اشتراک گذاری

علت راه راه شدن پرینت

آلودگی محیط داخلی پرینتر و یا اجزای مکانیسم پرینت با تونر و گرد و غبار یا آسیب های وارد شده به آنها از طریق ریز زباله ها مثل سوزن کاغذ، اصلی ترین دلایل راه راه شدن پرینت هستند. در مواقعی که با مشکل راه راه شدن چاپ در خروجی نهایی کار مواجه شدید، اولین گزینه تمیز کردن پرینتر است. البته برای اینکه پرینتر به درستی تمیز شود، شما نیاز به بررسی تمامی اجزای مکانیسم پرینت خواهید داشت.

کارشناس تعمیر پرینتر اچ پی با بررسی خطوط افقی در پرینت و یا هر نوع ایراد دیگر، قطعه و یا قطعات معیوب را شناسایی و دستگاه را تعمیر می کند. البته باید در نظر داشت که علت خط انداختن پرینتر روی کاغذ در پرینتر جوهرافشان و لیزری متفاوت است. در این مقاله سعی خواهیم کرد به توضیح دلایل خط انداختن چاپگر های لیزری و سپس جوهرافشان بپردازیم.

علت راه راه شدن پرینت

حالت های مختلف راه راه شدن پرینت

مشکل راه راه شدن پرینت در دو شکل اتفاق می افتد. اگر خطوط افقی و سفید باشند (چاپ نشده باشند)، به احتمال زیاد تونر کارتریج شما رو به اتمام است، اما در غیر این صورت مشکل می تواند در اجزای مکانیکی پرینت مانند درام باشد. خطوط سفید عمودی نیز بیانگر مشکل در واحد القای تصویر است. اما در صورتی که شما با خطوط افقی مشکی در چاپ نهایی مواجه شدید، احتمالاً رول ها و غلطک های مکانیسم پرینت دچار مشکل شده اند.  در تمامی این موارد تمیز کردن پرینتر و اجزای آن، یا تعویض قطعات و برطرف کردن نشتی تونر می تواند کارساز باشد.

این مقاله را از دست ندهید: رفع سیاهی برگه در پرینتر

دلایل خط انداختن چاپگر لیزری

همانطور که در بخش قبل اشاره شد، راه راه شدن پرینت در چاپگرهای لیزری و جوهرافشان، دلایل مختلفی دارد که در زیر، آنها را بررسی می کنیم:

تونر و درام پرینتر لیزری

بر خلاف پرینت خط به خط در پرینترهای جوهرافشان، چاپگر های لیزری کل تصویر چاپ مورد نظر را به یک باره، از طریق انتقال تونر به روی سطح کاغذ بوسیله یک درام در حال چرخش و ذوب کردن تونر با واحد گرمایش ایجاد می کنند. درام یا به صورت یکپارچه با کارتریج ساخته می شود، و یا به صورت جداگانه نصب شده و قابل تعویض است. در هر دو مورد خش و یا خطوط ایجاد شده بر روی سطح حساس درام می تواند باعث ایجاد خطوط در چاپ و یا راه راه شدن پرینت نهایی شود.

در بیشتر کارتریج ها از یک درپوش تجهیز شده به فنر استفاده شده است که در هنگام نصب کارتریج به صورت اتوماتیک باز می شود. اگر کارتریج را بیرون بیاورید و به آرامی درپوش را بالا بزنید (مراقب باشید در برابر نور مستقیم و شدید قرار نگیرد)، به احتمال زیاد قادر به مشاهده خش و خطوط بر روی سطح درام خواهید بود. شما می توانید با تعویض درام در مرکز تعمیرات نمایندگی اچ پی، در صورتی که آسیب جدی به کارتریج وارد نشده باشد، این مشکل را برطرف سازید. در غیر این صورت مجبور به تعویض کارتریج دستگاه پرینتر اچ پی خود خواهید بود.

واحد فیوزینگ پرینتر لیزری

تونر دستگاه کپی در پرینتر لیزری از دو جزء پلاستیک و واحد رنگ دهنده تشکیل شده است. برای چسبیدن تونر به کاغذ و چاپ تصویر بر روی آن، در پرینتر لیزری از حرارت تولید شده توسط مجموعه فیوزینگ استفاده می شود. تونر ریخته شده بر روی کاغذ با گذر از غلتک پر حرارت واحد فیوزینگ آب می شود و به کاغذ می چسبد. در صورت چسبیدن توده ای از تونر به غلتک فیوزینگ و یا آسیب غلطک فیوزینگ، شما شاهد خطوط عمودی در سطح خروجی نهایی پرینتر خواهید بود. کارشناس تعمیر با بررسی محل این خطوط در چاپ نهایی می تواند به محل تقریبی تونر چسبیده و یا آسیب در واحد فیوزینگ، و یا در کل قطعات معیوب احتمالی در مکانیسم پرینت پی ببرد و نسبت به تعمیر آن اقدام کند.

پرینتر کثیف دلیل اصلی خط انداختن چاپگر

تونر اضافی و یا منتقل نشده به سطح کاغذ می تواند سر از رول ها و یا دیگر قطعات مکانیسم پرینت در آورد. نتیجه آن، خط انداختن پرینتر روی کاغذ و لکه های مختلف در پرینت نهایی خواهد بود. راه حل رفع مشکل راه راه شدن پرینت دو بخش دارد. در بخش اول می بایست، با بررسی تونر در بخش های مختلف، محل نشت احتمالی تونر را در مکانیسم پرینت پیدا کنید. البته همیشه تونر نشت نمیکند و ممکن است در اثر پرینت بر روی برگه ای که قبلا در چاپگر دیگری با درجه حرارت کمتر پرینت شده، تکه ای از تونر در چاپگر HP باقی مانده باشد. و در بخش دوم تمیز کردن پرینتر راه حلی برای رفع این مشکل است. با توجه به مدل ها و طراحی های مختلف چاپگر های اچ پی، ممکن است برای تمیز کردن پرینتر به یک تکنسین تعمیر چاپگر نیاز داشته باشید.

خطوط موازی در پرینت در پرینتر جوهرافشان

پرینتر های جوهرافشان از گرم کردن نازل های بسیار کوچک در هد و یا القای جریان الکتریکی به این نازل ها، برای تغییر شکل آن ها  و انتقال رنگ به روی کاغذ استفاده می کنند. هنگامی که در نتیجه نهایی پرینت خطوط افقی سفید (چاپ نشده) مشاهده می کنید، نازل های هد پرینتر جوهر افشان شما دچار گرفتگی شده اند. پرینترهای جوهرافشان به علت خشک شدن رنگ در نازل ها در مرور زمان، بسیار آسیب پذیر هستند.

همین گرفتگی نازل ها علت راه راه شدن پرینت شما خواهد بود و احتمالاً با تمیز کردن هد پرینتر جوهرافشان رفع می شود. اگر در پرینت نهایی خطوط عمودی دچار نقص باشند (در بخش یا بخش هایی خط عمودی نباشد، یا بخشی از خط عقب یا جلو باشد)، شما نیاز به تنظیم هد پرینتر جوهر افشان خواهید داشت. به یاد داشته باشید که تنظیم و تمیز کردن هد، بخصوص اگر نیاز به تمیز کردن عمیق هد و یا تنظیم چند باره هد داشته باشید، بخشی از ذخیره جوهر موجود در پرینتر را مصرف خواهد کرد.