اشتراک گذاری

خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ یکی از مشکلات مشاهده در لپ تاپ های امروزی است که می‌تواند منشاء سخت افزاری و یا نرم افزاری داشته باشد. خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ توسط سیستم «خود صیانتی» یا Self-Protecting صورت می پذیرد. این سیستم در مواقع حساس و بحرانی که احتمال آسیب وجود دارد سیستم را به کلی خاموش یا Shut Down می‌کند. ‌از همین روست که در اینگونه مواقع باید از خاموش شدن لپ تاپ خود خوشحال باشید.

اما چه اختلالاتی لپ تاپ را ناچار می سازد که سیستم خودصیانتی خویش را فعال سازد؟ در بخش‌های آتی به شایع‌ترین عللی که سبب بروز این اتفاق در لپ تاپ می گردند اشاره خواهیم کرد. در صورت مواجهه با چنین اشکالی در لپ تاپ خویش می توانید سرویس‌های تخصصی مورد نیاز را با حضور در مرکز تعمیرات لپ تاپ اچ پی دریافت نمایید.

خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ اچ پی

بررسی علل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

  • افزایش دمای لپ تاپ
  • اشکال سخت افزاری در لپ تاپ
  • خرابی باتری لپ تاپ
  • ایراد در رم لپ تاپ اچ پی
  • ولتاژ‌ شارژ اشتباه
  • اختلال در عملکرد درایور گرافیک یا Display
  • وجود بدافزار و ویروس

1. افزایش دمای لپ تاپ

یکی از عللی که سبب خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ می گردد، بالا رفتن دمای لپ تاپ است. در صورتی که دمای لپ تاپ بیش از خد بالا رود، لپ تاپ سیستم Self-Protecting یا همان خودصیانتی خویش را فعال ساخته و خودبخود خاموش می شود. اگر پیش از خاموش شدن لپ تاپ، متوجه دمای بالا، خروج صدای نابهنجار از فن و خارج شدن باد گرم از لپ تاپ شدید، می توانید این احتمال را بدهید که خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ به دلیل عدم تهویه مناسب دستگاه صورت گرفته است.

در این صورت بررسی های مرتبط با بخش های درگیر با تهویه دستگاه، نظیر فن پردازنده، فن کیس و فن گرافیک را انجام دهید. جهت اطمینان از وجود اختلال در این بخش از دستگاه بهتر است از نرم افزارهای عیب یابی استفاده کنید، چون باز کردن لپ تاپ علاوه بر اینکه کار مشکلی است، ضمانت آن را نیز باطل خواهد کرد. نرم افزار عیب یابی معمولا در سایت سازنده لپ تاپ ها موجود است، اما اگر نبود می‌توانید آن را از سایت های دیگر دانلود کنید.

این مقاله را از قلم نیندازید: چرا لپ تاپ روشن نمی شود؟

2. اشکال سخت افزاری در لپ تاپ

وجود نقص سخت افزاری در دستگاه یکی دیگر از علت هایی است که سبب خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ می گردد. اگر سخت افزار جدیدی را در طول روزهای اخیر به لپ تاپ خود اضافه کرده‌اید، احتمالاً اشکال پیش آمده به دلیل همین سخت افزار است.  بنابراین بهتر است سخت افزار جدید را از دستگاه خارج کرده و آن را کنار بگذارید. سخت‌افزارهای اصلی که در این مورد باید مد نظر داشته باشید، عبارتند از: RAM، CPU، Mainboard و کارت گرافیکی. همچنین گاهی این موضوع مربوط به Power دستگاه نیز می تواند باشد.

مورد دیگری که سبب بروز نقص سخت افزاری و به تبع آن خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ می شود رطوبت یا نفوذ آب و بخار آب به درون لپ تاپ است. این اتفاق می تواند باعث بروز تغییراتی در قطعات الکترونیکی شود که اصطلاحاً به آن سولفات شدگی می گویند. اگر یکی از قطعات روی مادربرد دچار چنین مشکلی شده باشد از نظر ظاهری کاملا قابل تشخیص است. با شست و شوی قطعه توسط مسواک و تینر فوری می توان این مشکل را برطرف کرد. در صورت عدم رفع این اشکال می بایست قطعه معیوب تعویض شود. جهت این کار توصیه می‌شود به مراکز تعمیر لپ تاپ مراجعه نمایید.

3. خرابی باتری لپ تاپ

یکی دیگر از عواملی که ممکن است سبب خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ گردد، استفاده از باتری خرابی در لپ تاپ است. باتری‌های امروزی لپ تاپ عمر مفید مشخصی دارد که با طی آن می بایست باتری کنار گذاشته شود. حال در صورتی که کاربر به ادامه‌ی کار با لپ تاپی بپردازد که عمر مفید باتری آن تمام شده است لپ تاپ با خاموش شدن ناگهانی به این کار واکنش نشان دهد. در چنین شرایطی می بایست نسبت به خرید باتری جدید اقدام کرد و باتری لپ تاپ را عوض کرد. پس از تعویض باتری، در صورت سلامت کامل و عدم وقوع خاموشی ناگهانی می توان نتیجه گرفت که اشکال پیش آمده به دلیل باتری بوده است.

