اشتراک گذاری

دلیل بدسکتور شدن هارد اچ پی چیست؟

دلیل بدسکتور شدن هارد اچ پی چیست؟ این سوأل نه تنها ذهن شما را درگیر کرده بلکه یکی از سوألات مهم متخصصان تعمیر هارد نیز می باشد؛ چراکه تعمیر و رفع این مشکل مستلزم شناخت دلیل آن است. اما ابتدا بهتر است بدانیم بدسکتور شدن هارد به چه مشکلی اشاره دارد. سکتور (Sector) به معنای بخش می باشد. هر هارد دیسکی از بخش های مختلفی تشکیل شده است. این بخش ها امکان ذخیره سازی اطلاعات را فراهم می کنند. در واقع برای ذخیره اطلاعات و فایل ها بر روی هارد، تعداد زیادی سکتور در نظر گرفته شده که این اطلاعات را در خود ذخیره می کنند.

همچنین زمانی که اطلاعات خوانده می شود در واقع سکتور یا بخش مرتبط با آن اطلاعات، فعال می شود. پس اگر هر یک از این سکتورها دچار مشکل شود و امکان ذخیره سازی اطلاعات و یا خواندن آنها را برای کاربر دشوار کند در اصطلاح به آن بدسکتور شدن هارد می گویند. زمانی که هارد دچار بدسکتوری شود، دستگاه شما ارورهای متفاوتی را نمایش می دهد. در این شرایط ممکن است صدای ناهنجاری نیز از هارد شنیده شود. اما به راستی دلیل بد سکتور شدن چیست؟ در این مطلب به پرسش شما در خصوص بد سکتوری هارد اچ پی پاسخ خواهیم داد. البته این دلایل مختص هاردهای اچ پی نبوده و دلایل مشترکی در تمامی انواع هارد می باشند.

بدسکتور شدن هارد اچ پی

دلایل بدسکتور شدن هارد اچ پی

دلایل متعددی باعث بدسکتوری هارد می شوند که در دو دسته نرم افزاری و سخت افزاری قرار می گیرند. شناخت این دلایل می تواند کمک قابل توجهی به تعمیر هارد اچ پی کرده و متخصصان را در این زمینه یاری کند. یکی از مهمترین دلایل بدسکتور شدن هارد ممکن است به دلیل قطع ناگهانی برق دستگاه باشد. زمانی که اطلاعات در حال ذخیره سازی و یا خواندن هستند، چنانچه برق دستگاه قطع شود احتمال بروز مشکل در سکتور مربوطه وجود دارد.

اگرچه این دلیل چندان شایع نیست اما اگر مکرراً با قطع شدن برق مواجه شوید احتمال بدسکتور شدن هارد اچ پی وجود دارد. ذخیره و حذف کردن مداوم اطلاعات نیز دلیل دیگری برای بروز چنین مشکلی است. از عوامل دیگری که باعث بدسکتور شدن هارد می شوند می توان به ضربه خوردن هارد، نفوذ گرد و غبار به داخل هارد، ویروسی شدن و برخورد هد با سطح هارد اشاره کرد.

رفع مشکل بدسکتور شدن هارد اچ پی

رفع مشکل بدسکتوری در شرایطی که به دلیل عوامل نرم افزاری روی داده باشد امکان پذیر است. در این رابطه با استفاده از قابلیت های ویندوز و یا نصب نرم افزارهای مربوطه می توان مشکل بدسکتور شدن هارد را برطرف کرد. یکی از راهکارها در این زمینه استفاده از ابزار chkdsk ) Check Disk ) در ویندوز می باشد. این برنامه ایرادات هارد را شناسایی کرده و سکتورهای معیوب را تعمیر می کند. اما اگر دلیل بدسکتور شدن هارد اچ پی سخت افزاری باشد در این صورت استفاده از نرم افزارها کارساز نبوده و تعمیر هارد اچ پی در دستورکار قرار می گیرد.

در این شرایط متخصصان نمایندگی مجاز اچ پی از طریق دستگاه هایی مانند pc3000 اطلاعات هارد را بازیابی کرده و اقدام به جراحی و کالبدشکافی هارد می کنند. جهت اطلاعات بیشتر در خصوص رفع مشکل بدسکتور شدن هارد و تعمیر هارد اچ پی می توانید مقاله تعمیر بدسکتور هارد اچ پی را مطالعه نمایید.

بازیابی اطلاعات هارد hp پس از بدسکتور شدن

یکی از مسائل مهم در خصوص هاردی که دچار بدسکتوری می شود این است که اطلاعات آن قابل بازیابی هستند یا نه؟ در واقع زمانی که هارد دچار بدسکتوری می شود، اطلاعات ذخیره شده در آن قابل خواندن نیست. این اطلاعات ممکن است برای کاربر اهمیت زیادی داشته باشد. از این رو در این شرایط مناسب ترین گزینه ای که مد نظر قرار می گیرد، بازیابی اطلاعات هارد است. ریکاوری فایل ها از روی هاردی که دچار بدسکتوری شده است بستگی به نوع بدسکتور شدن آن دارد. برای مثال اگر بدسکتور شدن هارد اچ پی از نوع سخت افزاری و غیرقابل تعمیر باشد، در این صورت احتمال ریکاوری اطلاعات وجود نخواهد داشت.

نمایندگی رسمی تعمیر هارد اچ پی

نمایندگی اچ پی، به منظور دسترسی کاربران به خدمات تخصصی مرتبط با هاردهای اچ پی، واحد تعمیر هارد اچ پی را راه اندازی نموده است. در این مرکز علاوه بر فروش هارد اچ پی، خدمات تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد نیز انجام می پذیرد. از این رو چنانچه با مشکلاتی در استفاده از هارد خود مواجه شده اید می توانید با مراجعه به این مرکز، اشکالات پیش آمده را برطرف نمایید. تکنسین های حاضر در این مجموعه از تخصص و دانش بالایی در زمینه تعمیر و بازیابی انواع هارد اچ پی برخوردار هستند و قادرند در کوتاه ترین زمان ممکن خدمات مورد نظر را به شما کاربران گرامی ارائه کنند. جهت دریافت خدمات و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان تعمیرات اچ پی  تماس بگیرد.