده کنید.

 • درب پرینتر را باز کنید و کارتریج مشکی را از آن خارج کنید.
 • جاروبرقی را روشن کنید و مکش آن را بر روی کمترین حالت خود قرار دهید.
 • نازل کارتریج را در حالت عمودی قرار دهید و سر جاروبرقی را روبه‌روی کارتریج نگه دارید.
 • همانطور که سر جاروبرقی را روبه‌روی کارتریج نگه داشته‌اید، میزان مکش آن را آرام آرام افزایش دهید.
 • جوهری که از کارتریج خارج شده است را با استفاده از یک دستمال کاغذی تمیز کنید و دوباره کارتریج را در جای خود درون پرینتر قرار دهید.
 • حالا پرینتر را روشن کنید و ببینید که به خوبی و بدون هیچ مشکلی پرینت می‌گیرد یا خیر؟ اگر باز هم مشکل برطرف نشد بهتر است تعمیر کارتریج پرینتر خود را به نمایندگی تعمیرات پرینتر اچ پی بسپارید.