این مقاله کاربردی را از دست ندهید: ترفندهای افزایش عمر باتری

4. اشکالاتی در رم لپ تاپ

رم دستگاه یکی دیگر از قطعات دستگاه است که می توان علت خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ را در آن جستجو کرد. اختلال در حافظه رم می تواند خود را به اَشکال گوناگونی نظیر هنگ کردن، کُند شدن، پیغام خطای صفحه آبی، ری استارت های ناگهانی، خاموش شدن های ناگهانی و … نشان دهد. البته باید توجه داشت که با بروز این اختلالات نباید سریعاً اقدام به تعویض رم کرد. (تعویض رم می بایست پس از بررسی های کارشناسانه و اطمینان از وجود اشکال غیرقابل تعمیر در این قطعه انجام شود). عموماً دیده شده با سرویس رم به وسیله اسپری های مخصوص، مشکل برطرف شده است.

5. ولتاژ شارژ اشتباه

یکی دیگر از مواردی که سبب خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ می گردد، ولتاژ شارژ اشتباه است. اگر در حین اجرای یک بازی در لپ تاپ، لپ تاپ شما خاموش شد احتمالاً این اتفاق به دلیل ولتاژ شارژ اشتباه پیش آمده است. بسیاری از بازی ها نیاز به شارژ با ظرفیت ولتاژ بالا را دارند (ولتاژ ۱۰۰ تا ۲۴۰ ولت) با این وجود بسیاری از کاربران این مساله را درک نمی کنند و به جای آن از شارژرهایی با ولتاژ ۹۰ ولت یا کمتر استفاده می کنند. اجرای بازی در لپ تاپ مصرف برق بالایی را می‌طلبد بنابراین بهتر است پیش از هر چیز، از ولتاژ درست دستگاه خود مطمئن شوید تا دستگاه شما دچار اشکال نشود.

6. اختلال در عملکرد درایور گرافیک یا Display

نصب سیستم عامل جدید و تغییر درایور کارت گرافیک یا Display نیز می تواند از دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ باشد. به ویژه اگر در طول روزهای اخیر تنظیمات بایوس را کمی دستکاری هم کرده باشید. یکی از راهکارهای موجود برای تشخیص این مسئله که اشکال پیش آمده از درایور است یا خیر، این است که به دنبال فایل‌های dump در سیستم بگردید. با بررسی این فایل احتمالاً دلیل اشکالات پیش آمده در دستگاه برای شما مشخص خواهد شد.

خدمات تخصصی نمایندگی اچ پی: تعمیرات لپ تاپ آبخورده 

7. وجود بدافزار یا ویروس

علت دیگری که ممکن است سبب خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ گردد، ویروسی شدن لپ تاپ یا وجود بدافزار در آن است. برخی از ویروس ها کامپیوتر شما را خاموش می کنند و سپس آن را مجددا روشن می کنند. این ویروس ها معمولا توسط یک برنامه خاص در کامپیوتر شما اجرا می شوند. برای برطرف کردن این مشکل یک آنتی ویروس به روز نصب نمائید تا از آلوده نبودن و اسکن روزانه کامپیوترتان مطمئن شوید. این موضوع معمولا در مواردی رخ می دهد که کلید خاصی را فشار دهید یا برنامه خاصی را اجرا نمایید. در این شرایط بد‌افزار برای حفاظت از خود یا انجام کاری خاص، سیستم را خاموش می کند. برای از بین بردن این ویروس و بدافزار توصیه می‌شود از یک نرم افزار امنیتی قوی کمک بگیرید.

نمایندگی لپ تاپ اچ پی

نمایندگی لپ تاپ اچ پی ارائه‌دهنده تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با این دستگاه نظیر تعمیر، بهسازی، ارتقاء و فروش به متقاضیان آن است. سرویس های ارائه شده در نمایندگی لپ تاپ اچ پی به دست مجموعه‌ای متشکل از «کارشناسان زبده و مجرب» و «تجهیزاتی پیشرفته و سازگار» انجام می پذیرد. تلفیق این دو مجموعه منجر به تشکیل کارگروهی متخصص و کارامد در حوزه تعمیرات لپ تاپ اچ پی گشته است که به اذعان بسیاری از همکاران، از معدود مراکز پیشرو در ارائه خدمات تخصصی و حرفه‌ای تعمیرات و فروش لپ تاپ است.

سرویس لپ تاپ اچ پی و انواع بوردهای الکترونیکی در نمایندگی لپ تاپ اچ پی با تجهیزاتی پیشرفته و مدرن چون  BGA Machine Ersa 550، Clean Room، PC3000،TEXAS INSTRUMENTS EV 2300  و دیگر تجهیزات تعمیر و لحیم کاری روز جهان به صورت تخصصی و صد در صد تضمینی انجام می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید