اشتراک گذاری

آموزش کالیبره کردن پرینتر لیزری

کسانی که از پرینترهای لیزری استفاده می کنند اگر می خواهند همیشه دستگاه شان کیفیت و کارایی مناسب را داشته باشد و کیفیت پرینت ها مطابق استانداردهای تعیین شده توسط شرکت سازنده پرینتر باشد، باید با روش های کالیبره کردن پرینتر لیزری آشنا باشند.

کالیبراسیون پرینترهای لیزری به معنی تنظیم کردن رنگ و دقت رنگی دستگاه است تا به این ترتیب پرینتر در زمان استفاده همان چیزی باشد که از آن انتظار می رود. کالیبره کردن را معمولا برای پرینترهای لیزری رنگی انجام می دهند تا به این ترتیب کیفیت و دقت رنگ های مورد استفاده در دستگاه مناسب باشد. در ادامه با بررسی روش های کالیبره کردن پرینتر لیزری بیشتر با نحوه انجام این کار آشنا می شویم.

آموزش کالیبره کردن پرینتر لیزری

روش های کالیبره کردن پرینتر لیزری

اگر از کاربران پرینترهای لیزری اچ پی هستید برای کالیبره کردن این دستگاه ها دو روش پیش روی شماست. استفاده از این روش ها بسته به شرایط دستگاه و نوع نیاز می تواند صورت بگیرد. روش های کالیبراسیون پرینترهای لیزری به صورت کلی شامل دو روش دستی و اتوماتیک می شود. در ادامه جزئیات استفاده از هریک از این روش ها را بررسی می کنیم. برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان از کارشناسان تعمیر پرینتر هم می توانید با نمایندگی اچ پی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

کالیبراسیون پرینتر لیزری به صورت اتوماتیک

اولین و راحت ترین روشی که برای کالیبره کردن پرینترهای لیزری وجود دارد روش اتوماتیک است. در این روش سازنده دستگاه پرینترها را به نحوی طراحی کرده که بعد از هر 48 ساعت استفاده از آن به صورت خودکار کالیبره شود. در این حالت باید دستگاه روشن باشد و به مدت دو روز از استفاده کردن از آن بگذرد. بعد از آن به صورت خودکار کالیبراسیون پرینتر انجام می شود. در شیوه کالیبراسیون اتوماتیک پرینترهای لیزری بعد از این که کارتریج چاپگر تعویض شد، کالیبره شدن انجام می شود تا به این ترتیب رنگ دستگاه طبیعی تر و با کیفیت تر دیده شود.

کالیبره کردن چاپگر لیزری به صورت دستی

روش دومی که برای کالیبراسیون پرینترهای لیزری وجود دارد، کالیبره کردن پرینتر به صورت دستی است. به صورت معمول پرینترهای لیزری به نحوی ساخته شده اند که به شکل خودکار کالیبره شوند. اما در مواردی نیز باید به صورت دستی این کار انجام شود. زمانی که کارتریج پرینتر لیزری مورد نظر را شارژ می کنید باید برای حفظ کیفیت رنگ های دستگاه و طبیعی تر دیده شدن رنگ های پرینتر، به صورت دستی آن را کالیبره کنید. برای این منظور باید در نمایشگر پرینتر گزینه منو را انتخاب کنید و وارد بخش تنظیمات دستگاه شوید. سپس در قسمت system setup گزینه print quality را انتخاب کرده تا رنگ و کیفیت آن به صورت دستی تنظیم شود.

کالیبره کردن چاپگر لیزری به صورت دستی

اگر کالیبره کردن پرینتر انجام نشود چه مشکلاتی در دستگاه به وجود می آید؟

پرینترها به صورت اتوماتیک کالیبره می شوند تا رنگ ها طبیعی تر و با کیفیت تر دیده شوند. اما دلیل کالیبره کردن پرینتر لیزری به صورت دستی این است که کیفیت رنگی پرینتر به هم نریزد. اگر کالیبراسیون انجام نشود ممکن است رنگ ها در چاپ کم رنگ تر یا پررنگ تر دیده شود و کیفیت رنگ ها به میزان قابل توجهی کاهش بیابد.

علاوه بر این در صورتی که بعد از شارژ کارتریج کالیبراسیون چاپگر انجام نشود این احتمال وجود دارد که در متن یا عکس های چاپ شده سایه بیفتد و رنگ ها طبیعی دیده نشود. کالیبره نشدن دستگاه می تواند استانداردهای پرینتر را تحت تاثیر قرار دهد و تجربه کار با پرینتر را برای کاربران ناخوشایند کند.

 

مقالات مرتبط با پرینتر لیزری